Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďte do Hotelu Palace, vábí ostravská realitka. O centrum není zájem

  14:08aktualizováno  14:08
Bývala tu slavná kavárna. Později třeba banky. A teď? O pronájem části bývalého Hotelu Palace není zájem a dům pustne. A s ním mnohé další v centru Ostravy. Někteří míní, že by pomohlo znatelné snížení nájmů v centru, každopádně řešení nedobré situace zůstává v nedohlednu.

Vnitřní prostory Hotelu Palace v centru Ostravy jsou ještě zachovalé. Zájem o pronájem ale zatím není. | foto: Archiv RK Domas

Místy, kde se kříží ulice 28. října a Nádražní, kdysi korzovali lidé. Obchodní dům Ostravica, Hotel Palace s věhlasnou kavárnou, nedaleký Palác Elektra... To vše je lákalo. A dnes? Lidi sem nemají důvod chodit, z korza je rušná křižovatka a Ostravica, Palace? Jsou zavřené a pustnou. Přitom třeba část Hotelu Palace, kde bývala Union banka, nabízí vlastník k pronájmu.

"Vnitřní prostory jsou velmi zachovalé. K dispozici je vstupní hala o rozloze šesti set metrů čtverečních, kde bývala kavárna, a vyvýšená galerie. Ta má rozlohu čtyři sta metrů čtverečních, dřív zde byly třeba butiky," říká Miroslava Součková, majitelka realitní kanceláře Realie Domas, která pronájem prostor zprostředkovává.

Hotel Palace

Pohled na Hotel Palace v období První republiky. Vlevo Módní dům Ostravica -...

Tvoří jej pět domů. Tři jsou původně dílem architekta Wunibalda Deiningera. Z těchto domů má vzniknout univerzitní kampus.

Ve zbytku komplexu navrženém Ernstem Kornerem kdysi sídlila i slavná kavárna. Její prostor je nyní nabízen k pronájmu.

Jak míní, oslovila už banky, pojišťovny, kavárny, o pronájem ale zájem není. Navzdory tomu, že cena je dle Miroslavy Součkové nízká - 260 korun bez DPH za metr čtvereční na měsíc. Zájemce odrazuje krom jiného upadlost lokality. Tu se ale podle majitelky realitky znovu podařit vzkřísit k životu.

Naděje v návrat lidí zůstává vratká

Kdy? "Až se druhá z částí bývalého Palace změní v univerzitní kampus, kdy se obnovy dočká i okolí domů včetně Ostravice," míní Miroslava Součková, která věří, že se jí podaří sehnat nájemce domu.

Mnozí ale její víru nesdílejí. Třeba podle Jaroslava Němce, výtvarníka a podporovatele petice za záchranu Ostravice, by si prostory dnes pronajal jen nadšenec či "blázen".

"Cenu pronájmu je třeba vynásobit plochou, která je v případě bývalé kavárny značná," vysvětluje. Nájem je podle něj přehnaně drahý způsob nakládání s domem. Vidí ale i naději v návrat lidí do lokality. Ta je ale dost vratká. Muselo by se podařit obnovit provoz v celku domů tvořících bývalý Palace a do přízemí umístit třeba obchody...

Šance na dotaci pro kampus stále žije

Zbylé tři z pěti domů tvořících bývalý Palace dnes šanci na oživení mají. Vzniknout v nich má univerzitní kampus. Ač se přípravy stavby zkomplikovaly, majitel věří, že se mu záměr podaří uskutečnit.

"Narazili jsme na řadu technických potíží, jejichž řešení by stavbu neúměrně prodražilo. Proto jsme museli původní projekt přepracovat, už je ale skoro hotový," říká Lumír Peřich, předseda představenstva firmy Sedm stromů, která trojici budov bývalého Hotelu Palace vlastní. Jak upřesnil, ze 190 milionů se podařilo cenu přestavby snížit zhruba o třetinu.

Minulost, současnost a...

Firma chce na proměnu domů ve vysokoškolské koleje získat evropské dotace. I na ně stále šanci má. "Doufáme, že v lednu bude vypsána výzva, jejímž prostřednictvím bychom mohli dotace získat," uvádí Lumír Peřich s tím, že by stavba mohla začít na jaře a skončit v roce 2015.

Ostravica, Horník, problémů je více

Hotel Palace ale není zdaleka jediný historicky cenný dům, který dnes v centru Ostravy pustne. Ještě hůř je na tom sousední OstravicaTextilia, která se v posledních letech proměnila v ruinu a již se vlastník, Amádeus Real, neúspěšně pokusil prodat v e-aukci (více zde). Na prodej je například i poloprázdný obchodní dům Horník, bývalý Bachner, v Zámecké ulici (o historii domu podrobněji zde).

A prázdných je v centru i řada dalších domů... Je šance, že se do nich vrátí ruch? "To závisí na majitelích. Asi je někde chyba, když se vlastníkům vyplatí mít domy zavřené a nechat je pustnout," zamýšlí se historik architektury Martin Strakoš a nadhazuje otázku: "Nebylo by řešením, kdyby majitelé vzali v potaz realitu a snížili dnes často přemrštěné nájmy?"

Větší tlak na oživení centra by podle Martina Strakoše měla vyvíjet i média nebo město. Jak zmínila místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová, jednou z vizí pro oživení centra je stavba radnice a dalších budov včetně podzemního parkoviště u Masarykova náměstí. "A snažíme se také například kanceláře měnit zpět na byty."

Komplex budov Hotelu Palace stojí v centru Ostravy.

Komplex budov Hotelu Palace stojí v centru Ostravy.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Najdete na iDNES.cz