Protikorupční policie za zabývá i zakázkou na stavbu cyklostezky podél řeky Ostravice.

Protikorupční policie za zabývá i zakázkou na stavbu cyklostezky podél řeky Ostravice. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kulturní domy i hřiště. Korupcí zavání jedenáct ostravských staveb

  • 5
Nejméně o jedenáct ostravských veřejných zakázek se zajímá protikorupční policie. V souvislosti s případem se uskutečnila uplynulé dva dny dohromady na dvaceti místech velká razie. Někteří mluví o předvolební špíně, jiní tvrdí, že ve hře byly velké úplatky.

O podezřelých veřejných zakázkách v pondělí jako první informoval server iDNES.cz, razie skončila v úterý.

"Nikdo nebyl obviněn ani zadržen," uvedl dozorující státní zástupce Vít Koupil s tím, že policisté na více než dvaceti místech Ostravska a Prahy zabavili při prohlídkách bytů i kanceláří spoustu písemných dokumentů, nosiče dat, počítače i mobilní telefony.

Veřejné zakázky, které zajímají policii

  • nová ulice Porážková v centru
  • prodloužená ulice Porážková
  • cyklostezky podél Ostravice
  • Kulturní dům Akord v Zábřehu
  • Kulturní dům Poklad v Porubě
  • pavilon v městské nemocnici
  • Návštěvnické centrum a Pavilon evoluce v zoo
  • hřiště u ZŠ Kosmonautů v Zábřehu
  • rekonstrukce budovy městské policie ve Slezské Ostravě
  • Komunitní centrum v Hulvákách
  • zastávka Nová Karolina v centru

Soud nařídil prohlídky u podnikatelů, v městských organizacích, ale i u komunálních politiků. Akce rozdělila Ostravany na dva tábory.

"Konečně pozavírají ty, kteří se bez skrupulí přiživovali na městských zakázkách a vybírali statisícové úplatky," doufají jedni. Nikdo z nich ale nemá důkazy, nebo pokud ano, nechce o tom mluvit.

Skutečnosti, nebo politický boj?

Druhá skupina naopak tvrdí, že jde o pseudokauzy, které vyšumí do ztracena, protože vycházejí hlavně z anonymních udání, jejichž podstatou je politický boj uvnitř rozhádané ČSSD.

"Naše zakázka je v pořádku. Nepochybuji o tom, že policie nezjistí nic nezákonného," říká například Tomáš Nykel, ředitel Městské nemocnice v Ostravě, jejíž nedávno dokončená modernizace pavilonu patří mezi prověřované zakázky.

A co je podle něj důvodem podezření? "Nic jiného než kýble předvolební špíny," míní Nykel.

Vít Koupil zatím odmítá poskytnout konkrétní informace s tím, že šetření je v začátku a policii potrvá týdny, než vyhodnotí důkazy ze zabavených materiálů. MF DNES ale potvrdil, že podezřelých ostravských zakázek je více než desítka.

Nejméně o devět podezřelých staveb se policie zajímala už loni. Tou hlavní byla výstavba ulice Porážkové v centru města, kdy se mezi podezřelé dostali bývalí radní města z ČSSD Jiří Srba a Aleš Boháč. Oba ale podezření odmítají.

A protikorupční policie? "Věcí se stále zabýváme," odpovídá stručně její mluvčí Jaroslav Ibehej.

K vyšetřovaným zakázkám teď přibyly nejméně další dvě: nemocniční pavilon a oprava Domu kultury Poklad. Do okruhu podezřelých se tak dostali další komunální politici: Radim Lauko a náměstkyně primátora Simona Piperková, které policie zabavila počítač. I oni korupci odmítají.

Policii ale víc zajímá role podnikatelů v čele s Martinem Dědicem. Právě toho mnozí označují za ostravského Dalíka, který tahá za nitky a má vazby na porubské politiky včetně hejtmana Miroslava Nováka. Vyprávějí hotové zkazky, ale jen anonymně. A taková je i řada podnětů policii.

Dědic s redakcí mluvit nechtěl. Hejtman ano. "I krajský úřad poskytl policii písemnosti, o které žádala. Ale nešlo o veřejné zakázky," řekl. Netají, že Dědice zná. "Hráli jsme spolu tenis, ale rozhodně neřešili zakázky. Na každého, kdo mě nařkne z korupce, podám trestní oznámení," dodal.