Podnikatel z Karvinska Radomír Prus, kterého policie téměř tři roky stíhala...

Podnikatel z Karvinska Radomír Prus, kterého policie téměř tři roky stíhala jako uprchlého. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podnikatel Prus odmítl obžalobu z podvodů. Poškození se o peníze nehlásí

  • 1
Zvláštní případ řeší Krajský soud v Ostravě. Podnikatel Radomír Prus a další tři lidé podle žalobce podvodně vylákali stamiliony dotací. Obžalovaní to odmítli. Netypické je, že ani poškození se o peníze nehlásí.

Hlavní líčení s podnikatelem Radomírem Prusem, většinovým vlastníkem bohumínské firmy Exelsior Group, jeho společníkem Vladimírem Jirkou, bývalým účetním Petrem Ondrašíkem a spolupracovníkem Robertem Topiarzem, zahájil Krajský soud v Ostravě v pondělí.

Obžalovaným hrozí až 10 let vězení za obří daňové podvody. Podle žalobce neoprávněně vylákali 315 milionů z Evropské unie a českých ministerstev. K trestnímu stíhání se však připojil jen Státní fond životního prostředí, žádá zpět 7,5 milionu korun.

Možná i proto se Radomír Prus před vstupem do soudní síně usmál na fotografa, a když dostal šanci vyjádřit se, nejdříve děkoval za to, že se může jednání účastnit osobně.

Měl k tomu důvod. Téměř tři roky, od dubna 2013, kdy do jeho firmy vtrhli policisté se samopaly, totiž čekal na zrušení mezinárodního zatykače. Justice ho na něj vydala, protože v době policejního zásahu byl na plánované dovolené ve svém přechodném bydlišti na Seychelách, odkud se nevrátil.

Čekal na zrušení zatykače

Prus od počátku trval na své nevinně a chtěl přijet domů, ale odmítal nástup do vazby, ve které se ocitli jeho spoluobvinění. Nabízel státu kauci, jen aby se mohl vrátit do země a hájit sebe i zájmy své firmy na svobodě. Státní zástupce Karel Kalda ale jeho záruky odmítal. Zatykač nakonec zrušil soud až loni.

Prus dodržel slib, že se bude účastnit soudních jednání. K prvnímu dorazil už záhy po svém návratu. Soud totiž loni začal projednávat deset let starou kauzu úvěrového podvodu, kde Prus hraje spíš okrajovou roli, ale patří k obžalovaným. Rozsudek padne na konci dubna.

V případu, který začal soud projednávat v pondělí, je naopak hlavní postavou. Jeho firma na zpracování plastů získala v letech 2007 až 2011 stamiliony korun z dotací. Podle tvrzení žalobce podvodem. Kalda řekl u soudu, že obžalovaní se společně dopustili dvou závažných trestných činů: dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie.

„Ve společném úmyslu neoprávněně vylákat dotační prostředky, uváděli nepravdivé údaje v žádostech o vyplácení dotačních prostředků, čímž porušili podmínky pro poskytnutí podpory,“ řekl Kalda.

Podle něj firma získávala dotace na nové stroje, které ve skutečnosti nekoupila nebo neměly uvedenou hodnotu. Upozornil i na účelové finanční transakce. „Obžalovaní tím způsobili škodu velkého rozsahu. Evropské unii ve výši nejméně 267,75 milionu korun a České republice ve výši nejméně 47,25 milionu,“ tvrdí Kalda, kterého překvapilo, že poškození nežádají peníze zpátky.

Obžalovaní se tomu nediví. Shodně popřeli, že by podváděli. „Obžalobu kategoricky odmítám,“ řekl soudu spolumajitel firmy Vladimír Jirka. „Zvlášť, když se obří škoda smrskla na údajných sedm milionů,“ dodal později.

„Za dotace jsme koupili nové stroje, což potvrdily znalecké posudky. Podvod je vyloučený už tím, že dotace byly vypláceny až po instalaci strojů a kontrole ze strany ministerstev. Proto nežádají dotace zpět. S penězi, které nám vyplatili, jsme mohli nakládat podle svého uvážení,“ líčil.

Líčení soud odročil na říjen

Podle něj byly všechny projekty uzavřeny auditory bez výhrad. Důkazem neviny je podle něj i to, že stroje dodnes slouží svému účelu.

„Do zásahu policie byla naše firma největším zpracovatelem odpadních PET lahví v zemi. Obžaloba je účelová s cílem zničit prosperující firmu. Věřím, že soud zjistí, čí to byl záměr,“ dodal Jirka.

V podobném duchu se vyjádřili všichni obžalovaní včetně Pruse, podle kterého už samotné vyšetřování prokázalo jejich nevinu. „Stroje jsme koupili a uvedli do provozu, vše pod dohledem ministerstev. Poslední dotační projekty byly zkontrolovány a uzavřeny loni,“ uvedl.

„Obžalovaní se mohou hájit, jak chtějí. My máme důkazy o nestandardních finančních převodech, ale i o tom, že na staré stroje dávali nové štítky,“ řekl MF DNES Kalda. Soudce odročil líčení až na říjen.