Vodní nádrž Olešná na Frýdecko-Místecku.

Vodní nádrž Olešná na Frýdecko-Místecku. | foto: Povodí Odry

Mnoho moravskoslezských nádrží přijde o vodu. Správci je záměrně vypustí

  • 7
Opravit nádrže a odtěžit z nich bahno. I tak se chce stát bránit suchu a povodním. V Moravskoslezském kraji se chystají velké investiční akce hned u několika vodních nádrží.

Lidé, kteří rádi bruslí na zamrzlé Bílovecké přehradě, budou mít v zimě smůlu. Stejně na tom budou už brzy i rybáři, kteří loví v Čerťáku v Novém Jičíně. Z obou nádrží zmizí voda. Jejich správci jsou sice různí, ale obě patří státu a ten má stejný cíl: díla opravit a odtěžit z nich bahno, aby lépe chránila před povodněmi i suchem. Vypouštění začne v září.

„Čerťák je rekreační oblastí s možností koupání a rybaření. Správce nádrže nás informoval, že ji začne vypouštět kvůli opravám. Nevíme, jak dlouho zůstane bez vody,“ říká mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Dřív než lidé uvidí dno, musí rybáři odlovit ryby i škeble a přemístit je jinam. Zpátky je budou moci vrátit asi až za dva roky. To předpokládá i mluvčí Lesů České republiky. „Vypouštění Čerťáku začne v polovině září a stavební práce v říjnu,“ říká Eva Jouklová s tím, že státní podnik musí vyměnit nefunkční šoupě spodní výpusti za 250 tisíc korun, ale po vypuštění nádrže ji prohlédnou odborníci a navrhnou další opatření. „Asi bude nutné odtěžit sedimenty a opravit bezpečnostní přeliv. V tom případě začneme nádrž napouštět nejdříve koncem roku 2019.“

Z Olešné se odvezlo mnohem více nánosů

Situaci využije město. Upraví pláž i vstup do vody a vybuduje zázemí pro návštěvníky. „Teď se projektují nové toalety, sprchy i stánek s občerstvením. Stavební práce začnou příští rok,“ popisuje Machková.

To hladina Bílovecké přehrady už klesá. „Vypuštěná má být do konce září,“ říká mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Podotkla, že státní podnik tam plánuje odtěžit asi 16 tisíc metrů krychlových nánosů za 4,5 milionu korun. S napouštěním počítá na jaře.

Zmíněné nádrže nejsou jediné v regionu, které přišly, nebo přijdou o vodu. Nejsledovanější byla rekonstrukce přehrady Olešná ve Frýdku-Místku za 50 milionů korun, odkud přes osm měsíců odjíždělo denně až 300 náklaďáků plných bahna. „Odvezli jsme 195 tisíc metrů krychlových sedimentů, což je o patnáct tisíc kubíků víc, než jsme očekávali. Těžba skončila v dubnu, v květnu začalo napouštění přehrady,“ přibližuje Vlčková.

Více sucha = potřeba více zadržené vody

Zatímco dřív se stát soustředil hlavně na velké přehrady, teď řeší menší nádrže. „Povodí Odry spravuje 21 malých vodních a suchých nádrží, které převzalo v roce 2011 od Zemědělské vodohospodářské správy. Po prozkoumání technického stavu 16 nádrží se ukázalo, že polovina z nich nesplňuje normy. Proto podnik od roku 2013 vynaložil už 40 milionů korun na opravy tří suchých a dvou vodních nádrží: Starý Jičín a Kletné v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku,“ líčí Vlčková.

Letos je podle ní na řadě vodní nádrž v Bílovci a také v Bartošovicích na Novojičínsku, kde podnik odtěží asi 16,5 tisíce kubíků sedimentů. V současné době vybírá firmu.

Vypouštění nádrže Bartošovice I. má začít koncem září. Podnik tam počítá i s opravami nádrže II., ale ty nebudou mít vliv na hladinu vody. „Prvořadým cílem všech prací je zajistit dobrý technický stav nádrží a protipovodňovou ochranu. Ale odtěžení nánosů zároveň zvyšuje objem nádrží, a tím také zásoby vody pro případ sucha,“ doplnila Vlčková.

Následovat budou nádrže na Opavsku

Stejné cíle má také další správce nádrží. „V posledních letech se zaměřujeme na drobné vodní toky. Souvisí to s obranou proti povodním i s úsilím zadržet vodu v krajině pro případ sucha,“ potvrzuje mluvčí Lesů ČR.

Podnik podle ní jen v roce 2016 opravil nebo začal s pracemi na šesti malých nádržích. Letos investuje kromě Čerťáku i do oprav dalších tří nádrží. Sedlinku v Suchých Lazcích na Opavsku vypustil už loni a v září tam zahájí stavební práce za 12,5 milionu korun, které potrvají až do konce příštího roku. Pak zvýší i kapacitu toku pod nádrží.

„Kvůli odbahnění vypustíme i rybník Pilný v Litultovicích a nádrž u Čavisova na Opavsku. Práce začnou v říjnu a skončí ještě letos,“ dodala Jouklová.