U rakve Zdeňka Škarvady stáli vojáci, pohřeb provázely vojenské pocty. (28.

U rakve Zdeňka Škarvady stáli vojáci, pohřeb provázely vojenské pocty. (28. května 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Škoda lásky i přelety gripenů. Ostrava se rozloučila se stíhačem RAF

  • 11
Vojenské pocty v podobě čestných salv a přeletů stíhaček provázely ostravský pohřeb Zdeňka Škarvady, jednoho z posledních letců britského Královského letectva RAF bojujících ve druhé světové válce. Škarvada zemřel 11. května ve věku 95 let.

Na poslední rozloučení s armádním generálem přijelo do velké obřadní síně krematoria ve Slezské Ostravě několik stovek lidí. Lavice nestačily, stálo se i v uličkách.

Dorazili například ministr obrany Vlastimil Picek, velitel českých vzdušných sil Jiří Verner a jeho polský kolega Lech Majewski. Nechyběli ani další veteráni z bojů ukončených před 68 lety.

Ještě před poledním zahájením obřadu přeletěly nad Ostravou i přes nepřízeň počasí dva letouny Jas-39 Gripen a dva stroje L 159 Alca. Generálovy oblíbené písně Škoda lásky a Vinohrady, vinohrady zahrála cimbálovka Ondráš. Na počest muže, který poznal útrapy války i pozdější komunistické zlovůle, zazněly také čestné salvy. Obřad zakončilo troubení vojenské večerky a česká hymna. 

Zdeněk Škarvada se narodil 8. listopadu 1917 v Olešnici na Českomoravské vrchovině. Pilotní výcvik absolvoval na Vojenském leteckém učilišti v Prostějově a poté působil u stíhací letky v Pardubicích. Po okupaci zbytku Československa v březnu 1939 utekl do Polska, kde vstoupil do tamního letectva. Po sovětském zajetí se dostal až do Anglie.

Po výcviku byl v červenci 1941 přidělen k 310. československé stíhací peruti. Při hlídkovém letu v únoru 1942 se mu však nad Severním mořem porouchal letoun spitfire a upadl do německého zajetí. Prošel několika zajateckými zábory, těsně před koncem války přežil pochod smrti.

Zdeněk Škarvada na archivním snímku se svým letounem Hurricane

Propustka polského letectva na základně v polském Deblinu

Po válce pracoval jako instruktor ve Vojenské letecké akademii v Hradci Králové. Po nástupu komunistů k moci byl v rámci čistek degradován, vyhozen z bytu a přeložen do zálohy. Nakonec ho úřady poslaly do stavebnictví a ostravských dolů.

Až v roce 1962 mu byla při rehabilitacích vrácena hodnost majora v záloze, o rok později hodnost podplukovníka. Po roce 1990 byl povýšen na plukovníka a nakonec v roce 2000 byl jmenován brigádním generálem ve výslužbě.

Ochotně se zúčastňoval všech vzpomínkových akcí, až do konce života byl velmi vitální a zajímal se i o moderní letadla.

"Zdeněk Škarvada byl jedním z posledních válečných letců. Měl fenomenální paměť, válečné historky vyprávěl stejně před třiceti lety i v současnosti. Byl to nejen rytíř nebes, ale i rytíř ducha," řekla Jana Horáková, vedoucí Památníku druhé světové války v Hrabyni na Opavsku.