Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic. | foto: Archiv MF DNES

Policie stíhá tucet podnikatelů a firem za korupci při zakázkách v Ostravě

  • 11
Podnikatel a lobbista Martin Dědic, podezřelý z ovlivňování městských zakázek v Ostravě, je od úterý v cele předběžného zadržení. Policie obvinila z korupčních praktik celkem dvanáct podnikatelů a firem. Dědicovi, který má údajně kontakty na vlivné regionální politiky, hrozí vazba.

Protikorupční policie se po dvou letech a jednom měsíci vyšetřování podezřelých městských zakázek v Ostravě odhodlala došlápnout si na chapadla místní "chobotnice".

A to razantně. Současně totiž obvinila rovný tucet lidí - podnikatelů a firem včetně Martina Dědice. O tomto ostravském lobbistovi a podnikateli kolují pověsti, že díky svému napojení na porubské sociální demokraty vládl Ostravě.

Dědic se na rozdíl od ostatních obviněných nevrátil domů. Policisté si pro něj přijeli v úterý večer a po výslechu zůstal v cele předběžného zadržení. Státní zástupce Vít Koupil podal ve čtvrtek odpoledne soudu návrh na jeho umístění do vazby.

"Zahájili jsme trestní trestní stíhání osmi fyzických a čtyř právnických osob v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice," potvrdil Vít Koupil.

Zadrženému podnikateli hrozí pět až dvanáct let

Až na Dědice jsou všichni stíhaní na svobodě. A trestní stíhání se zatím týká jen několika z desítek zakázek, které policie v Ostravě prověřuje. "V dopravním podniku šetříme dodávky tramvají, v městské nemocnici jde o stavební práce a dodávky zdravotního materiálu," nastínil státní zástupce.

Zatímco právnické firmy, podle Koupila tři mají sídlo v Ostravě, jedna v Praze, mají zatím na triku jeden až dva trestné činy, fyzickým osobám hrozí stíhání až pro tři trestné činy. Nejhůř je na tom Dědic, kterému hrozí trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let.

"Zadrženou osobu jsme obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku, ze zvlášť závažného zločinu legalizace výnosu z trestné činnosti a dále ze zločinu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby," říká Koupil.

Šest dalších má na triku stejné trestné činy, ale s výjimkou přijímání úplatku. Ten totiž měli odevzdávat, jsou obvinění ze zločinu podplácení. Poslední z osmi fyzických osob je obviněná jen z legalizace výnosu z trestné činnosti.

Dědic měl údajně vliv na dopravní podnik a nemocnici

Státní zástupce Vít Koupil sice nechce zacházet do podrobností, ale nastínil, co vlastně policie vedlo k obvinění Dědice.

Ten podle něj díky svým vazbám na regionální politiky získal neformální vliv na chod a řízení Dopravního podniku Ostrava, akciové společnosti ovládané městem, a Městské nemocnice Ostrava, příspěvkové společnosti města.

"Prostřednictvím tohoto vlivu dokázal zajistit některým uchazečům o veřejné zakázky podmínky pro to, aby uspěly. Ale vítězné firmy za to následně dávaly úplatky a zastíraly je smlouvami o údajné poradenské a jiné činnosti," vysvětlil Koupil.