Přádelna 2014. Smutný pohled se letos na jaře naskytl Frýdečanům. Vlastník začal bourat. | foto: Jan Smekal

Vlastník bourá přádelnu, i když stát zahájil její vyhlašování památkou

  • 11
Ačkoli ministerstvo kultury zahájilo vyhlašování bývalé Landsbergerovy přádelny památkou, majitel dál bourá. To rozzlobilo Josefa Smutného, který je místopředsedou České komory architektů. A tvrdí, že demolice je nezákonná.

"Arogance vlastníka nemá obdobu. Tím, že bourá dům, který může být památkou, porušuje zákon," rozčílil se Smutný, který je také členem sboru ministerstva kultury pro památkovou péči. a zabývá se ochranou industriálních a moderních památek.

Někdejší Landsbergerovu přádelnu ve Frýdku-Místku chce zachovat. Když nedávno náhodně město navštívil, podíval se proto i k možné budoucí památce . Na místě ale zůstal jako opařený. Demoliční práce měly být totiž zastaveny, ale v objektu se vesele bouralo dál.

Demolice části areálu bývalého Slezanu začala.

"Deset dnů před mou návštěvou Frýdku-Místku obdržely dotčené instituce, včetně vlastníka budovy, tedy insolvenčního správce, oznámení ministerstva kultury o zahájení řízení ve věci prohlášení přádelny za kulturní památku. Demoliční práce tak měl insolvenční správce okamžitě zastavit. Jako by ale žádné rozhodnutí ministerstva neexistovalo," vysvětlil Josef Smutný, který na místo zavolal policii a žádal ji, aby bourání zastavila.

"Dovedla mě k tomu zřejmá laxnost veškerých odpovědných orgánů ve Frýdku-Místku, od památkářů po stavební úřad," doplnil architekt.

Smutný: Policie informovala ministerstvo a stavební úřad

Výrok ministerstva podle něj obsahuje jednoduchou, každému srozumitelnou formulaci zákona, že až do ukončení řízení je třeba chránit věc před zničením, poškozením nebo odcizením.

"Policie byla vyloženě nešťastná, protože s tímto typem zločinu nemá zkušenosti. Zastavení demolice nebylo v daný moment v její pravomoci, ale obratem informovala o porušování zákona ministerstvo kultury a frýdecko-místecký stavební úřad. Následující týden však demolice stejně pokračovala," popsal architekt.

V České republice bezprecedentní demolování zákonem chráněného objektu podle něj vyvolá jistě další rozruch.

Budovu chválil i David Vávra v Šumných městech

"Arogance zákona ze strany správce objektu nemá v Česku obdoby. Jisté však je, že pokud se demolice okamžitě nezastaví, přijde Frýdek-Místek o významnou část své historické paměti. Přijde o výjimečnou industriální architekturu, která formovala vývoj města i regionu. Tedy stavbu, o které básnil i David Vávra v oblíbeném pořadu Šumná města."

Primátor města Michal Pobucký podle všeho nové nařízení ministerstva akceptuje. Přestože se ještě v březnu demolice přádelny zastával, začátkem dubna začal jednat s památkáři o možné záchraně bývalých textilek ve městě. Pracovníci Národního památkového ústavu představitele města požádali, ať upozorní ministerstvo kultury na nutnost znovu se věnovat tématu textilek.

"Důvodem byla skutečnost, že státní památková péče v ochraně frýdecko-místeckých textilních budov do té doby selhávala. To jsme učinili, nic víc, nic míň," konstatoval Michal Pobucký.

Svým postojem ale zvedl ze židle insolvenčního správce budov bývalého Slezanu Jiřího Hanáka. Tomu vadí, že primátor "obrátil". Kdyby věděl, že úřady budou proti bourání, dům by prý zachoval.

Insolvenční správce: Postoj primátora byl pro nás nečekaný

"Tento postoj primátora Pobuckého byl pro nás velmi nečekaný. Ještě letos v březnu na zastupitelstvu města a poté i na webu města i v jeho zpravodaji hlásal, že je potřeba tehdejší rozhodnutí ministerstva kultury o neprohlášení budov společnosti Slezan za kulturní památky respektovat," uvedl Hanák.

Primátorovi taky vytknul, že se od rozhodnutí vlastního magistrátu distancoval a spolu s památkáři ze sdružení Vize FM podal podnět ministerstvu k zahájení nového správního řízení.

"Vzhledem k jednoznačnému závěru posudku statika a naléhavosti problému nám nezbylo, než přikročit k řízení o demolici," brání se Hanák. O budovu v Nádražní ulici podle něj město dříve neprojevilo žádný zájem, a to i přesto, že ze strany insolvenčního správce padly návrhy na její využití, například v podobě podnikatelského inkubátoru.

Posudek statika nikdo neviděl, míní architekt

"Mrzí nás, že město ústy primátora znevažuje svůj předchozí postoj. Nyní jsou demoliční práce v pokročilém stadiu. Podle vyjádření statika by zastavení demolice ohrozilo na zdraví a na majetku osoby pohybující se v okolí budovy, proto považujeme tuto snahu za nebezpečnou," upozornil Hanák.

Hanákův zásadní důvod k demolici, tedy posudek statika, ale vadí architektu Smutnému.

"Posudek statika nikdy nikdo neviděl. Barák je stabilní, vždyť se jedná o kvalitní průmyslovou stavbu. Je zřejmé, že bude nutné přistoupit k posudku nezávislého statika a prošetření původního statického posudku. Argumentace pouze statikou objektu je v tomto případě zcela nedostačující a podezřelá. Navíc se demoluje, aniž by bylo vlastníkem jasně řečeno, proč se vlastně demoluje, jaký je skutečný záměr," reagoval Smutný.

, pro iDNES.cz