Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stop krádežím a černým spáčům. Majitelé ubytoven kasírují návštěvy

  20:05aktualizováno  20:05
Chcete navštívit kamaráda, příbuzného či známého na ostravské ubytovně? Zaplaťte padesát korun. Neobvyklý způsob nastolení pořádku zvolili majitelé hned několika ubytovacích zařízení ve městě. „Mnozí návštěvníci se tu sprchovali a načerno přespávali,“ zdůvodňují.

Oprýskaná omítka, stará okna... Pohled na hotelový dům Hlubina zvenčí, není nijak lákavý. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pro šestapadesátiletou paní Martinu to byl šok. Když šla za přítelem na ubytovnu Hlubina v Ostravě-Hrabůvce, recepční po ní chtěl peníze. „Od 15. května tam visí cedulka, že každý návštěvník musí zaplatit 50 korun. Je to diskriminace,“ líčí žena, která přestala na ubytovnu chodit. „Když je hezky, setkáváme se s přítelem venku. Jinou možnost nemáme. Vadí nám to,“ vypráví.

Ostravský právník Petr Kausta se domnívá, že postup ubytovny není v pořádku. „Mohlo by jít o nedovolené obohacování. Ubytovna nemá s návštěvníkem žádnou smlouvu, nemá právo žádat peníze. Mohlo by to zajímat například finanční nebo živnostenský úřad,“ míní.

Provozovatel Hotelového domu Hlubina Daniel Fatura odmítá obohacování, ale na poplatku trvá. „Museli jsme zastavit rostoucí množství lidí, kteří chodili za ubytovanými klienty, jedli tu, sprchovali se a načerno i přespávali, zkrátka využívali našich služeb. Pro nás, ale i pro klienty to ve výsledku znamenalo větší nepořádek, hádky a další problémy,“ vysvětluje Fatura.

Hlubina vybírá 50 korun na osobu za pobyt v době určené pro návštěvy, tedy od 14 do 18 hodin. „Právně jsme to ošetřili dodatkem k provoznímu řádu, se kterým jsme seznámili všechny klienty. Příjmy vedeme v účetnictví včetně daně. Inspirovali jsme se u firem, které poplatky vybírají déle,“ líčí Fatura.

Hotelový dům Areál s tím začal loni. Od dospělých vybírá dokonce 50 korun za hodinu. „Dřív tu byly velké problémy: od vykrádání pokojů, napadání klientů až po černé nocležníky. Proto se majitel rozhodl změnit provozní řád a návštěvy zpoplatnil. Neplatí jen děti a lidé pečující o člena rodiny,“ líčí hlavní recepční Areálu Lenka Šumská.

Šéfka recepce: Poplatky snížily kriminalitu

Situace v ubytovně se podle ní zlepšila. Lidé tam buď přestali chodit, nebo platí. „V dubnu zaplatilo asi sto návštěvníků. Když se najdou výjimky, které platit nechtějí, doporučíme jim, aby si za ty peníze zašli s ubytovanými klienty třeba do restaurace na kávu,“ netají Šumská.

Každý platící návštěvník dostává daňový doklad a peníze jsou vedeny v účetnictví. Kdo chce na návštěvu, musí znát jméno klienta i číslo pokoje, jinak má smůlu. Informace nezíská. „Tato opatření pomohla zklidnit situaci a snížit kriminalitu. Máme přesný přehled o tom, kolik je tu osob. Zapisujeme si jejich údaje, při odchodu se musí osobně odhlásit,“ upřesnila Lenka Šumská.

MF DNES oslovila i další ubytovny (například Vítek, Dům mladých hutníků, Výstavní), které údajně také vybírají poplatky. Ale jejich zástupci to shodně odmítli.

„Vítek už není typická ubytovna. Dvě patra máme pro pracovníky firem, další postupně přestavujeme na dvoupokojové byty, které pronajímáme za 4 300 korun měsíčně. Lidé v nich mají trvalý pobyt,“ řekla vedoucí Vítku Jana Freislerová.

„My poplatky vybírat nemůžeme, protože v budově jsou provozovny služeb, kam chodí zákazníci. Ale kolegy chápu. Kdyby to šlo, uvažovali bychom stejně. Jak jinak chcete zabránit cizím lidem, aby naše chodby nevyužívali jako veřejné záchodky? Občas tu vykonají potřebu nebo si píchnou drogu a nechají použité stříkačky,“ popisuje vedoucí Domu mladých hutníků Jaroslav Rada. „Ale zřejmě bychom poplatky nepožadovali od všech. Určitě všude záleží na domluvě,“ míní.

Daniel Fatura připouští, že i na jeho ubytovně jsou případy, u kterých už uvažuje o výjimce. Zatím ale musí platit úplně všichni. „Počkáme měsíc a pak situaci vyhodnotíme. Výjimku téměř jistě udělíme třeba muži, který denně navštěvuje nemocnou maminku. Nejdříve ale chceme získat přehled o pohybu návštěvníků,“ vysvětluje.

Januši Kurzejovi, jednateli firmy Lukray Service, která provozuje hotelové domy na Karvinsku, připadá vybírání poplatků komické a zbytečné. „Kolegové v Ostravě jsou trochu samorosti. My si umíme návštěvy uhlídat i jinak. Ubytovna přece není kino s popcornem,“ míní.

„Komické spíš je, že Hlubinu jsme převzali před rokem po této firmě. Byla v hrozném stavu a my ji dáváme do pořádku,“ kontruje Fatura.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Tramvaje se do Těšínů vrátí nejspíše jen jako připomínka, jezdit nebudou

Pohled na výhybnu tramvají před Hlavním mostem. Pohlednice pochází z roku 1911....

V polském a Českém Těšíně v minulých letech řešili, zda by ve městech nebylo reálné obnovení tramvajové linky spojující...

V Hlučíně mají unikátní exponát. Zlomený meč posledního Přemyslovce

Muzeum Hlučínska do konce září vystavuje zlomený meč knížete Valentina...

Unikátní exponát do konce září vystavuje Muzeum Hlučínska. Z polské Ratiboře tam minulý týden dorazil meč posledního...

Fakultní nemocnice v Ostravě má nový operační sál pro plastické chirurgy

Ve Fakultní nemocnici Ostrava otevřeli nový operační sál, který využijí hlavně...

Fakultní nemocnice Ostrava řešila problém s přetlakem zákroků na šestnácti operačních sálech. Vybudovala proto další....

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz