Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava. | foto: MF DNES

Policie prověří další zakázky Městské nemocnice v Ostravě

  • 0
Forenzní audit v Městské nemocnici Ostrava odhalil další porušení zákona o veřejných zakázkách. Policie vyšetřuje zakázky nemocnice už čtyři roky v souvislosti s korupční kauzou Dědic. Poslední audit zjistil, že nemocnice porušila zákon, když koupila léky či techniku za stamiliony bez výběrového řízení.

„S podrobnostmi, které audit odhalil, seznámíme nejdříve zastupitele města za dva týdny. Ale veškeré materiály jsme předali policii. Té jsme první podnět dali už loni, ale výsledky zatím neznáme. Některé zakázky nemocnice vyšetřuje policie ještě déle v souvislosti s kauzou obviněného ostravského podnikatele Martina Dědice,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Zatímco magistrátní úředníci zjistili loni nákupy léků, zdravotnického materiálu, techniky i služeb bez výběrového řízení za 150 milionů korun, auditorská firma, která mapovala obchody nemocnice z let 2011 až 2014, odhalila nákupy bez výběrového řízení za 700 milionů.

„Nemocnice dlouhodobě porušovala zákon o veřejných zakázkách. Někdy dělila zakázky na menší, jindy k uzavřené objednávce postupně přidávala další zakázky. Ukázalo se, že v nemocnici nebyl nikdy zavedený efektivní systém vnitřní kontroly. Chybělo trojcestné párování objednávek, faktur a plateb. Proto ani nebyla možnost zkontrolovat, zda jsou údaje na všech dokladech shodné,“ popsal primátor.

Přesně stanovit škodu není zatím možné. „Podle obecně uznávaného pravidla, že soutěžením lze ušetřit 5 až 10 procent, však můžeme odhadnout, že nemocnice, která je příspěvkovou organizací města, mohla ušetřit až 70 milionů korun. A možná i víc. Auditoři se ale nedostali ke smlouvám, které má v rukou policie kvůli kauze Dědic,“ líčí Macura.

Auditoři objevili i jiné prohřešky, které vysávaly z nemocnice peníze. Například bývalý zaměstnanec způsobil nemocnici, a tím i městu, škodu devět tisíc korun, když nepřiznal soukromé jízdy služebním autem v době, kdy byl prokazatelně na dovolené.

„Zatím zvažujeme, jestli po něm budeme částku vymáhat. Otázka je, zda by nás soudní výlohy nestály víc,“ nastínil Macura.

A dodal, že mu připadá velmi nestandardní i zjištění, že lékaři, kteří vykonávali souběžně funkce primářů a ředitelů, si účtovali až 400 odpracovaných hodin měsíčně.

Nikdo se mě na nic neptal, ale nepodváděli jsme, tvrdí Nykel

Radní si zatím netroufají ukázat prstem na konkrétní viníky. „Odpovědnost nese ředitel organizace. Ale nemyslím si, že Tomáš Nykel, který byl v kontrolovaných letech ředitelem nejdéle, byl strůjcem tohoto systému,“ nastínil Macura.

Tomáš Nykel se ke zjištění auditorů o porušování zákonů a dalších chybách v hospodaření zatím vyjadřovat nechce.

„Ani nemohu, protože jsem audit neviděl,“ řekl Nykel MF DNES. Dodal, že ho v té souvislosti nikdo neoslovil a nikdo se na nic neptal ani bývalého ekonomického náměstka či vedoucího ekonomického oddělení.

„Dodnes mě nekontaktovala ani policie, která údajně šetří zakázky od loňska. Proto mohu říci jen to, že jsme v žádném případě nepodváděli a nemocnici jsem předal vysoce ziskovou se spokojeným personálem i pacienty,“ řekl.

Město opět hledá nového ředitele své nemocnice

V čele nemocnice se od roku 2011 vystřídala pětice mužů. Jana Zháněla nahradil v polovině roku 2011 Tomáš Nykel. Radní města ho odvolali v květnu 2014 kvůli vyšetřování kauzy Dědic. Nahradil ho Tomáš Mrázek, kterého radní pověřili vedením bez výběrového řízení, ale jen na přechodnou dobu.

Výběrové řízení vyhrál loni Jaroslav Lux. Měl v nemocnici zavést pořádek. Začal s tím 1. února, podle radních dobře. Ale už v létě ho odvolali - po petici části zaměstnanců, kteří kritizovali jeho špatnou komunikaci.

Po něm zatím šéfuje nemocnici ekonomický náměstek Josef Grochol. Radní mu svěřili vedení do doby, než skončí audit. Teď vyhlásili výběrové řízení. Nový ředitel by měl nastoupit 1. května.

„Zájemci musí doručit přihlášku do 25. března,“ uvedl náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek.