Pomník studénecké železniční tragédie bude možná odhalen 8. května

  17:10aktualizováno  17:10
Přesně čtvrt roku před třetím výročím vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku může být blízko místa střetu rychlíku Comenius se spadlým mostem odhalen pomník. Iniciátorům pietního místa se podařilo překonat všechny peripetie, hlavní roli teď sehrají dláta sochaře Miroslava Rybičky.

Sochař Rybička s rozdělaným pomníkem studénecké tragédie (vlevo vzadu). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pomník měl podle původních plánů na místě tragické nehody stát už do konce roku 2009. Termín se však neustále posouval kvůli složité administrativě, nedostatku financí nebo počasí. Nesnáze se podařilo překonat a na pomníku se intenzivně pracuje.

"Základy, které jdou metr do hloubky, jsou hotové. Na svém místě je i základní podstavec, na který přijde velká čelní deska," uvedl Rudolf Svoboda z občanského sdružení Comenius 2008 Studénka, které vzniklo kvůli urychlení stavby pomníku.

Co se ve Studénce stalo

Rychlík Comenius narazil v pátek 8. srpna 2008 na trati ve Studénce do zřícené mostní konstrukce.

Strojvedoucí stačil rychlost soupravy snížit, ale přesto zemřelo osm lidí a téměř sto bylo zraněno. Odškodnění obětí stále probíhá, České dráhy zatím vyplatily 98 poškozeným přes dvanáct milionů korun. Vyšetřování neštěstí trvalo více než dva roky.

Z obecného ohrožení se bude u soudu zodpovídat deset lidí.

Veškeré práce zajišťuje zkušený akademický sochař Miroslav Rybička z nedalekého Jistebníku, který počítá s tím, že své dílo odhalí tři měsíce před třetím výročím neštěstí, tedy 8. května.

Sochař je připraven na dokončení díla

 "Právě pracuji na znázornění okamžiku střetu, té hrůzy. Hodně to na mě zapůsobilo," říká sochař. "Jakmile mi přivezou železo, vylijeme formu na čelní desku betonem. Nachystané na odlévání mám už i písmena, ze kterých budou křestní jména obětí nehody," doplnil.

"Pomník nás nakonec vyjde zhruba na 180 tisíc korun, jeho hodnota však bude daleko vyšší," podotkl Rudolf Svoboda s tím, že uměleckou práci dává Rybička sponzorským darem a účtuje si jen nezbytně nutné náklady na materiál.

Vznik pietního místa výrazně podpořily také České dráhy, které poskytly pozemek i peníze. "Na výstavbu pomníku šlo šestadvacet tisíc korun z prodeje velkoformátových plakátů. Tento týden jsme přispěli dalšími dvaatřiceti tisíci, výtěžkem z prodeje pohlednic," uvedla mluvčí Drah Kateřina Šubová.

Dvouměsíční lhůta na dokončení pomníku je podle ní reálná: "Pokud se všechno zdaří, věci půjdou podle plánu a nepřekvapí nás například vytrvalé deště nebo jiné problémy, myslím si, že se termín dá zvládnout."

Sochař Rybička u makety památníku neštěstí ve Studénce. (3.7.2009)

Sochař Rybička u makety památníku neštěstí ve Studénce. (3.7.2009)

Sdružení Comenius je opatrnější: "Slavnostní odhalení připravujeme, na výročí nehody bude pomník rozhodně hotový. A to je dobře, lidé se na to místo vrací a vzpomínají," řekl Svoboda.

Soud se uskuteční v Ostravě

Myšlenku odhalení pomníku považuji za velmi vhodnou i cestující z rychlíku Comenius. "Myslím si, že všichni máme zakódované, že se na místo nehody budeme vracet, také proto jsem o pomník velice stála," řekla zdravotnice Naděžda Tomečková, která do příjezdu záchranářů ošetřovala zraněné. Za svou pohotovost a profesionalitu získala čestné uznání prezidenta republiky.

 Třetí výročí železničního neštěstí ve Studénce by mělo být nejen ve znamení nového pomníku, ale také soudu s viníky neštěstí. Ten zřejmě začne na přelomu května a června v síni ostravského Krajského soudu. Obžalováno je deset lidí hlavně ze stavebních firem, a to z obecného ohrožení z nedbalosti.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Najdete na iDNES.cz