Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poláci budou měsíc hlídat hranici. Přibude kontrol, přechodů bude méně

  18:55aktualizováno  18:55
Už v pondělí 4. července obnoví Polsko kontroly na svých hranicích. Dočasné bezpečnostní opatření se dotkne i obyvatel Moravskoslezského kraje. Až do 2. srpna by měli přecházet hranici jen na určených místech.

(ilustrační snímek) | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Do Polska ani hor na česko-polském pomezí by se od 4. července nikdo neměl vydat bez občanského průkazu či cestovního pasu. Výjimku nemají ani děti. Polská republika totiž v pondělí obnoví kontroly a zpřísní možnost pohybu na svých vnitřních hranicích, což jí umožňuje Schengenský hraniční kodex.

Polsko tak chce zajistit bezpečnost účastníků několika významných akcí: summitu NATO 8. a 9. července ve Varšavě, Světových dnů křesťanské mládeže 25. až 31. července a s tím související návštěvy papeže 28. až 31. července.

Základní informace o bezpečnostním opatření, které potrvá do 2. srpna, zveřejnilo na svém webu Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, i některé obecní úřady.

Ve Varšavě a vojvodství bude platit zákaz nošení zbraní

„Cílem je zabránit vstupu na území Polské republiky osobám, které mohou narušit veřejný pořádek nebo jinak ohrozit bezpečnost. Na území Polska bude rovněž přechodně zakázáno nošení zbraní, a to od 4. do 10. července na území Varšavy a od 20. července do 1. srpna ve vojvodství Malopolském i Slezském,“ uvedlo ministerstvo.

A upozorňuje i na to, že celý měsíc bude možné překračovat hranice Polska jen na 141 místech a přechodech zveřejněných v seznamu.

Nikdo ale zatím neví přesně, jak rozsáhlé kontroly budou a co se například stane, když někdo překročí hranici mimo oficiální přechod.

„Polští senioři z obce Trmantice (Ciermięcice) běžně jezdí na kole do krnovského Kauflandu a naši zase do tamního zahradnictví. Mají to přes dvě ulice. Nevíme, jestli to bude možné i v červenci. Spíš ne. Co se stane, když tam seniora na kole přistihne hlídka? Nevíme,“ přiznala mluvčí Krnova Dita Círová.

Lidé přecházejí hranici i po pěší lávce

Podrobnější informace zatím nemají ani mluvčí kraje, policie nebo dalších příhraničních měst.

„Po vstupu do Evropské unie se kdysi uměle rozdělený Těšín zase spojil. Kromě tří oficiálních hraničních přechodů na železnici a silničních mostech Družby i Svobody lidé běžně přecházejí česko-polskou hranici i po pěší lávce před vstupem do parku Adama Sikory. Zatím jsme nedostali žádné oficiální informace, takže nevíme, zda to bude možné i v červenci. Ale zřejmě spíše ne,“ zmínila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Na určených přechodech hranic se toho ale podle ní moc nezmění. „Polsko přijalo stejná bezpečnostní opatření už v letech 2012 a 2013. Tehdy probíhaly kontroly dokladů jen namátkově. Nepamatuji, že by kvůli tomu byly na hranicích fronty jako kdysi,“ dodala Havlíková.

Velvyslanec: Babička na kole jistě nebude nebezpečná

Problémy s kontrolou dokladů by mohly nastat v případě hromadných přechodů hranic při akcích, které společně pořádají oba Těšíny. Největší akce se naštěstí konají v jiných termínech. Pouze ve druhé polovině července se má na mostě Svobody konat společná pietní akce hasičů s vytvořením vodního mostu z obou stran hranice k uctění památky tragicky zahynulých během povodní. „Na tu snad kontroly nebudou mít vliv,“ pronesla Havlíková.

I Jakub Karfík, český velvyslanec v Polsku, připustil, že zatím nemá přesné informace o tom, jak moc se opatření dotknou českých občanů.

„Polsko chce zajistit bezpečnost účastníků významných mezinárodních akcí omezením volného pohybu osob. Lidi, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko, do země nepustí. Ale nedovedu si představit, že by nebezpečí představovala babička na kole jedoucí do sousední vesnice. Zřejmě hlídce ukáže doklady a pojede dál. Pokud tam nebude hlídka, nezastaví ji žádné zátarasy či závory,“ sdělil velvyslanec.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

Muži od sporáku chytila košile, těžce popálený letěl do nemocnice

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Chtěl si ohřát jídlo, ale od sporáku mu vzplanula košile a následně se osmašedesátiletý muž popálil na horní polovině...

Ostravský soud zřejmě spojí dvě Dědicovy kauzy. Zrychlí tím řízení

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě.

K projednávané obžalobě Martina Dědice z ovlivňování zakázek a přijímání úplatků přibude brzy i obžaloba z krácení...

Radnici ozáří číslo 750 a ohňostroj. Ostrava završí oslavy výročí

Primátor Ostravy Tomáš Macura jako první vložil do truhly poselství lidem z...

Novou radnici v Ostravě po sedmi letech opět ozáří velký ohňostroj. Vypukne ve středu 29. listopadu v 18 hodin a potrvá...Najdete na iDNES.cz