Po čtyřech letech nové město. Občané Paskova ale nadšení nejsou

  13:10aktualizováno  13:10
Na mapě České republiky se po čtyřech letech objeví nové město. Z vesnice bude povýšen Paskov na Frýdecko-Místecku, kde žijí téměř čtyři tisíce obyvatel. Místní lidé by raději chtěli řešení jiných problémů.

Paskovští občané brzy budou obyvateli města. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Paskov splňuje pro povýšení všechny podmínky, tedy nejméně tři tisíce obyvatel, centrum s náměstím a asfaltovými chodníky, nebo například školu.

"Kdyby tady raději udělali pořádek. To, že se Paskov stane městem, vůbec nic nezmění," čílí se před místní radnicí jeden z obyvatel Paskova po dotazu, co říká na to, že se z Paskova stane město.

Historie Paskova

Poprvé je Paskov zmiňován v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu, který byl největším kolonizátorem na území dnešního Moravskoslezského kraje. Obec v majetku olomoucké diecéze pak byla často zastavována až do roku 1538, kdy ji dostal do plného vlastnictví Jan z Pernštejna

Není sám. Udivené obličeje, otázky typu "Opravdu? To myslíte vážně?" jsou bezprostředními reakcemi u většiny oslovených obyvatel Paskova, jež následují po otázce, co říkají na to, že se Paskov stane městem.

Tato informace svého času udivila i současného starostu Petra Baďuru. "Byla to iniciativa bývalého starosty pana Pauka, o které příliš nevěděli ani sami zastupitelé," přibližuje cestu Paskova k tomu, aby mohl být nazýván městem, starosta.

"Snad jediná zmínka o tom, že se něco takového chystá, padla v předvolebním programu ODS, ale jinak se o tom opravdu příliš nehovořilo. My sami jsme po volbách museli hodně hledat, abychom zjistili, co se vlastně děje, až po několika dotazech jsme zjistili, že žádost byla vloni podána a dokonce schválena," dodal Petr Baďura.

Z patnácti obyvatel Paskova, které včera MF DNES na tamním náměstí oslovila, nebyl z chystané přeměny na město nadšený téměř nikdo. Až na Irenu Vágovou, pracující ve zdejším železářství.

Zámek v Paskově potřebuje majitele, který by investoval do oprav.

Zámek, jedna z pamětihodností Paskova, potřebuje renovaci.

"Já jsem ráda. Pocházím z Uherského Brodu - a tam mi často předhazují, že jsem se odstěhovala na vesnici. Takže když se z Paskova stane město, nebudou už mít žádnou munici k tomu, aby se mi smáli," směje se Irena Vágová.

Na rozdíl od většiny svých spoluobčanů o tom, že se z Paskova má stát město, věděla. "Manžel je zastupitelem, takže jsem o tom něco slyšela. Ale moc informací nemám, nebavili jsme se o tom konkrétně, jen to tak kdysi někdy utrousil. Vzala jsem to jako fakt a nijak jsem po tom nepátrala. Ono to totiž kromě lepší prezentace příliš výhod asi nepřinese," dodala Irena Vágová.

Starosta: Je to jen věc prestiže

Povýšení obce na město v současnosti Paskovu však žádné významné výhody nepřinese. "Nevím, co povýšení na město, kromě nákladů na nutné pořízení nových razítek, Paskovu přinese," říká starosta Petr Baďura. "Současné zákony jsou stavěny tak, že je jedno, zda se jedná o vesnici, nebo oměsto, rozhodující je status obce a počet obyvatel. Podle něj se totiž vypočítávají daňové příjmy - a ty jsou stejné, ať budeme vesnicí, nebo městem," vysvětlil starosta.

K povýšení Paskova na město už chybí jen jediný krok, souhlas předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové.

Přesné datum okamžiku, kdy se z Paskova stane město, ale ještě jasné není. "Ten termín ještě není pevně určen, bude záležet hlavně na programu paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, bude to v řádu několika příštích měsíců," vysvětlila Michaela Frková z Oddělení protokolu předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz