Střet automobilu s chodcem často končí tragicky. (Ilustrační snímek)

Střet automobilu s chodcem často končí tragicky. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Konec shovívavosti k chodcům. Policisté přešli od napomínání k pokutám

  • 10
Chodci přebíhající frekventované silnice letos museli mnohem častěji sahat do peněženky kvůli pokutě. Policisté v Moravskoslezském kraji se od ledna na nebezpečné přecházení. Přibylo totiž smrtelných nehod chodců s auty a pouhé domlouvání už na lidi neplatilo.

Spěch, přechod pro chodce desítky metrů daleko, proto následuje přeběhnutí silnice. Přeci se nikdy nic nestalo. Ale tentokrát ano. Na druhé straně stáli policisté, kteří v lepším případě provinilci rázně domluvili. Většinou však vyměřili pokutu v řádu stokorun.

Kde je nutno dávat pozor

Přecházení silnice je obecně nejvíce nebezpečné na velmi frekventovaných silnicích. Achillovou patou měst bývají silniční průtahy. Týká se to například Havířova, Frýdku-Místku nebo Nového Jičína. Vážné dopravní nehody s chodci se však také stávají v Ostravě v Místecké ulici nebo v Rudné. Ani přítomnost nadchodů a podchodů totiž chodce často neodradí od hazardního přebíhání silnic.

K tvrdšímu postupu policisté přistoupili poté, co přibylo případů, při kterých umírali chodci. A situace se nezlepšila ani v novém roce.

"Z pěti lidí, kteří letos zemřeli při dopravních nehodách, byli tři chodci. Dalších osm bylo těžce zraněno," popsala lednovou bilanci na severu Moravy krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Proto od 22. ledna začala mimořádná bezpečnostní akce, které se zúčastnilo 1 450 policistů. Ti stáli na místech, kde se střety automobilů s chodci stávají nejčastěji, tedy v blízkosti škol, obchodních center nebo autobusových či tramvajových zastávek.

"Nakonec bylo zjištěno 72 přestupků chodců," podotkla Štětínská. Postihu však neušli ani řidiči automobilů, kteří před přechody jeli příliš rychle.

Například na Novojičínsku policisté rozdali pokuty za čtyři tisíce korun. "Většinou šlo o stokorunové částky, a to tam, kde chování chodců bylo velmi nebezpečné," poznamenal policejní mluvčí Petr Gřes.

Policisté stáli například i u železničního nádraží v Novém Jičíně, kde si cestu přes poměrně frekventovanou silnici zkracují při cestě do města desítky chodců.

Těm sice tentokrát neušlo, že každý den stojí nedaleko přechodu policejní vůz, i tak zůstalo dost těch, kteří vběhli do vozovky. "Jednoho z takových museli policisté oznámit k projednání správnímu orgánu. Nesouhlasil s udělením pokuty, ani s přestupkem," sdělil Gřes.

Přechod ve Skotnici se zlepšil až po smrti dítěte

Policisté slibují, že se podobné akce budou opakovat. Zaměřují se také na zlepšení stavu přechodů pro chodce.

"Ještě mnoho z nich nesplňuje současné požadavky. Nejsou nasvětlené, scházejí zpomalovací prvky, střední ostrůvky a další náležitosti," připustil šéf dopravní policie Jiří Zlý.

Příkladem přínosné změny může být přechod pro chodce ve Skotnici na Novojičínsku. Bohužel až po smrti malého dítěte se tam nebezpečné místo nasvětlilo, přibyla výstražná světla ve vozovce a zpomalily automobily ve větší vzdálenosti od přechodu. Od té doby se tam žádná vážná dopravní nehoda nestala.

"Určitě se budeme snažit, aby moderně vybavených přechodů přibylo, byť jsou to opatření velmi drahá," dodal Zlý.

Další novinkou jsou inteligentní semafory, které před řidiči, kteří jedou příliš rychle, svítí červeně a přinutí je zastavit.

Pokud předepsanou rychlost dodržují, rozsvítí se zelená. Jejich účinnost je mnohonásobně vyšší než u tradičních informačních radarů, jejichž varovné blikání s výzvou Zpomal bere vážně jen poskrovnu řidičů.