Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podniky vypouštěly více jedů, skokanem roku jsou Třinecké železárny

  15:29aktualizováno  15:29
Těžký průmysl se vymanil z krize a vloni se například hutím v Moravskoslezském kraji dařilo mnohem lépe. Znatelné to však bylo i na množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Pomyslný titul skokan roku v této disciplíně získaly Třinecké železárny.

Třinecké železárny. Letecký pohled. | foto: Třinecké železárny

Vyplývá to z žebříčků největších znečišťovatelů v kraji, které každoročně sestavuje ekologické sdružení Arnika. Vychází v nich z Integrovaného registru znečišťování, kam firmy jednou ročně povinně nahlašují ta množství emisí, u nichž překročily předepsanou mez.

Jednotlivé látky z registru přitom Arnika sestavuje do kategorií třeba podle toho, jaký mají dopad na zdraví. Citelný nárůst množství vyprodukovaných zplodin je v porovnání let 2009 a 2010 dobře vidět třeba u Třineckých železáren.

Rakovinotvorné látky

2009
Dukol Ostrava 2 749 kg
BorsodChem 2 661 kg
Třinecké želez. 1 332 kg
ArcelorMittal 982 kg

2010
Třinecké želez. 3 793 kg
Dukol Ostrava 2 924 kg
BorsodChem 2 409 kg
ArcelorMittal 2 145 kg

Ty například v kategorii látek poškozujících rozmnožování, kam Arnika na základě mezinárodních norem řadí arsen, benzen, chrom či třeba polyaromatické uhlovodíky, loni vypustily více než dvojnásobné množství emisí proti roku 2009, a zařadily se tak do čela kategorie.

Třinec vypustil i nejvíc rtuti a oxidu uhelnatého

Vévodily ale i dalším škatulkám stanoveným Arnikou. Loni z podniků v kraji vypustily nejvíc rakovinotvorných látek, oxidu uhelnatého, rtuti a karcinogenních polyaromatických uhlovodíků, ale jejichž množství oproti roku 2009 snížily.

Mluvčí železáren Lucie Drahošová nárůst emisí firmy v letech 2009 a 2010 vysvětluje tím, že loni vyrobila více oceli než o rok dřív.

"Oproti roku 2009 vyrobily Třinecké železárny o 13 procent oceli více. Tomu zákonitě odpovídá i zvýšená produkce emisí," říká mluvčí firmy a dodává, že množství zplodin, které huť produkuje, se snaží co nejvíc omezovat. Současně se chystá v nejbližší době do ekologických projektů investovat dvě miliardy korun.

Formaldehyd může z registru zmizet

Na předních pozicích žebříčků Arniky se ale objevuje například i ArcelorMittal Ostrava nebo chemička Dukol Ostrava, která v kraji produkuje trvale nejvíc emisí formaldehydu, který sama také vyrábí. Loni vypustila asi o 200 kg emisí této látky víc než o rok dřív.

Látky poškozující rozmnožování

2009
BorsodChem 2 584 kg
Třinecké želez. 2 213 kg
ArcelorMittal 1 445 kg
OVAK 532 kg

2010
Třinecké želez. 4 742 kg
ArcelorMittal 2 603 kg
BorsodChem 2 290 kg
OVAK 255 kg

Podle jednatelky firmy Kamily Pavelcové to způsobil nárůst výroby, která se v roce 2010 oproti předchozímu roku zvedla asi o třetinu. "Je třeba ale říct, že ke znečištění ovzduší na Ostravsku, které tíží hlavně prach a další škodliviny, naše firma přispívá minimálně," podotkla Pavelcová.

Právě formaldehyd patří podle Arniky mezi látky, které zamýšlí ministerstvo průmyslu a obchodu vyřadit z Integrovaného registru znečišťování. Chce tak přiblížit parametry českého registru znečišťování registru evropskému.

Zástupci Arniky a například i několik desítek starostů a zastupitelů měst či obcí v Česku jsou proti tomu. Je podle nich důležité, aby povinnost firem hlásit nadlimitní množství třeba vypuštěného formaldehydu zůstala zachována.

"Je to potřebné například pro podrobný přehled o situaci ve znečištění ovzduší v konkrétních lokalitách," říká Jana Altunkaya z Arniky.

Těšínsko a Třinecko ovlivňuje i polský průmysl

"Například děti mé kamarádky odnesou každou ze smogových situací nemocí," říká Krystyna Przyhoda. Bydlí v Třinci, kde ovzduší zatěžuje průmysl, auta, domkaři i jedy z Polska.

"Ve městě je samozřejmě cítit, že jsou tu železárny. Hodně zplodin ale chytá asi i Český Těšín. Tam vanou jak jedy z Třineckých železáren, tak třeba z Polska," domnívá se mladá žena.

Třinecké železárny. Vysoké pece.
Třinecké železárny. Vysoké pece.
Třinecké železárny. Ocelárny - elektrická oblouková pec.

Hutě přinášejí tisícům lidí práci, ale také velmi zatěžují životní prostředí

I dětská lékařka z Třince, Mariana Jínková, říká, že kvalita ovzduší ve městě není dobrá, což potvrzují i údaje z měření, které zde provádí Český hydrometeorologický ústav.

"Je ale třeba říct, že za posledních dvacet let se ovzduší ve městě zlepšilo," uvádí lékařka a dodává obecně známý fakt: oproti oblastem s čistým vzduchem děti ve městě, kde se dýchá hůř, trpí častěji nemocemi dýchacích cest či třeba alergiemi.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ivo Vondrák bude prvním moravskoslezským hejtmanem, který současně usedne do...
Pevně věřím v deset poslanců, říká hejtman a lídr hnutí ANO Vondrák

Loni se stal moravskoslezským hejtmanem, letos hodlá Ivo Vondrák přidat mandát poslance. Že se mu to jako lídrovi hnutí ANO podaří, není pochyb.  celý článek

(Ilustrační snímek)
V Beskydech zemřel houbař. Zřítil se z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař zemřel dopoledne v Beskydech v Radvanově u Jablunkova. Houbař spadl z patnáctimetrového srázu a i přes veškeré úsilí horských...  celý článek

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.