Atomová elektrárna Grafenrheinfeld v Bavorsku.

Atomová elektrárna Grafenrheinfeld v Bavorsku. | foto: Reuters

Podnikatelé se zajímají o miliardy za likvidaci německých elektráren

  • 0
Snaha Německa postupně zrušit na svém území všechny jaderné elektrárny může být příležitostí i pro firmy z moravskoslezského regionu. Podnikatele k účasti na zakázkách pobídl strojírenský svaz. Sousední země za likvidaci elektráren zaplatí stovky miliard korun.

„Je to byznys příštích desetiletí, u kterého by naše firmy neměly chybět,“ uvedl prezident Národního strojírenského klastru Jan Světlík na ostravské konferenci Strojírenství 2016.

„Jen na německém účtu pro bezpečné odstavení a likvidaci jaderných elektráren je nyní zhruba 800 miliard korun, dalších asi 270 miliard jsou připraveny přispět německé veřejné finance,“ popsala rozsah možných zakázek mluvčí společnosti Vítkovice Eva Kijonková.

V oboru jaderné energetiky v regionu působí hned několik firem. Vedle ostravských Vítkovic například opavská Areva nebo společnost Armatury Group z Dolního Benešova na Hlučínsku.

„Celkově se bavíme o obrovských číslech za práce od přípravy a projekce až po samotnou likvidaci stavebních objektů, strojů a zařízení, propojených technologií, za testy, kontrolu a recyklaci, a to včetně navazujících služeb po dobu dvacet až třicet let,“ zmínil Aleš John, někdejší ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Podnikatelské rande. Dvacet minut na zakázku, pak o stůl dál

O řády nižší částky se probíraly ve středu na podnikatelském Business Rendez-Vous Ostrava 2016. Jeho princip připomíná rande naslepo.

Podnikatelé sedí u stolů, další k nim přisedají a na domluvu mají dvacet minut. Pak zazvoní zvonek a obchodníci míří k vedlejšímu stolu za další, předem domluvenou schůzkou.

„Akce je určena podnikatelům hledajícím partnery pro obchodní, výrobní či technologickou spolupráci zejména v sektorech strojírenství, metalurgie, ICT, elektroniky, těžebního průmyslu nebo stavitelství,“ vysvětlila za organizátory Natálie Šitavancová.

Úplně naslepo podnikatelé ke schůzkám nechodí. „Předem napíší, co nabízejí, oč mají zájem, ostatní jejich nabídku vidí a mohou na ni zareagovat, domluvit si schůzku. Ta se koná právě tady,“ dodala organizátorka.

„Je to pro nás zajímavá příležitost, jak získat nové výrobní partnery,“ vysvětluje Dobroslav Žídek z opavského Ostroje.

„Moc jsme si od toho neslibovali, ale už jsme se tu s jedním zajímavým zákazníkem setkali, možná z toho něco bude. Ale je to teprve první oťukávání. Než se na něčem případně domluvíme, budeme muset jednat ještě mnohokrát. Není to poprvé, co na takové akci jsme, už jsme se zúčastnili podobných například v Německu. Tamní akce jsou ovšem mnohem větší,“ podotkl Žídek.

„Výhoda takové akce spočívá v tom, že se můžeme v poměrně krátkém čase a na jednom místě setkat s větším počtem případných klientů,“ okomentoval ostravské podnikatelské rendez-vous Luděk Blahut zastupující svou firmu Hodinový finanční ředitel.