Šéf Českých radiokomunikací Martin Gebauer a  náměstek Ministerstva průmyslu a...

Šéf Českých radiokomunikací Martin Gebauer a náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR mačkají virtuální tlačítko zapínající DVB-T2 síť (březen 2017). | foto: Technet.cz

V kraji už funguje televizní přechodová síť. Přelaďte si

  • 0
Máte-li doma novou televizi nebo set top box pro příjem signálu v digitálním standardu DVB-T2, můžete si je přeladit na tuto přechodovou síť a sledovat první komerční programy ve vyšší kvalitě. Síť už funguje ve větší části regionu.

Kdo sleduje satelitní, počítačovou nebo kabelovou televizi, může být v klidu. Ale téměř 60 procent českých domácností, které stále využívají pozemní vysílání v síti DVB-T, ne. Jde o jedinou platformu v zemi, za kterou nemusí diváci nic platit, jenže ta má v období mezi lednem roku 2020 a únorem 2021 skončit.

A právě její plánované vypínání je důvodem, proč Česká televize i dvě soukromé společnosti budují tři přechodové sítě DVB-T2.

Firma České Radiokomunikace (CRA) jako první spustila 1. března přechodovou síť do provozu v Praze a tento týden přidala i Moravskoslezský kraj. „Začínáme největšími vysílači. Po Praze jsme ve čtvrtek spustili přechodovou síť DVB-T2 na čtyřech vysílačích v Ostravě a Brně,“ říká ředitel CRA Martin Gebauer s tím, že je to začátek televizního vysílání nové generace.

Další regiony se podle něj dočkají nové sítě nejpozději do jara příštího roku, kdy má pokrývat přes 99 procent území České republiky.

„V Moravskoslezském kraji je nyní přechodová síť dostupná zhruba na třech čtvrtinách území. Obyvatelé části Beskyd a Jeseníků se jí dočkají do konce roku. Dostupnost sítě si lidé mohou ověřit na webových stránkách naší společnosti nebo Českého telekomunikačního úřadu,“ dodal Gebauer.

Zatím čtrnáct komerčních stanic v přechodové síti

Ředitel pro regulace a strategii CRA Marcel Procházka upřesnil, že přeladění zatím není nutností, jen možností. „Přechodovou síť uvádíme do provozu s předstihem, aby za tři roky nemuseli všichni najednou kupovat nové televize. Lidé tak získají delší čas na jejich průběžnou obnovu. Už je na trhu asi 800 certifikovaných přístrojů, které umí přijímat signál v síti DVB-T2 a mají kódování HEVC, což je další podmínka. Ale kdo si nebude chtít pořídit novou televizi, vystačí si se správným set top boxem za cenu kolem pěti set korun,“ uvedl Procházka.

V přechodové síti zatím mohou lidé naladit prvních 14 komerčních stanic včetně regionální křesťanské televize Noe, kterou řada obyvatel regionu dosud nemá šanci vidět.

Konkurenční společnost Digital Broadcasting z Ostravy se chystá zahájit vysílání v síti DVB-T2 asi za měsíc, ale také začne Prahou. „V regionu chceme vysílání spustit asi za tři měsíce,“ říká její vlastník Radim Pařízek. Rád by nabídl nejméně devět dalších komerčních stanic.

„Česká televize začne vysílat v síti DVB-T2, až jí to dovolí legislativa. Ta ještě nebyla schválena,“ říká mluvčí televize Karolína Blinková. Stávající síť DVB-T čeká vypnutí proto, že Evropská unie chce část televizních kmitočtů přidělit mobilním datovým sítím páté generace 5G, což umožní rozvoj vysokorychlostního internetu. Televize v unii mají nejpozději do června 2022 přijít o kmitočtové pásmo 700 MHz.

V minulosti již digitální televizní vysílání přišlo o kmitočtové pásmo 790 až 868 MHz a po plánované změně má přijít o dalších 12 kanálů, konkrétně o kanály 49 až 60. Celkově tak ztratí 43 procent kmitočtového spektra. V nové síti DVB-T2, která bude zatím fungovat paralelně se stávající sítí DVB-T, lze ale vysílat více programů a nabízet i další služby včetně internetu do televize.

Ale některým lidem přináší novinka se silným signálem i další výhody. „Po naladění nové sítě se nám doma v Praze zlepšil obraz i příjem programů ve stávající síti,“ zmínil vlastní zkušenost Pavel Dvořák z expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu, která na spuštění přechodových sítí spolupracuje.