Kamil Barčiš  v roce 2000 po vyhlášení rozsudku, podle kterého měl za mřížemi...

Kamil Barčiš v roce 2000 po vyhlášení rozsudku, podle kterého měl za mřížemi strávit čtvrtstoletí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Policista narazil na lupiče, považoval je za pytláky. Popravili ho

  • 122
Neměl slitování s policistou ani s kumpánem. Kamil Barčiš, šéf gangu lupičů, pak po vynesení rozsudku pózoval fotografům. Případ, který otřásl nejen Opavskem, připomínáme v seriálu MF DNES, který mapuje nejotřesnější kriminální případy 90. let.

Tragičtěji rčení „ve špatný čas na špatném místě“ ani nelze vyložit.

Sedmadvacetiletý důstojník cizinecké policie a otec dvou malých dětí René Vitásek se 17. dubna 1998 dopoledne vracel z porady v Ostravě domů do Háje ve Slezsku.

Mezi Dobroslavicemi a Hájem si všiml trojice mužů u Škody Forman. Auto bylo zaparkované poněkud nezvykle, domníval se proto, že jde o pytláky. Sám byl totiž členem mysliveckého sdružení, a tak dobře věděl, jak se v oblasti množí nelegální odlovy zvěře.

Kriminální případy 90. let

Zastavil a podezřelou skupinku chtěl zkontrolovat. Netušil však, že náhodou narazil na lupiče Kamila Barčiše, Petra Hrubého a Tibora Slíže, kteří už předtím v kraji přepadávali peněžní ústavy a zrovna se chystali na další akci - na hájeckou poštu nebo spořitelnu.

Něco takového nepamatujeme, řekl vyšetřovatel

„Barčiš říkal, že abychom mohli slušně žít, tak nutně potřebujeme peníze,“ líčil později další kumpán, Petr Vrzáň. Ten však u Háje ve Slezsku nebyl.

Vitásek neměl zbraň. Na rozdíl od lupičů. Jejich šéf, třiadvacetiletý Barčiš z nedalekých Ludgeřovic, neponechal nic náhodě a rozhodl se policisty zbavit. Vytáhl samopal vzor 58, Vitáska přinutil, aby si lehl do příkopu a pak ho několika ranami zavraždil.

Krajem poprava policisty otřásla. „Byl to jeden z nejsložitějších případů v dějinách české kriminalistiky. Nepamatujeme, že by někdo tak zvrhle a chladnokrevně zavraždil policistu ve službě,“ řekl tehdejší specialista na odhalování pachatelů vražd Jiří Pščolka.

Nespolehlivý komplic? Zavraždit a zakopat

Také trojici pachatelů bylo jasné, že na ně kriminalisté uspořádají doslova hon. Slíž psychicky nevydržel a ostatním začal vyhrožovat, že se přihlásí na policii. Barčiš se nerozpakoval a složitou situaci vyřešil. Slíže zastřelil a společně s Hrubým tělo zakopali u Zvolena na Slovensku.

Bylo jim to málo platné. Policisté nejprve po pěti týdnech od vraždy dopadli Hrubého.

Barčiš utekl do Německa, ale i tam ho dopadla speciální policejní jednotka. A nakonec v březnu 1999 policisté po dvoudenním bagrování na vytipovaném místě vyzvedli Slížovo tělo.

Záhy bylo zřejmé, že gang řídil Barčiš. V březnu 2000 dostal u krajského soudu za dvojnásobnou vraždu a několik případů loupeží 25 let vězení.

Justiční stráž přivádí v březnu 2000 Kamila Barčiše do jednací síně Krajského...
Justiční stráž přivádí v březnu 2000 Kamila Barčiše do jednací síně Krajského...

Soud s Barčišem a jeho kumpány se konal v letech 1999 a 2000.

Státní zástupce požadoval doživotí, soudkyně však mírnější trest vysvětlila nízkým věkem odsouzeného, přičemž není vyloučena ani jeho náprava.

Po vynesení rozsudku se Barčiš nehroutil. Hroznu fotografů zapózoval a dokonce se usmál. „Považujeme to za výsměch justici. Pokud se bude dobře chovat, tak po polovině trestu bude propuštěn a udělá to znovu,“ obával se Otakar Vitásek, strýc zavražděného policisty.

Zda se Barčiš opravdu dostal předčasně na svobodu, se zatím zjistit nepodařilo. Média jen v roce 2010 zaznamenala, že právě on ve věznici ve Valdicích držel hladovku a požadoval lepší jídlo, pokud možno vegetariánské.

Komplic Hrubý měl nejprve jít do vězení na dvacet let, ale po odvolání Vrchní soud v Olomouci trest snížil na třináct let. Soud zohlednil i to, že svědectvím napomohl vyřešení případu. Vrzáň dostal za loupeže sedm let.