Po explozi se prostorami budovy v Paskově rozšířily plameny. Šest lidí bylo popáleno, jedna žena je v kritickém stavu. (18. listopadu 2014) | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Popálenou odvezl kolega autem. Počkejte na záchranáře, radí odborníci

  • 6
Odborníci varují před laickými převozy těžce zraněných a vyzývají, aby lidé počkali na záchranáře. K upozornění je vede nedávný případ z Paskova, odkud byla nejvíce popálená žena převážena automobilem.

Pro záchranáře to bylo nemilé překvapení. Když v úterý 18. listopadu pomáhali lidem zraněným při explozi plynu v budově celního úřadu, dozvěděli se, že jednu pacientku naložil zřejmě kolega z práce do vlastního auta a odvezl ji do nemocnice. A to ženu, která byla popálena nejvíce - na třech čtvrtinách těla.

„Ano, o převozu pacientky jsme se dozvěděli až po příjezdu posádek do Paskova a v průběhu zásahu,“ potvrdil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Řidič se ženou v kritickém stavu navíc zamířil do Městské nemocnice Ostrava, která není na těžké popáleniny zaměřena. Zraněnou proto základně ošetřili a sanitkou okamžitě převezli do Popáleninového centra fakultní nemocnice.

Záchranáři s pomocí hasičů přenesli zraněné do vrtulníku, který pacienty transportoval do Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava. (18. listopadu 2014)

 „Je proto zjevné, že přepravou soukromým vozidlem nebyl ušetřen žádný čas. Transport navíc probíhal bez zajištění a analgetizace (potlačování bolesti podáváním léků, pozn. red.),“ poznamenal mluvčí Humpl.

Upřesnil, že o neštěstí v Paskově se operační středisko dozvědělo v 7:51 hodin. První posádky vyjely o tři minuty později a v 8:03 hodin už poblíž místa zásahu přistával záchranářský vrtulník. O chvíli později přijely první sanitky. „Od prvního zazvonění telefonu do příjezdu záchranářů to bylo třináct minut,“ zdůraznil Humpl.

Nikdo však nechce říct, že by laický převoz těžce popálené uškodil. „Nelze to vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu jednoznačně určit,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný. „Netušíme, jaký byl stav pacientky bezprostředně po události,“ dodal Humpl. Shodují se však, že právě v případu hlubokých popálenin hrozila infekce a transport byl zřejmě pro zraněnou bolestivý a nepříliš šetrný.

Utíkali jsme ven, líčila svědkyně výbuchu v Paskově

18. listopadu 2014

Žena stále se třemi jen o něco méně popálenými leží na jednotce intenzivní péče. Její stav lékaři dále hodnotí jako kritický.

Převoz těžce zraněného svépomocí je podle odborníků obrovským rizikem. Byť přiznávají, že lidem, zvláště pokud je zraněný jejich blízký, čas plyne mnohem pomaleji a dobu příjezdu záchranářů vnímají jako velmi dlouhou.

„Mnohem lepší než samostatný převoz je poskytnout první pomoc,“ uvedl Humpl. Doporučuje také domluvu s dispečery tísňové linky. „Pokud se lidé přesto z nějakého důvodu rozhodnou pro vlastní převoz, měli by v každém případě operátora záchranné služby o svém rozhodnutí informovat a poradit se.“