Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzplála chata na Pustevnách zvenčí? Čidla reagovala později než svědci

  8:35aktualizováno  8:35
Skutečnost, že požár Libušína na Pustevnách nejprve nahlásila žena ubytovaná v sousední chatě a až teprve později se ozvaly elektronické hlásiče požáru instalované v národní kulturní památce, může naznačovat, že oheň vznikl mimo samotnou chatu, na kterou se teprve později rozšířil.

Celkový pohled dokazuje, jak rozsáhlé škody za sebou noční požár zanechal | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jeden z klenotů beskydské architektury padl za oběť ohni v pondělí brzy ráno.

"Oznámení jsme dostali od svědka ubytovaného ve vedlejším objektu, pak následovaly telefonáty dalších lidí, a až pak se ozvaly hlásiče umístěné v samotném Libušíně," popsal události mluvčí zlínských hasičů Libor Netopil.

Po požáru a před ním

Jak mohlo k podobné situaci dojít, nechce před ukončením vyšetřování komentovat. Podle Jindřicha Ondruše, ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které má vyhořelý Libušín ve své správě, může pozdější reakce elektronického zabezpečení poukazovat na skutečnost, že oheň nevznikl v budově, ale mimo ni.

"Jednou z verzí, proč přišlo hlášení o požáru na pult centrální ochrany později než volali další svědci, je, že požár vznikl mimo budovu. Tak by jej mohla například vidět paní, která požár ohlásila jako první, a hlásiče ještě nemusely reagovat," vysvětluje Ondruš.

S touto verzí jako s jednou z možných příčin požáru pracují i policisté a vyšetřovatelé hasičského záchranného sboru. Do vyšetření případu ale nechtějí podrobnosti komentovat.

Požár Libušína v noci z neděle na pondělí:

"I když jsme se s podobným případem ještě nesetkali, je takový průběh událostí možný," přiznává Pavel Fiala, předseda představenstva společnosti Trade Fides, která provozuje elektronické zabezpečovací zařízení instalované právě v Libušíně.

Sbírka pro Libušín

Veřejnou finanční sbírku na obnovu Libušína vyhlásilo Valašské muzeum v přírodě. Číslo účtu je 107-6978880207/0100.

"Protipožární čidla jsou namontována uvnitř budovy. Pokud by hořelo venku, nemohou reagovat, protože se k nim kouř ani zvýšená teplota, na jejichž sledování jsou čidla nastavena, nemusí hned dostat," vysvětlil Fiala s tím, že čidla instalovaná v Libušíně dokážou rozeznat také různé druhy kouře a rozlišit, zda jde o požár, či méně nebezpečnou záležitost. Pavel Fiala také odmítá, že by zabezpečovací zařízení nebylo v provozu.

"Je zapnuté neustále, čtyřiadvacet hodin denně. Lze je odpojit, ale to může udělat pouze kvalifikovaná osoba, a o tom bychom věděli. Naši technici se od počátku účastní vyšetřování, pomáhají hasičům i policejním vyšetřovatelům. V současnosti se kontroluje mimo jiné průběh chování hlásičů v době požáru, co a v kolik hodin hlásily," přiblížil jeden ze směrů vyšetřování Pavel Fiala.

Denní světlo ukázalo následky ničivého ohně:

Systém protipožární ochrany Libušína byl nastaven tak, že signál o případném požáru míří rovnou k hasičům. Požár historicky cenné budovy ale možná povede ke změně způsobu ochrany obdobných památek v regionu.

"Jsme hodně zvědaví na to, jak dopadne zpráva vyšetřovatelů, jak a kde oheň vznikl," říká ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš. "I na základě těchto výsledků totiž budeme rozhodovat o tom, nakolik je pro nás tak drahé zabezpečovací zařízení výhodné a zda neexistují i jiné možnosti ochrany," dodal.Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...Řidička uvázla v podjezdu zatopeném při lijáku, auto vytáhli hasiči

Vůz v zatopeném podjezdu.

Kvůli silnému dešti se odpoledne dostala do nepříjemné situace řidička ve Frýdlantu nad Ostravicí. S autem totiž vjela...

Aktivita šmejdů zase roste. Vydávají se za poradce a chtějí plnou moc

Tato žena si koupila na jedné předváděcí akci v Ostravě vysavač. Když ho...

Čím dál více problémů zaznamenávají města i spotřebitelské organizace s podomními prodejci. Ti se soustředí na starší...

Traktor s valníkem se na svahu převrátil, osmnáctiletý hoch zemřel

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Tragická nehoda se stala dopoledne v katastru obce Býkov-Láryšov na Krnovsku. Převrátil se tam traktor s připojeným...

Další z rubriky

Nahrávka ptačího hlasu pomohla objevit hnízdo vzácného orla

Do Jeseníků zavítal v Česku ohrožený orel skalní.

Za ornitologický majstrštyk považují odborníci vůbec první objev hnízdního teritoria orla křiklavého na severní Moravě....

Colours v pláštěnkách. S deštěm se musíme smířit, říká Holušová

Návštěvníci Colours of Ostrava si deštěm nenechali zkazit náladu.

Pod zataženou oblohou a v dešti odstartoval ve středu největší hudební festival v Česku Colours of Ostrava. Kromě...

Řidička uvázla v podjezdu zatopeném při lijáku, auto vytáhli hasiči

Řidička ve středu uvázla v autě v zatopeném podjezdu.

Kvůli silnému dešti se odpoledne dostala do nepříjemné situace řidička ve Frýdlantu nad Ostravicí. S autem totiž vjela...

Najdete na iDNES.cz