(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mladí Poláci opouštějí pohraničí. České firmy region začíná lákat

  • 1
Zatímco v současnosti jezdí polští zaměstnanci pracovat do Moravskoslezského kraje, v blízké budoucnosti by mohly zdejší firmy expandovat do Polska. Právě kvůli tamním zaměstnancům.

„Zaznamenáváme trend, kdy stále více českých firem zvažuje, že otevře své továrny v Polsku,“ přibližuje možné změny v příhraniční spolupráci v nejbližších letech Marcin Jan Warchoł, ředitel pražské kanceláře Polské agentury investic a obchodu, polské obdoby agentury CzechInvest. „Zatím těch investic příliš není, ekonomická spolupráce funguje právě na základě využívání polských zaměstnanců českými firmami.“

Pro Polsko je taková spolupráce důležitá. Jeho příhraniční regiony se často potýkají s vysokou nezaměstnaností. Shodli se na tom účastníci 24. setkání podnikatelů České, Polské a Slovenské republiky, které se v úterý uskutečnilo v Ostravě. Ale ani v Polsku už není snadné sehnat nové zaměstnance.

„Silné poválečné ročníky pomalu odcházejí do důchodu a nastupující ročníky jsou početně výrazně slabší,“ upozornil v rámci setkání podnikatelů na obdobný demografický vývoj v obou státech profesor Ekonomické univerzity ve Wroclawi Romuald Jończy. „A k tomu je nutno připočítat strnulý školský systém, který nedokáže absolventy připravit na praxi včetně toho, že na odborné učiliště míří stále méně studentů.“

Mladí Poláci okolí hranic s Českem opouštějí

Dalším problémem podle něj je rovněž nerovnoměrný vývoj různých částí regionu.

„Zatímco například u Wroclawi, v oblasti okolo autostrády A4, zaznamenáváme rychlý ekonomický rozvoj, území okolo hranic s Českem je na tom podstatně hůř. A to vede například k tomu, že se odtud stěhují mladí pryč. Nevidí budoucnost,“ řekl Jończy.

Právě s vyrovnáním šancí jednotlivých regionů má pomoci i takzvaná Uhelná platforma Evropské komise, která má pomoci regionům s končící těžbou uhlí.

V současnosti se jedná o tom, jakou podobu bude platforma mít, jakým způsobem se bude jednotlivým regionům pomáhat.

Chtějí soběstačný kraj i po těžbě uhlí

Moravskoslezský kraj se k platformě přihlásil už dříve, v úterý se ale podpisem memoranda spojil se Slezským vojvodstvím a Žilinským samosprávným krajem. To by mělo všem zúčastněným pomoci lépe dosáhnout na evropské peníze.

„Musíme zajistit, aby byl kraj soběstačný i poté, co se zde přestane těžit uhlí. A k tomu bychom měli využít evropské peníze,“ řekl po podpisu memoranda náměstek hejtmana Jakub Unucka.

„Společně budeme mít silnější hlas pro jednání s Evropskou komisí o dalším programovém období,“ přidala se Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, členka vedení Slezského vojvodství. „Chtěli bychom se zaměřit na snižování emisí rozšíření obnovitelných zdrojů, zachování energetické bezpečnosti, to vše v době, kdy se bude snižovat těžba uhlí,“ dodala.