Ochránce přírody Otakar Závalský se zastřeleným orlem skalním před polskou...

Ochránce přírody Otakar Závalský se zastřeleným orlem skalním před polskou policejní stanicí. | foto: ČSOP Nový Jičín

Polská policie nenašla střelce, který zabil orla z unikátního programu

  • 9
Viníka smrti orla skalního ze záchranného programu návratu chráněného dravce do Beskyd se nepodařilo vypátrat. Polská policie oznámila ochráncům přírody, že případ odložila. Dalším orlům z unikátního programu se daří, jedna z vypuštěných samic už podruhé hnízdí.

Orlí samec pojmenovaný Urban byl nejsamostatnější ze všech dosud vypuštěných orlů a byl ve výborné kondici. Jenže letos v únoru najednou signál z vysílačky umístěné na dravci vysílal stále ze stejného místa, což je velmi špatné znamení.

Vraťte orly skalní do přírody

Jedno z mláďat ze záchranného programu návratu orla skalního do Beskyd. (8....

Orel zmizel z tuzemských lesů před sto lety, což bylo dílem lidí, kteří dravce brali jako loveckého konkurenta. Záchranný program začal v roce 2006.

Na Slovensku ochránci přírody odeberou druhá orlí mláďata, která by starší sourozenci stejně zahubili, a převezou je do Bartošovic, kde se o ně stará adoptivní orlice Dina.

Pak je přemístí do rozletové klece v Beskydech a po čase vypustí na svobodu.

Lidé ze Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku se vydali na průzkum a tělo orla našli u polské obce Pruchna, asi osm kilometrů od hranic s Českou republikou.

Samec neměl šanci na přežití

Zmrzlý dravec ležel pod sněhem a identifikován byl podle kroužku na noze. V těle měl osm broků vystřelených z lovecké brokovnice. Broky zasáhly životně důležité orgány, například srdce, plíci nebo játra.

Okamžitě následovalo trestní oznámení na policejní stanici ve městě Strumieň. "Bohužel jsme nyní od policie dostali vyrozumění, že se střelce nepodařilo vypátrat a případ odložili. Poláci tedy byli stejně neúspěšní jako naši policisté v podobných případech, což se dalo předpokládat," řekl vedoucí bartošovické stanice Petr Orel.

Ochránci sledují dvě lokality

Další zprávy ze záchranného programu už jsou o něco radostnější. Samice Cecilka už druhým rokem úspěšně hnízdí, ze snůšky se vylíhla dvě mláďata, nicméně jedno uhynulo.

"Samice Anča pravděpodobně nehnízdí, po pádu části hnízda již to tento pár nestihl. Na Moravě sledujeme dvě lokality se stálým výskytem orlů skalních, ale dohledání hnízd se zatím nepodařilo," řekl Petr Orel.

Orlí záchranný program

Také v letošním roce ochránci přírody vypustí tři mláďata. O dvě se v bartošovické stanici pečlivě stará orlice Dina (o rekordní náhradní matce čtěte více zde) a o jedno orlice Zoja ve spolupracující slovenské stanici v Zázrivé.

Vypuštěno zatím málo orlů

Jak Petr Orel zdůraznil, všechna vyrůstají bez kontaktu s člověkem a další vypouštění považuje za nezbytné.

"Jednak jsme zatím nesplnili jedno z nosných kritérií projektu, a to vypuštění pětadvaceti mláďat, a jednak musíme populaci doplňovat kvůli ztrátám způsobeným člověkem, tedy zastřelení samce nebo tuzemské otravy samic Gabči a Oravy (podrobnosti zde)," dodal Orel.