Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prach už lidem v Ostravě na hlavu nesněží, škodí ale dál. Neviditelněji

  15:09
Hutě, koksovny, doly. V roce 1989 jich v kraji bylo víc než dnes. Na znečištění si lidé mohli sáhnout, když ulicemi padal popílek. Od té doby hrubý prach zmizel, ovzduší ale dál tíží zvláště mikroskopický prach a rakovinotvorný benzo(a)pyren.

Koksovna Šverma se západem slunce nad Ostravou na začátku 80. let. | foto: Z knihy Cestou družby

Znáte sněžítka? Tedy taková ta průhledná těžítka, ve kterých je třeba domeček, a když s koulí zatřepete, tak uvnitř sněží.

Tak nějak se za minulého režimu, tedy i na konci 80 let v době sametové revoluce, snášel v průmyslových oblastech kraje k zemi popílek. Dnes se dýchá výrazně lépe. Ale zdání někdy klame. I když hrubé prachové částice zmizely, problémem je prach i dál, a to ten mikroskopický s průměrem třeba 2,5 nebo jeden mikrometr. Právě na něj se ve velké míře váže karcinogenní benzo(a)pyren, jehož koncentrace jsou v kraji nejvyšší v zemi.

Změnu v kvalitě ovzduší před čtvrtstoletím a dnes potvrdila například Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústav v Ostravě.

Co se změnilo

Vzduch v roce 1989 a dnes

  • Ubylo prachu, který lidé dýchají, i toho, který vypouštějí zdroje. Zatímco v roce 1989 dosáhla průměrná roční koncentrace celkového prachu například na měřící stanici v Ostravě-Porubě takřka 100 mikrogramů na metr krychlový, loňská roční koncentrace prachu frakce PM10 tu nepřevýšila limitních 40 mikrogramů na metr krychlový.
  • Sice ubylo hrubého prachu a popílku, ovzduší Moravskoslezského kraje ale dál v nadlimitních koncentracích tíží mikroskopický prach, na který se váže nebezpečný benzo(a)pyren. Jeho množství zůstává dál na mnoha místech kraje vysoko nad limitem.
  • V 90. letech chyběla legislativa, která by stanovila limity pro škodliviny, to se změnilo po roce 2000, kdy jsou například průmysloví znečišťovatelé nuceni ekologizovat výrobu.

„Zatímco kdysi v ovzduší dominovalo velké množství prachu, který byl i lidským okem viditelný, dnes díky všem opatřením na zdrojích znečišťování ovzduší, restrukturalizací výrob, modernizací provozů vévodí v ovzduší prach, který je jemný a lidským okem nezachytitelný, který ale má pro lidské zdraví mnohem zásadnější vliv.“

Spad se měřil v zavařovačkách

Hellebrandová zkusila také vyčíslit úbytek prachu. „Na základě průměrných ročních naměřených hodnot prachu z roku 1989 a z roku 2013 můžeme říct, že dnes je ho v ovzduší asi o padesát procent méně. Jedná se ale o hrubý odhad, metody měření prašnosti v devadesátých letech a dnes jsou odlišné.“

Zmínka o metodách je namístě. Způsoby měření koncentrací škodlivin v ovzduší se totiž změnily výrazně. Zatímco na konci 80. a začátku 90. let se například takzvaný spad zjišťoval pomocí obyčejných zavařovacích sklenic, dnes odborné instituce využívají měření automatizované.

A zatímco před lety se měřilo pouze celkové množství prachu v ovzduší, dnes odborníci zaznamenávají koncentrace prachu jednotlivých velikostí včetně těch zcela miniaturních, které se dostávají nejdál do lidského organismu.

Přesto lze z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu dnes zjistit, jak se změnilo množství „celkového prachu“, který produkují znečišťovatelé, tedy průmysl, domkaři či třeba auta v zemi. Zatímco v roce 1990 to bylo 565 tisíc tun za rok, v roce 2012 to bylo 57 tisíc tun.

A jak moc snížily emise prachu hutě v kraji? ArcelorMittal Ostrava v roce 1988 vypustil do ovzduší 29 tisíc tun tuhých znečišťujících látek a dnes vypouští ročně zhruba 600 tun. Třinecké železárny v roce 1989 vypustily do ovzduší 10 464 tun tuhých emisí a loni 589 tun.

Třinecké železárny dokázaly v 70. letech ovzduší (ne)pěkně obarvit.

Smog? Ten byl před čtvrtstoletím v kraji častý jev. Třeba Jiří Bílek, který dřív pracoval v ostravském Zdravotním ústavu a dnes je jednatelem firmy Envirta zaměřující se na monitoring ovzduší, ho ale moc nevnímal. V listopadu 1989 mu bylo šestadvacet a studoval v Olomouci. „Vnímání smogu a nekvalitního ovzduší se zostřuje s věkem,“ podotkl.

Zavzpomínal přitom na to, jak na začátku 90. let, kdy začal pracovat na hygienické stanici v Karviné, spolu s kolegy „na koleni“ vyráběl filtry do měřicích stanic, jichž tehdy bylo v kraji značné množství.

„První držáky filtrů jsme si vyráběli sami z mosazi a jiných materiálů,“ zmínil Jiří Bílek.

Chyběly limity pro škodliviny

Krajská síť měřicích stanic byla sice na počátku 90. let rozsáhlá, ale její údaje úřady neužívaly při snaze o zlepšení ovzduší. To kvůli bezzubé legislativě, která se zpřísnila až po roce 2000.

Příloha k 25. výročí sametové revoluce

„Ještě bych někde možná našel předpis z devadesátých let, který dokládá, že tehdy neexistovaly žádné limity pro koncentrace škodlivin v ovzduší. Bylo v něm uvedeno doporučení, aby koncentrace nepřesáhly tu a tu hodnotu. A to bylo vše,“ zavzpomínal Bílek.

A připomněl ještě jeden rozdíl mezi dobou „před čtvrtstoletím“ a dnes. Týká se už zmíněného spadu. Ten představuje škodliviny, které lidem padají na parapety nebo třeba na auta.

„Limit pro spad býval 12,5 gramu na metr čtvereční za měsíc a na začátku devadesátých let byla v kraji místa, kde za třicet dnů dosáhl hodnoty třeba i 50 gramů na metr čtvereční. Dnes už se spad neměří, dělá se to jen v případech, že má někdo o to zájem.“

Co se moc nezměnilo, jsou koncentrace benzo(a)pyrenu, tedy prokazatelně karcinogenní látky, která se v ovzduší váže na prach. Vzniká nedokonalým spalováním.

Průměrné roční koncentrace prachu v ovzduší v letech 1970 - 2013 ve stanici Ostrava-Poruba. Do roku 2002 se měřil celkový prach, nyní mikroskopických prach PM10.

Průměrné roční koncentrace oxidu siřičitého v ovzduší v letech 1970 - 2013 ve stanici Ostrava-Poruba. SO2 už roční limit nemá.

I dnes – podobně jako na počátku 90. let – dosahovaly průměrné roční koncentrace benzo(a)pyrenu na některých místech kraje několikanásobně vyšších hodnot, než je dnes platný limit jeden nanogram na metr krychlový.

„Když jsme kolem roku 1994 zjišťovali pomocí personálních monitorů koncentrace benzo(a)pyrenu, které dýchají pracovníci krajské hygienické stanice, naměřili jsme podobné hodnoty jako dnes,“ podotkl Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Jeho tým poukazuje na závažné vlivy špatného ovzduší na zdraví lidí v kraji. V poslední době vědci upozornili například na to, že škodliviny v ovzduší ovlivňují geny dětí ještě před narozením.

Své o vlivu ovzduší na dětské zdraví ví například dětská lékařka Eva Schallerová z Ostravy-Radvanic a Bartovic.

Zatímco na přelomu 80. a 90. let podle ní děti v obvodu podobně jako jinde v republice trápily především standardní záněty horních cest dýchacích nebo angíny, a to hlavně od předškolního věku, po roce 2000, když odezněl útlum průmyslové výroby, se situace výrazně zhoršila. A vážnými zdravotními problémy souvisejícími se špatným vzduchem začala trpět i miminka.

  • Nejčtenější

Pardubice - Třinec 3:0. Pětiminutovka snů přihrála klíčový mečbol Dynamu

24. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:07

O důležitý třetí bod ve finálové sérii extraligy sváděla obě mužstva litý boj do poloviny zápasu,...

Třinec - Pardubice 4:3. Obhájci získali druhý bod, zářili slovenští střelci

20. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  19:53

Obhájci extraligového titulu si berou zpět vedení ve finálové sérii. Hokejisté Třince zvládli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zadina nařkl Antoše z ovlivňování finále: Špiní Pardubice, tlačí na rozhodčí

21. dubna 2024  21:31

I přes výhru měl ke spokojenosti daleko. Pardubický kouč Marek Zadina se po skončení čtvrtého...

Najednou takřka čisto. Odborníci prověří souvislost s útlumem huti Liberty

21. dubna 2024  6:57

Okolo ostravské huti Liberty se zlepšila kvalita ovzduší. Odborníci předpokládají, že to souvisí s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ploty, vytrhané podlahy i hádky. Boj mezi firmami z Vítkovic se vyostřil

19. dubna 2024  16:06

Jako prokleté musí připadat dlouholetým zaměstnancům někdejšího vítkovického závodu 6 tamní haly...

Opavští obhájci titulu v sérii s Ostravou snížili a odvrátili vyřazení

26. dubna 2024  20:42,  aktualizováno  22:21

Opavští basketbalisté udrželi naději na obhajobu ligového titulu. V pátém čtvrtfinále play off doma...

Sedmý zápas ve finále, co víc si přát? těší se na další bitvu kapitán Vrána

26. dubna 2024  21:36

Nekončíme! Jedeme dál! Třinečtí hokejisté ukázali, že stále ještě mají dost sil, aby se s...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Lidé si více vybírají, mají menší tašky. Zlaté časy nákupů v Polsku skončily

26. dubna 2024  12:16

O poznání méně nakupují Češi v posledních týdnech v obchodech za polskými hranicemi. Důvodem je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...