Laguny po chemičce Ostramo. Zatím nebylo rozhodnuto, jak se po těžbě kalů naloží s kontaminovanou zeminou. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

O osudu lagun zřejmě rozhodne další posudek. Zpracování potrvá 9 měsíců

  • 14
Pohádku o Otesánkovi, ve kterém postupně mizí všechno okolo, může nezaujatému pozorovateli připomínat dění okolo sanací ropných lagun společnosti Ostramo. V revitalizaci už totiž nenávratně zmizela více než miliarda korun, neodtěžených kalů přitom stále zůstává dost.

Nyní, třináct let po vyhlášení záměru laguny odtěžit, se bude rozhodovat, jak naložit dále s nejznámější ekologickou zátěží u nás. Nejedná se totiž pouze o odtěžení kalů, ale i o okolní zeminu. Stále není jasné, co se s ní bude dít.

Ve hře je přitom hned několik variant. U některých ovšem hrozí, že nebezpečné látky budou v zemi navždy a Ostravě zůstane i přes miliardové náklady v podstatě nepoužitelné území.

Ve hře je také zpracování zeminy termickou desorpcí nebo enkapsulací. To první znamená, že se zemina zahřeje na vysokou teplotu, která zničí škodlivé látky a čistá se vrátí zpátky. V případě enkapsulace se pak jedná o vložení zeminy do obalu a její vrácení na původní místo. To ovšem omezuje další využití prostoru.

V rozhodování má pomoci posudek, který si chce nechat zpracovat ostravský magistrát. „V současnosti se rozhoduje o tom, jak se území okolo někdejších lagun upraví,“ vysvětluje Mirko Jašurek, někdejší náměstek ostravského primátora pro životní prostředí a současný jednatel společnosti AZ GEO, která se zabývá ekologickým poradenstvím.

„Původně se mělo jednat o zpracování posudku za nějakých 100 tisíc korun, které by trvalo něco přes měsíc. Poté, co se náměstkyně primátora Šebestová obrátila na ministerstvo životního prostředí, je z toho posudek za 1,5 milionu korun. Ten se bude zpracovávat rok a půl, což dokončení sanace samozřejmě oddálí,“ dodává.

Kateřina Šebestová však odmítá, že by stála za navýšením ceny. „Připravuje se zadávací řízení, ale že by posudek měl stát 1,5 milionu korun, o tom nic nevím,“ říká. „S ministerstvem jsme vše konzultovali tak, aby byl posudek použitelný a abychom jej nemuseli jako nepřijatelný vyhodit.“

Budoucnost lagun

  • Rozhodnutí o tom, jakým způsobem budou ošetřeny zeminy v oblasti ropných lagun někdejší společnosti Ostramo, ovlivní jejich další možné využití.
  • Při zpracování termickou desorpcí budou pozemky později v podstatě plně využitelné. Podobně byla zpracována zemina na Karolině, kde dnes stojí nákupní centrum.
  • Pokud by se stát rozhodl pro enkapsulaci, musel by být prostor lagun po dokončení několik desítek let monitorován a na pozemcích by nebylo možné v podstatě nic nového postavit.

Ministerstvo životního prostředí vliv na posudek odmítá. „S požadavkem na posudek přišel magistrát města Ostravy, který prosazuje oproti všem ostatním zainteresovaným náročnější a nákladnější způsob sanace zemin,“ sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva.

Možnost změny ceny a délky zpracování posudku připouští Jan Vaněk, zástupce vedoucího odboru životního prostředí ostravského magistrátu. „Původní informace tak mohly vypadat. Aby ten posudek byl však obhajitelný, bude muset obsahovat další náležitosti, které vedly ke změně ceny,“ nastínil. „V současnosti proto připravujeme zadání výběrového řízení. Parametry projektu již jsou stanoveny, chybí nám už jen podklady, které si vyžádalo ministerstvo životního prostředí, čekáme na jejich dodání.“

Cena za posudek se však může přes milion korun přehoupnout. „Nepřekročí ale 1,2 milionu korun bez DPH, délka zpracování devět měsíců. Obojí se však může při výběrovém řízení snížit,“ přiblížil Vaněk. Podle Josefa Havelky ze státního podniku Diamo, který má sanaci lagun na starost, je možné délku zpracování posudku přijmout. „Důležité je hlavně to, aby na způsobu řešení panovala shoda ministerstev, dotčených orgánů, města a kraje,“ dodal.