Policie prověřuje, jestli dva úředníci z Ostravy-Jihu nevzali úplatek. (ilustrační snímek)

Policie prověřuje, jestli dva úředníci z Ostravy-Jihu nevzali úplatek. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie obvinila dva úředníky z Ostravy-Jihu. Ve funkci zůstávají

  • 6
Policie obvinila dva úředníky radnice v Ostravě-Jihu ze dvou trestných činů, starosta o jejich odvolání zatím neuvažuje. V krátké době je to další aktivita kriminalistů na úřadě nejlidnatějšího ostravského obvodu.

Poté, co minulý týden vyslechli obvinění ze dvou trestných činů, čekala dvojici úředníků Ostravy-Jihu, další nepříjemnost. Šli "na kobereček" ke starostovi.

"Jsou stoprocentně přesvědčeni, že je vše v pořádku. Ale tohle vysvětlení se dalo čekat," řekl starosta Karel Sibinský (ČSSD) s tím, že do doby, než policie případ uzavře, nevidí důvod, proč by úředníci nemohli zůstat na postech.

Z čeho policie úředníky viní

Šéf odboru dopravy radnice v Ostravě-Jihu a zdejší referent správy místních komunikací měli podle podnětu, který vyšetřuje policie, v roce 2009 vzít úplatek a zmanipulovat veřejnou zakázku na výběr firmy, která opravovala chodník v Sámově ulici v Hrabůvce. Zástupci radnice přitom říkají, že úředníci nepochybili.

Šéfa odboru dopravy a komunálních služeb Radima Dostála a referenta správy místních komunikací Bohuslava Zdráhalu viní policie z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Úplatek kvůli opravě chodníků?

V hledáčku policie se úředníci ocitli kvůli údajně zmanipulovanému konkurzu na opravu chodníku v ulici Sámova. V soutěži z roku 2009 měli podle podnětu, jejž policie dostala, vzít úplatek od osmašedesátiletého muže, který je také obviněn, a zmanipulovat výsledek klání.

"Obviněným hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let," řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková a upřesnila i možný trest pro muže obviněného z podplácení: rok až pět let vězení. Jak starosta, tak další představitelé obvodu přitom pochybení úředníků nepřipouštějí.

"Policie prošetřuje na základě různých anonymních udání desítky a desítky veřejných zakázek. My se s ní snažíme spolupracovat a v naprosté většině případů jsme žádný problém neměli," uvedl Karel Sibinský, ale připomněl i případ, který se problémem stal:

Bývalá šéfka právního odboru radnice Hana Kalusová odešla loni v prosinci od soudu kvůli zmanipulování zakázky na opravu domu v Jubilejní kolonii se čtyřletým nepodmíněným trestem, vůči němuž se odvolala (podrobněji zde).

Úředníci obvinění v nynější kauze se k případu nechtěli vyjádřit. "Nebudu se vyjadřovat, jelikož nic není skončeno," řekl Radim Dostál, jenž je mimo jiné i členem ČSSD. A stejně reagoval i druhý z obviněných - Bohuslav Zdráhala.

Politici jsou obviněním udiveni

Místostarosta Ostravy-Jihu Pavel Planka (ČSSD), do jehož kompetence vyšetřovaná veřejná zakázka spadá, řekl, že obvinění úředníků ho překvapilo a že pro ně nemá vysvětlení.

"Ono upřednostnit jednoho z uchazečů v systému hodnocení veřejných zakázek, který využíváme, dost dobře není možné," podotkl místostarosta.

A obvinění úředníků bylo prý překvapením i pro Radima Miklase (ODS), který coby místostarosta na výběr zhotovitele dané zakázky dohlížel v předchozím funkčním období. "Překvapilo mě to. Jsem přesvědčen o tom, že nešlo o věcné pochybení zaměstnanců, ale spíše o záležitost osobních vztahů," podotkl.

Opoziční obvodní zastupitel Ivo Skalický (TOP 09) řekl, že k dané záležitosti nemá dost informací. Chce je ale v nejbližší době získat od starosty.