Naháněli mě satanisté a katolíci, popisuje schizofrenik projevy nemoci

  20:10aktualizováno  20:10
Mladík z Frýdku-Místku trpí stejnou nemocí jako Barbora Orlová, která ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta. MF DNES se pokusil zprostředkovat, co pacient s takovou diagnózou při náporech choroby zažívá.
Schizofrenikovy bludné zrakové i sluchové vjemy dokáží být hodně nebezpečné. Ilustrační snímek

Schizofrenikovy bludné zrakové i sluchové vjemy dokáží být hodně nebezpečné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osmadvacetiletý Petr z Frýdku-Místku trpí paranoidní schizofrenií pět let. Při náporu nemoci, řeší hlavně to, kdo všechno mu chce ublížit, jakým způsobem a jak z jeho dosahu zmizet.

Schizofrenie u něj propukla, když mu bylo třiadvacet let. Důvod byl nenápadný - nešťastně se zamiloval. Neopětovaný cit byl natolik silný, že se s ním jeho psychika nebyla schopná vyrovnat.

„Tehdy jsem začal vidět kolem svého těla chomáče negativní energie. Trvalo to vždy asi půl hodiny. Pak následovaly chvíle, kdy jsem se cítil plný energie,“ vzpomíná dnes osmaadvacetiletý muž.  Při atace dospěl i k tomu, že po něm jdou satanisté.

Strach z cestujících autobusem a pak dvouhodinový úprk

Měl strach z lidí, kteří nosili oblečení metalového stylu, nebo kteří na sobě měli příliš nápadné černočervené oblečení. Na své „nepřátelé“ ale nikdy nezaútočil, spíš před nimi utíkal.

„Jednou jsem jel autobusem a z ničeho nic jsem dostal strach ze dvou cestujících přede mnou. Když vůz zastavil, okamžitě jsem vystoupil, sundal si boty a rozběhl se pryč. Tehdy mě napadlo, že se vydám na čtyřicetidenní túru bez cíle. Věřil jsem, že se tak vlivu satanistů zbavím. Utíkal jsem pak dvě hodiny, než jsem se částečně vzpamatoval,“ popsal muž projevy své nemoci na konkrétním případu.

Po této příhodě ho rodina přesvědčila k návštěvě lékaře, který rozpoznal schizofrenii hned při první návštěvě a Petra poslal do léčebny. „Dlouho jsem nevěřil, že mi prášky pomohou, ony ale fungovaly samy bez mé víry. Jako by ze mě odebíraly slupku po slupce mé přesvědčení o tom, že mě někdo pronásleduje,“ líčí Petr, který si díky nim začal postupně uvědomovat realitu.

Po návratu z léčebny mu ošetřující lékařka doporučila klidový režim. V té době se opět nešťastně zamiloval a upadl znovu do schizofrenních stavů. Léčbu tentokrát zvládl doma, a to i díky tomu, že změnil lékaře.

„Dřív mi lékařka věnovala maximálně pět minut, nový lékař se mi pokaždé věnuje minimálně půlhodinu,“ pochvaluje si mladík, který se chystá dokončit magisterské studium na Masarykově univerzitě v Brně.

„Druhá ataka byla mnohem slabší. Už jsem neměl potřebu utíkat, už jsem nevnímal, že jsem v bezprostředním ohrožení. Tentokrát jsem si myslel, že po mně jdou katolíci, kteří mě chtějí obrátit na svou víru,“ svěřuje se.

Blbostem ze své hlavy se nakonec smál. Ale až později

Své schizofrenní ataky popisuje Petr jako vír nezdravých myšlenek, který se zrychluje a zhušťuje.

„Nejdříve mě napadne, že ten nebo ten si o mně myslí něco špatného, k tomu se pak přidá pocit, že mě pomlouvá a snaží se mi uškodit. Na toho původního škoditele se v mé hlavě začnou nabalovat další lidé, kteří se rozhodli, že po mně půjdou. Skupinu si většinou vytvořím podle barev jejich oblečení a postupně ve mně převládá pocit, že mě chtějí zlikvidovat.“

Na otázku, zda si schizofrenik uvědomuje své „druhé bytí“, když takzvaně vystřízliví, Petr říká: „Já jsem si postupně uvědomoval, jakým blbostem ze své hlavy jsem věřil. A smál jsem se tomu.“

A jestli se děsí svých myšlenek? „Neřekl bych myšlenek, spíše konkrétních věcí, do kterých myšlenky promítám. Schizofrenik skoro nikdy nemá pocit, že by jeho myšlenky byly nereálné. Děsí se ale věcí, které z těchto myšlenek vyplývají. Takže například neděsí mě myšlenka ,jde po mně satanista‘, ale děsí mě konkrétní člověk, o němž si myslím, že satanista je,“ popsal Petr.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v...

Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl...

Opava loni měřila návštěvnost trhů, letos program přizpůsobí výsledkům

Vánoční jarmark v Topoli na Chrudimsku nabídl i cukroví

Na vánoční trhy v Opavě lidé ve velkém chodí nejen na koncerty či rozsvěcení stromu. Radnice to loni zjistila unikátním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz