Poštovní úřadovny z obcí mizí. Lidé něco vyřídí v obchodě, většinou ale musí do města. (ilustrační snímek)

Poštovní úřadovny z obcí mizí. Lidé něco vyřídí v obchodě, většinou ale musí do města. (ilustrační snímek) | foto: Česká pošta

Sbohem, pošto! Ve stále více obcích chodí lidé s balíkem do obchodů

  • 20
Místo pošty kontaktní přepážka třeba v místním obchodě. Z obcí v Moravskoslezském kraji mizí jedna pošta za druhou. Navíc nový zákon příští rok umožní zánik dalších. Podle sdružení starostů se to týká několika desítek pošt.

Pro doporučený dopis či s balíkem lidé ze Stěbořic na Opavsku už několik měsíců nechodí na poštu, ale do obchodu. Místo poštovní úřednice jim tam důchod či psaní vydává prodavačka. Poštovní přepážka v obci zanikla.

"Vůbec se to nedá srovnat. Lidé v obci samozřejmě nejsou rádi, pořád vzpomínají na dobu, kdy zde byla normální poštovní přepážka," komentuje starosta Stěbořic Libor Volf.

Podobný osud od ledna čeká další města a obce, začne platit nová legislativa. Ta u obcí do 2 500 obyvatel zvyšuje maximální docházkovou vzdálenost k poště na deset kilometrů. Pětkrát více než dnes, kdy mají lidé z těchto míst na poštu maximálně 2,6 kilometru.

"Pro Moravskoslezský kraj by to mohlo znamenat úbytek dvaceti až třiceti procent pošt," říká tajemník Sdružení místních samospráv Tomáš Chmela. To by znamenalo zánik téměř šesti až devíti desítek ze současných 326 pošt, které jsou v kraji.

Plány na rušení pošt se pravidelně vracejí

Ohrožené jsou například poštovní přepážky v Janovicích u Rýmařova či v Heřmanovicích na Bruntálsku. Česká pošta už místní starosty s plánem omezit v obci poštovní služby oslovila.

"Ještě poštu máme, podařilo se nám ji zachovat, ale přepážka už je otevřená méně hodin. Jak to bude do budoucna, se teď nedá odhadnout, Česká pošta má pořád nějaké změny," říká starosta Heřmanovic Jan Tomalský.

Dodává, že případné zrušení by bylo pro místní obyvatele velmi nepříjemné. "Mladí odjíždějí za studiem a prací a zůstávají starší lidé. Ti by museli dojíždět, nejbližší pošty jsou do deseti kilometrů," říká.

Starosta Rýmařova Petr Klouda přiznává, že v případě janovické pošty zatím neví, na čem obec je.

"Rušení pošty se pořád periodicky vrací. Bylo by to další přenesení nákladů ze státu na občany. Museli by jezdit do Rýmařova. Malé obce stárnou, je to problém," vysvětluje starosta.

Pošta ještě nechce sdělit, které pobočky zruší

Příslušná vyhláška o hustotě pošt už je hotová a míří na legislativní radu vlády. "Jestliže bude schválena, začne platit už od 1. ledna 2013. Stanovuje minimální požadavky na dostupnost poštovních služeb. Česká pošta ale může mít libovolný počet provozoven nad tento rámec," doplňuje podrobnosti tiskový mluvčí úřadu František Malina (o vyhlášce více zde).

Zda Česká pošta zruší pobočky přesně podle vyhlášky, nebo si některé ponechá, zatím pošta nechce sdělit.

"Je pro nás samozřejmě důležité, jaké parametry Český telekomunikační úřad stanoví. O změně sítě však máme i vlastní představy, s proměnou počítáme do roku 2017. Konkrétní počty omezovaných pošt sdělovat nebudeme, jednáme o nich se starosty," uvedla mluvčí Marta Selicharová.

Místo pošty kontaktní místo

Dodává, že pošta loni zahájila projekt Pošta Partner, kdy v obci zrušenou poštu nahradí kontaktní místo. Třeba jako ve zmíněných Stěbořicích na Opavsku.

"V těchto místech ale chybí bankovní a peněžní služby," připomíná Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv.

A systém přináší i další nedostatky, třeba při vyzvedávání doporučených dopisů a psaní do vlastních rukou.

"Když máte ve schránce vyrozumění, že máte dopis do vlastních rukou, musíte den i dva počkat, než jej na výdejní místo svozem dovezou. Také data na lístku nesedí. Když se tam píše, že si pro něj máte přijít do určitého data, musíte jít nejpozději dva dny předtím. Když pro něj půjdete poslední dva dny, dopis už na výdejním místě není," upozorňuje na jednu z nepříjemností starosta Stěbořic Libor Volf.