Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Policisté měli slíbené příplatky, na výplatnici dostali méně. John se jich zastal

  • 20
Policisté v Moravskoslezském kraji našli vloni na výplatnici nižší zvláštní příplatek, než měli dostat. Krajský ředitel příplatky snížil, ale několik nazlobených policistů se odvolalo. Ministr vnitra se jich nyní zastal, což však zřejmě vyvolá lavinu dalších odvolání. A potřebné miliony korun chybějí.

Ministr na konci února zrušil loňské rozhodnutí krajského policejního ředitele, které snižovalo zvláštní příplatek. Pokud se proti snížení odvolají i další policisté, bude jim muset ředitelství vyplácet mzdy v nezměněné výši. A na to nemá prostředky. Nedostatek peněz na platy byl totiž pravým důvodem, proč v polovině loňského roku krajský policejní ředitel příplatky policistů snížil.

Oficiálně snížení rizikových příplatků sice odůvodnil "aktuálním vyhodnocením bezpečnostní situace na teritoriu Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje", ten pravý důvod snižování platů spočíval v tom, že krajské vedení policie nedokázalo hospodárně nakládat s penězi a policistům naslibovalo větší platy, než na co později dostali peníze.

Dostanou policisté příplatky zpět?

Ještě není definitivně rozhodnuto, proti verdiktu ministra lze podat rozklad. Může jej podat ale jen policista, který si na snížení příplatku stěžoval - a to je, jelikož mu ministr vyhověl, nepravděpodobné.

Ministerské rozhodnutí bylo až druhým pokusem, první odvolání krajští policisté zamítli. I v zamítnutí ale udělali chyby.

Potvrzuje to i místopředseda nezávislých policejních odborů Petr Tomek. "Za loňským snižováním platů stojí nehospodárné chování krajského vedení policie, které přesto, že bylo upozorněno, že na platy bude méně peněz, situaci včas neřešilo, mysleli si, že nějaké další peníze dostanou. Až když pochopili, že ne, tak se začali starat. A zvolili špatné řešení," vysvětluje policejní odborář.

Zatím patnáct žádostí, přijdou ale další

Policejní ředitelství se rozhodlo řešit nedostatek peněz snížením zvláštního příplatku. A několik policistů se proti tomuto rozhodnutí odvolalo.

"Za půl roku jsme zaznamenali celkem patnáct žádostí o přezkoumání rozhodnutí. Pan ministr zatím rozhodl v šesti případech o zrušení tohoto rozhodnutí pro nedostatečné odůvodnění dle zákona," řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Rozhodnutí ministra vnitra ale neznamená, že by miliony korun na platy začaly chybět okamžitě, ministerský verdikt totiž ruší snížení platů jen u policistů, kteří si na snížení platů stěžovali.

"Jednalo se o konkrétní policisty a rozhodováno bylo individuálně," odpověděl Vladimír Řepka na dotaz, zda se rozhodnutí ministra týká pouze konkrétního policisty, případně policistů, kteří rozhodnutí kraje napadli, nebo bude muset být rozhodnutí krajského ředitele zrušeno u všech policistů.

Stížností ale může začít přibývat geometrickou řadou. "Ozvat se mohou prakticky všichni policisté v kraji, mají na to čtyři roky," přibližuje situaci policejní odborář Petr Tomek.

A policisté si na snížení stěžovat chtějí, rozhodnutí ministra se už v policejních řadách rozšířilo.

"Rozhodně tu stížnost podám, naše platy šly v poslední době výrazně dolů. A nejsem sám," řekl MF DNES jeden z policistů.

Stížnosti se týkají i dalších krajů

Policejní funkcionáři mají z rozhodnutí ministra velké problémy. "Mají z toho hodně zamotanou hlavu," říká šéf policejních nezávislých odborů Milan Štěpánek. "Ten případ se totiž netýká jen Moravskoslezského kraje, ale také Olomouckého, Hradeckého, Ústeckého a Libereckého. A všichni teď hledají řešení, jak z toho vybruslit," dodal odborář.

"Případné další stížnosti, ve všech krajích, by mohly vést k velkým problémům, ministr by totiž v podobných případech nemohl rozhodnout jinak, než jak to učinil nyní. A jediná cesta, jak to vyřešit, by byla v tom, že by vláda musela uvolnit další peníze," přibližuje možný posun kauzy místopředseda odborového svazu Petr Tomek.

Krajské vedení policie nechce případ zatím komentovat. "Stále ještě jsme rozhodnutí ministra v této věci nedostali oficiální cestou, takže na ně nemůžeme reagovat," vysvětluje policejní mluvčí Soňa Štětínská. "Proto ani nemůžeme komentovat jednotlivé varianty dalšího vývoje, tedy ani to, kolik by mohlo případné navýšení příplatků vyžadovat peněz," dodala Soňa Štětínská.

Snížení příplatků nebylo odůvodněno

Ministr vnitra Radek John zrušil rozhodnutí o snížení platů hlavně proto, že nebylo nijak odůvodněné. Na problémy si přitom policejní velitelé zadělali sami, neboť snižování příplatků odůvodnili změnou bezpečnostní situace v kraji.

Žádná analýza, ze které by šlo tuto změnu odvodit ale nebyla k rozhodnutí připojena. A nebyla připojena ani k dřívějším rozhodnutím o výši příplatku, takže "nelze mít představu, jaký je rozdíl mezi stavem k datu přiznání zvláštního příplatku a k datu jeho snížení" - tak odůvodňuje ministr verdikt ve svém rozhodnutí, které má redakce MF DNES k dispozici.

Záležitost už řeší i policejní prezidium. "Problémy související se stanovováním výše zvláštních příplatků si uvědomujeme - a proto se v tuto chvíli pracuje na komplexním a dlouhodobém řešení," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.