Kateřina Malátková provozuje pobočku pošty ve vesnici Skotnice na Novojičínsku.

Kateřina Malátková provozuje pobočku pošty ve vesnici Skotnice na Novojičínsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pošta šetří a hledá, komu předat své pobočky. Zájemci se nehrnou

  • 1
Většinu poboček chce Česká pošta během několika následujících let předat soukromníkům nebo obcím. Slibuje si od toho udržení úřadoven v místech, kde nebydlí tolik lidí, a také úspory v řádech milionů korun.

Už o pět poboček České pošty v Moravskoslezském kraji se v současnosti starají soukromníci nebo obce. Statní podnik tak mírní ztrátovost filiálek zejména na vesnicích a v malých městech.

Pošta chce postupně docílit toho, aby v roce 2025 provozovaly tři čtvrtiny jejich poboček soukromníci nebo místní samospráva formou franšízy.

„Pošta hledala formu, jak při zachování současného rozsahu pobočkové sítě snížit náklady na její provoz. Projekt Pošta Partner, který je založen na provozování pošt smluvními stranami, je právě tou cestou, jak úspor při zachování počtu poboček dosáhnout,“ vysvětlil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Státní podnik soukromníkům nebo obcím za to, že provozují pobočku pošty, platí paušální poplatek i peníze za počet provedených transakcí. Provozovatel pak například financuje prostory, kde se úřadovna nachází. To poště ve výsledku ušetří miliony korun.

Provozuje poštu, aby jí do krámu chodilo víc lidí

Takto už to od září funguje například ve Skotnici na Novojičínsku. Tamní poštu provozuje Marcela Malátková. „Mám přímo v budově obecního úřadu prodejnu potravin. Hned vedle jsme teď oživili poštu a já doufala, že lidé spojí návštěvu pošty s nákupem. Zatím se to však nevyvíjí podle představ,“ uvedla Malátková s tím, že lidé se mezitím naučili na poštu jezdit do nedalekého Příbora.

Pošta jí posílá paušální plat za provedené služby, za jednotlivé transakce a dodává jí materiály jako tiskopisy a formuláře. „Nájem prostor platím ze svého,“ vysvětluje Malátková, která nyní čeká, zda se situace nezlepší a lidé opět poštu i obchod v budově obecního úřadu nezačnou vyhledávat. „Jinak bych musela přemýšlet, co dál. Smlouvu s poštou mohu kdykoliv ukončit,“ dodala soukromnice.

Česká pošta takto v Moravskoslezském kraji zapojila do projektu kromě skotnické pošty i pobočky v Bernarticích nad Odrou, Jakubčovicích nad Odrou, Rybím a Vražném. „A vedou se jednání o převodu dalších poboček,“ podotkl Vitík.

S nabídkou pošty si zatím příliš neví rady například v Bohumíně. Podnik by do projektu Pošta Partner rád do budoucna zapojil čtyři tamní pobočky - v Pudlově, Záblatí, Skřečoni a především ve Starém Bohumíně. Tu by chtěla pošta dostat do cizí správy co nejdříve. O její provozování ale zatím nikdo nejeví zájem. „Přejeme si, aby ve Starém Bohumíně lidé o poštu nepřišli. Ale nemáme kapacity na to, abychom ve městě poštovní služby poskytovali,“ uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Bohumínští úředníci se obrátili na místní podnikatele. „Radnice oslovila šestici místních živnostníků a institucí, zda by se do projektu Pošta Partner nezapojili. Žádný zájemce se však zatím nenašel,“ podotkla Balcarová.

Zástupci České pošty ujišťují, že i když se zájemce nenajde, neznamená to zrušení pobočky. „Vláda jasně deklarovala, že počet poboček České pošty nesmí klesnout pod hranici 3 200. Pošta při přípravě projektu neplánovala rušení poboček, ale hledala formu, jak při zachování současného rozsahu pobočkové sítě snížit náklady na její provoz,“ dodal Vitík.

V Bohumíně slibům příliš nevěří. „Chtěl bych tomu věřit, ale po mnohaletých zkušenostech se státem a jeho organizacemi jsem spíše skeptický. Také v souvislosti s finančními úřady ministr financí Andrej Babiš ještě před rokem prohlašoval, že žádné z jejich pracovišť nezruší. A dnes je situace přesně opačná,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.