Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Suchý podzim nepotěšil vodohospodáře. Přehrady i řeky jsou poloprázdné

  6:59aktualizováno  6:59
Nadprůměrně teplé, slunečné a suché podzimní počasí ubralo z přehrad v kraji miliony kubíků vody. Podprůměrný stav však vodohospodáři hlásí nejen pro nádrže, ale také pro toky v celém povodí řeky Odry.
Hladina vody v přehradách v povodí Odry stále klesá.

Hladina vody v přehradách v povodí Odry stále klesá. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Stav na vodních tocích i v přehradách je slabý. Dlouho nepršelo a je to poznat. Až díky srážkám z posledních dní se pokles zastavil. Uvidíme, jestli přijdou další a stavy navýší, nebo voda začne opět klesat," uvedl obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.

Dodal, že vodohospodáři teď čekají na vývoj sněhových srážek a případné dílčí oblevy, které by potoky, řeky i přehrady doplnily.

Například ve Slezské Hartě na Bruntálsku totiž momentálně chybí přes 30 milionů kubíků vody, nádrž je naplněná jen z třiaosmdesáti procent. V Olešné u Frýdku-Místku je momentálně devětašedesát procent vody, v Žermanicích mezi Havířovem a Frýdkem-Místkem je zásobní prostor zaplněný jen ze sedmdesáti procent. Volný prostor ve všech sedmi krajských nádržích by pojal přes 64 milionů kubíků vody.

V beskydské přehradě Šance kvůli suchu rychle klesá hladina. (22. listopadu

Beskydská přehrada Šance měla velmi málo vody i v listopadu 2011.

Nejhůře je na tom beskydská vodní nádrž Šance, v níž se momentálně nachází pouhých devětatřicet procent toho, co skutečně pojme.

"Tento stav je způsobený suchem, ale také rekonstrukcí, která se tam dělá. Uměle jsme kvůli ní snížili hladinu na šedesát procent. Za další pokles už může nedostatek vody," vysvětlil Vlček.

Naopak nejlépe je na tom další beskydská přehrada Morávka, ta je zaplněná z devětadevadesáti procent.

Povodí Odry teď z většiny přehrad upouští snížené průtoky vody. I přítoky nádrží totiž během podzimu vysychaly. "Na podzim jsme měli 360denní průtoky, což je opravdu minimum. V posledních týdnech se o něco zvýšily, a to na 270denní až 310denní průtoky. Pořád je to ale hodně spodní hladina vody," uvedl Vlček.

Číslo ve statistice denních průtoků znamená, že takový průtok bývá dosažen nebo překročen právě tolik dní v roce. Čím vyšší číslo, tím méně vody v potoku či řece teče. Například 360denní průtok znamená tak nízký průtok, že bývá dosažen a překročen po drtivou většinu roku, tedy po 360 dní. Horší situace panuje na beskydské straně povodí.

Déšť, sněžení? Bohužel, říkají meteorologové

Podle předpovědí by měl být zbytek prosince srážkově podprůměrný. Například následující týden je nepřinese vůbec. "Srážky neočekáváme. Řádově do jednoho milimetru, a to jen jako mrholení," informoval Roman Volný z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Dlouhodobá předpověď počasí na leden ještě není k dispozici.

Podle moravskoslezských vodohospodářů ale zatím kritická situace nehrozí. Současné stavy a průtoky vody nemají na odběry pro průmyslové ani vodárenské využití vliv. Omezování dodávek vody zatím nehrozí. Bylo by na pořadu dne až po dlouhodobějším období sucha.

To by nastalo v případě zimy velmi chudé na sníh, a to i na horách, ve spojení se suchým nástupem léta. Jarní tání sněhu a letní deště v červnu a v červenci totiž obvykle zásoby v přehradách v kraji i v celé republice doplňují.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

Ilustrační snímek

Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Další z rubriky

Dvě úmrtí nahnala lidem strach, náhražku konopí odevzdávají policii

Na Ostravsku se šíří dvě nebezpečné chemické látky. Syntetické kanabinoidy...

Varování před jedovatými drogami ze skupiny syntetických kanabinoidů, které se rozšířily v Ostravě a Hlučíně, zřejmě...

Kraj by měl propojit průmysl, vědu, výrobu a školství, říká odborník

Ekonom Pavel Kysilka

Moravskoslezský kraj má šanci uspět i v době, kdy se bude dále rozvíjet digitalizace a automatizace průmyslu. Shodli se...

Tatra letos vyrobila polovinu aut proti loňsku, problém v tom nevidí

Na Dnech NATO 2017 se představil i obrněný transportér TITUS společnosti TATRA...

Dvě automobilky v Moravskoslezském kraji, Tatra a Hyundai, vyrábí zatím letos méně vozů než loni. Zatímco v Nošovicích...

Najdete na iDNES.cz