Kauza ostravského lobbisty Martina Dědice (na snímku) podle státního zástupce spěje ke konci.

Kauza ostravského lobbisty Martina Dědice (na snímku) podle státního zástupce spěje ke konci. | foto: Archiv MF DNES

Policie zajistila milionový majetek stíhaných žen v ostravské kauze Dědic

  • 4
Vyšetřování kauzy ostravského lobisty Martina Dědice spěje do finále. Žalobce trvá na vině deseti lidí a zabavuje jejich majetek. Obhájce Dědice je ale přesvědčený, že k soudu případ nedojde.

Partnerky v podnikání i životě, Hana Kačenová a Lenka Oborná z Frýdku-Místku, vydělaly v uplynulých letech stamiliony se svou neznámou reklamní agenturou Propag-Storm. Teď jim hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou.

Státní zástupce Vít Koupil totiž zmrazil jejich nemovitosti poté, co obě ženy i s agenturou rozšířily skupinu obviněných lidí i firem v kauze ostravského podnikatele a lobbisty Martina Dědice.

„Svůj majetek mohou dál užívat, ale nemohou ho prodat ani jinak s ním nakládat,“ potvrdil žalobce Koupil. Odmítl konkretizovat hodnotu „zabavených“ nemovitostí, ale upřesnil, že jde o rodinný dům s pozemkem a byt. Oficiální rozhodnutí o zajištění domu Hany Kačenové visí na úřední desce Vrchního státního zastupitelství Olomouc už několik dní, její jméno je ale v dokumentu začerněné.

Obvinění stojí na hliněných novou, říká obhájce

Obě ženy jsou stíhané společně s dalšími v kauze Dědic. Od loňského března policie obvinila už deset lidí a pět firem z řady trestných činů. Většinu kvůli tomu, že údajně ovlivnili výsledky šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Všichni to popírají a proti obvinění podali stížnost. „Obvinění stojí od začátku na hliněných nohou. Chybí důkazy. Jsem přesvědčený, že k soudu případ vůbec nedojde. Až skončí vyšetřování, státní zástupce ho bude muset odložit. A když ne, myslím, že soudce případ odmítne,“ míní Dědicův obhájce Miloslav Kijas.

Podle něj se ale vyšetřování ještě protáhne. Třeba proto, že policii stále chybí jeden znalecký posudek - a až ho dostane, bude muset vyslechnout další svědky.

Konec vyšetřování ještě letos? Podle státního zástupce ano

Koupil nesouhlasí. Podle něj je vyšetřování ve finále a skončí ještě letos. „Chybí jen znalecký posudek na tramvaje. Dostaneme ho v nejbližších dnech. Většinu lidí už jsme vyslechli. Zbytek stihneme v krátké době,“ líčí Koupil.

Nechce předjímat, zda rozhodne o odložení případu, nebo podání obžaloby, ale tvrdí, že důkazů má policie dost. Martina Dědice viní z toho, že za zmanipulování výsledků šesti ostravských veřejných zakázek získal úplatky přes třicet milionů korun, za což mu hrozí až dvanáct let vězení.

Úplatky mu měli dát další obvinění muži. Ženy z Frýdku-Místku kriminalisté prověřovali kvůli podezření, že přes svou reklamní agenturu praly peníze pocházející z trestné činnosti Dědicovy firmy. V září je obvinili ze zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou přes sedm milionů korun a nedokonaného trestného činu krácení daně ve výši deseti milionů korun.

A právě podezření z milionových škod či úplatků je důvodem, proč jde státní zástupce společně s policisty po majetku obviněných. Už před rokem a půl zajistili peníze, akcie, brilianty, smlouvu o půjčce a další Dědicův majetek za 24 milionů korun. Zajistili tehdy i jeho apartmán na Mallorce za 7,5 milionu, ale oficiální informaci o tom zveřejnili teprve nedávno.

„Řízení se protáhlo kvůli spolupráci s cizinou,“ vysvětluje Koupil. Policie tak zmrazila Dědicův majetek celkem za třicet milionů, což podle ní odpovídá výši výnosu z trestné činnosti. „Pokud tak rozhodne soud, majetek propadne státu,“ říká Koupil.

Nemovitosti obviněných žen naproti tomu podle něj slouží jako záruka, že se státu podaří vymoci případný peněžitý trest. „Zákon umožňuje uložit trest do výše 36,5 milionu korun. I to je důvod, proč stále pátráme po dalším majetku obviněných,“ líčí Koupil.