Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté museli mimo službu. Zbili nás, tvrdí podnikatel z Karvinska

  9:25aktualizováno  12:57
Generální inspekce bezpečnostních sborů už téměř dva roky vyšetřuje údajné loupežné přepadení z Karvinska. Tři policisté prý brutálně napadli rodinu podnikatele a z trezoru ukradli tři miliony a šperky. Podezřelí byli zproštěni služby.
Tři policisté čelí podezření z toho, že napadli rodinu podnikatele z Rychvaldu a ukradli peníze i šperky. Muži byli zproštěni služby. (Ilustrační foto)

Tři policisté čelí podezření z toho, že napadli rodinu podnikatele z Rychvaldu a ukradli peníze i šperky. Muži byli zproštěni služby. (Ilustrační foto) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Poklidnou první adventní neděli roku 2011 rázně ukončilo u rodiny Maroše Gajdošíka z Rychvaldu na Karvinsku řinčení skla okna a několik ran pěstí.

Do domu vpadli tři maskovaní muži s kuklami na hlavách a kombinézami s nápisem Policie.

"Chtěli peníze. Dva mě zbili, třetí několikrát uhodil i manželku. Bylo to strašné," popisoval Gajdošík. Do přízemí přišel jejich tříletý syn. Když ho žena viděla, podlehla naléhání útočníků a prozradila jim kód trezoru.

Z něj pak údajně zmizely tři miliony korun a šperky za několik stovek tisíc korun.

Muže se ženou pak lupiči spoutali. Ze zajetí své rodiče vysvobodil až chlapec, který na pokyn otce přinesl nůž a přeřízl lepicí pásky.

Oba napadení skončili s četnými podlitinami v nemocnici, Gajdošíka prý lupiči dokonce uhodili sekerou do hlavy.

Podle informací MF DNES útočníci nutně potřebovali peníze na nákup lehkého minerálního oleje v zahraničí, který pak dovezli a prodali jako motorovou naftu.

Gajdošík prý okamžitě poznal známého policistu

Podnikatele si prý vybrali kvůli tomu, že u něj předpokládali, že bude mít doma hodně peněz v hotovosti. Zároveň se zřejmě domnívali, že kvůli jeho rozporuplné pověsti mu přepadení uvěří jen málokdo.

Podnikatel slovenského původu, v okolí známý i pod přezdívkou Reskátor, byl od počátku přesvědčen, že na rodinu zaútočil nejméně jeden policista.

"Znal jsem ho už čtyři roky. Oči, řeč, pohyby. Ano, byl to on," opakuje a označuje ho za pachatele.

Policista byl obviněn před půldruhým rokem, nyní údajně byli obviněni jeho dva kolegové a zbývající komplicové, přičemž v případu figuruje i jedna obviněná civilní osoba.

Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které však cokoliv podrobnějšího odmítla sdělit. "Ve věci je vedeno trestní řízení a probíhá vyšetřování," konstatovala jen mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Rozhodující byly údajně pachové stopy nalezené na sekeře a trezoru. "Jsem rád, že se mé přesvědčení potvrdilo, i když je zvláštní, že se pachové stopy objevily až tak dlouho po činu," reagoval podnikatel Gajdošík.

V době vyšetřování nemůže poskytovat obšírnější informace ani moravskoslezská policie. "Lze jen potvrdit, že tři policisté byli zproštěni služby," sdělila.

To znamená, že všichni tři dosud nebyli od policie propuštěni, jen nemohou do služby. Zůstávají na svobodě, návrh na vzetí do vazby nepadl.

Aktéry by měli být vrchní inspektoři

Zda i v době, kdy nepracují, pobírají nějaký plat, se zatím nepodařilo zjistit.

Do případu nejsou podle informací MF DNES zapleteni policejní důstojníci, ale ani řadoví policisté, například pochůzkáři. Má jít o tři vrchní inspektory, kteří si prý dokonce pouta, kombinézy a další předměty potřebné pro loupež vyzvedli z policejního skladu.

"O případu nic nevím, musel bych se o něm informovat," komentoval krajský policejní šéf Tomáš Kužel. Případ se stal ještě před jeho loňským nástupem do funkce.

Policejní ředitel však upozornil, že takovým problémům lze jen obtížně preventivně zabránit.

Pokud by policisté byli také obžalováni a odsouzeni, hrozilo by jim až dvanáct let vězení. Kdy však vyšetřování skončí, nelze ani odhadnout. Televizi Prima se podařilo jednoho z policistů - údajných lupičů - zastihnout. Veškerá obvinění odmítl.

"Je to celé snůška výmyslů toho člověka. Nevím, proč se s ním vůbec bavíte," reagoval na novinářské dotazy.

Gajdošík doufá, že jeho případ neskončí ve ztracenu, například odložením.

"Všechno neskutečně dlouho trvá. Připadá mi, že jedni policisté kryjí druhé," konstatoval.

V případě prokázání viny by šlo o jeden z nejvážnějších prohřešků policistů v kraji za posledních dvacet let. Znám je například případ policisty Václava Filipce z Novojičínska, který v roce 2004 bezdůvodně zbil cyklistu. Ještě než ho soud potrestal, tak od policie sám odešel.

Autor:


Nejčtenější

Radar hlásí 44 tisíc překročení rychlosti. Za jeden měsíc a v jedné ulici

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

I více než trojnásobnou rychlostí, než je povoleno, jezdí řidiči Pekařskou ulicí v Opavě. Kontrolní radar tam za pouhý...

Na šachtě byl týden. Od smrti na Dukle jej zachránila nezkušenost

Vladimír Vlček nastoupil na Duklu jen týden před tragickou událostí z roku 1961.

Vladimír Vlček nastoupil na Důl Dukla jen pár dní před tragédií, při níž zemřelo 108 horníků. Za svůj život vděčí...Majitelé si drží parcely, byť je nevyužívají. Noví zájemci hledají marně

Ilustrační snímek

Řada obcí v Moravskoslezském kraji se dlouhodobě potýká s nedostatkem stavebních parcel, i když velké množství jich...

Belgičtí důchodci uvázli na beskydském svahu, zachraňovali je hasiči

Belgickým seniorům museli hasiči pomoci ze strmého kopce v Beskydech.

Nejstrmější neoznačenou cestu si vybral pár osmdesátiletých seniorů z Belgie při prozkoumávání Beskyd. V kopci poblíž...

Jak Čech poznal velkou zem. Vychodil: Rusové během noci postaví raketu

SLAVNÁ VÝHRA. V srpnu 2010 v předkole Evropské ligy Novosibirsk doma porazil...

Když vytočíte jeho číslo, začne místo klasického vyzvánění dunět píseň It’s my life od americké skupiny Bon Jovi. Ale...

Další z rubriky

Ostrava schválila, že se stavba tramvajové trati obejde bez souhlasu obvodů

Tramvaje v centru Ostravy.

Radní Ostravy získali trumf, který městu umožní stavět trať ke Globusu přes Porubu a Pustkovec bez ohledu na postoj...

Osoblažsko ožije novými cíli pro turisty, včetně historického nádraží

Osoblažská úzkokolejka na cestě romantickou krajinou Slezské Hané.

Nová lávka ke zřícenině Fulštejn, nádraží ve Slezských Rudolticích v podobě, kterou mělo před stoletím, i relaxační...

Opavští dál shání firmu na vyhřívaný trávník, v azylu budou i v říjnu

Opavští fotbalisté slaví postup do první ligy. Na první skutečně domácí utkání...

Prvních sedm domácích prvoligových zápasů neodehraje SFC Opava na svém stadionu. Městu se nedaří najít zhotovitele pro...

Najdete na iDNES.cz