Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská společnost se přejmenuje. Netuší, kolik to bude stát

  8:12aktualizováno  8:12
Jednu pro běžné lidi v podstatě nesrozumitelnou zkratku nahradí druhá. Agentura pro regionální rozvoj, ARR, se bude nově jmenovat MS Investice a Development (MSID). Rozhodlo o tom vedení agentury. Kolik to bude stát, krajská firma zatím neví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Nový název Moravskoslezské Investice a Development odpovídá i novým aktivitám. Zaměřovat se budeme zejména na příliv investic s vysokou přidanou hodnotou, péči o stávající investory a na development rozvojových projektových záměrů kraje,“ řekl statutární ředitel společnosti Tomáš Kolárik.

Podle internetových stránek ARR se ale zaměření společnosti s novým názvem příliš nemění.

„V oblasti investičního prostředí se společnost zabývá především podporou stávajících investorů a příchodem investorů nových. V rámci podpory podnikání a rozvojových projektů zejména připravuje projekty a rozvojové strategie,“ popisuje agentura svou činnost na internetových stránkách arr.cz.

Poslanec by raději viděl konkrétní činy agentury

„Místo přejmenovávání na nové názvy by se ARR měla spíše více věnovat restrukturalizaci Karvinska,“ řekl krajský zastupitel a poslanec za ČSSD Tomáš Hanzel, pro kterého byla plánovaná změna názvu agentury novou informací.

„Karviné a Karvinsku totiž za dob mého primátorování žádná agentura, s výjimkou CzechInvestu, nepomohla. Teď je pravý okamžik, aby se pro Karvinou otevřely restrukturalizační programy, abychom se v roce 2024, kdy mají být podle plánu uzavřeny šachty, nedivili, že není nic připraveno,“ dodal někdejší karvinský primátor.

Kolik agentura vlastněná krajským úřadem za změnu svého jména zaplatí, zatím není jasné.

Neví to představitelé agentury, ale ani vedení kraje.

Grafik: Cena může jít do statisíců

„Celý rebrand si ARR bude platit ze svého, bude si ho také sama zadávat,“ řekla Nikola Birklenová, tisková mluvčí krajského úřadu. „ARR je teď ve fázi, kdy rozeslali oficiální poptávku na zpracování nového loga a vizuálu. V tuto chvíli neumí vyčíslit, kolik bude rebrand na MSID stát.“

„Změna názvu souvisí s novým funkčním zaměřením společnosti,“ přidává se statutární ředitel MSID Kolárik. „Náklady na rebranding z ARR na MSID v současné době nejsme schopní vyčíslit. Stejně tak nedokážeme odhadnout délku celého procesu, závisí to na mnoha faktorech.“ 

Změna jména firmy, jejíž název je už z principu její činnosti a vlastníka v podstatě bezvýznamný, přitom může přijít i na statisíce, v horším případě pak až na miliony korun. „Cena přejmenování firmy je individuální, záleží na tom, co vše si nechá zpracovat,“ vysvětluje grafik Lukáš Horký, přednášející audiovizuální komunikaci na Mendelově univerzitě v Brně.

„Součástí může být vedle grafického zpracování názvu a loga například i manuál určující, jak, v jaké podobě a v jakých případech se budou jednotlivá loga a název využívat. V takových případech se může cena pohybovat i kolem osmi set tisíc až milionu korun. Ale může to samozřejmě být i méně.“

Cenu může podle Horkého snížit například soutěž, velký vliv může mít i „proslulost“ grafické firmy, která by nové logo zpracovávala.

„Bez specifikace se ale taková cena špatně odhaduje, u společnosti, jako je ARR, by se mohla pohybovat v řádech maximálně několika statisíců korun,“ dodal Horký.

Zřejmě nejznámějším „překreslením firmy“ v rámci Moravskoslezského kraje bylo v roce 2008 představení ostravského loga obsahujícího tři vykřičníky.

Za jeho zpracování, a to včetně grafického manuálu použití na různých předmětech, zaplatilo krajské město Studiu Najbrt 1,8 milionu korun. Ještě více v posledních letech vyčnívalo například zpracování nových internetových stránek města Frýdek-Místek, za něž tamní magistrát zaplatil milion korun.
Nejčtenější

Živel Pastrňák na kamaráda Ciencialu: Ty vole, vstaň! Jdeme hrát

Autor dvou třineckých gólu David Cienciala.

Je jeden z mála, ne-li jediný, kdo dokáže vyhlášeného hokejového pohodáře Davida Pastrňáka vytočit. „Je skvělý a...

Dvacet let čekání skončilo. Začíná se stavět obchvat Frýdku-Místku

Poklepáním základního kamene začala v úterý dlouho odkládaná stavba první části...

Za necelé čtyři roky má skončit trápení obyvatel Frýdku-Místku, jehož středem projíždí denně na čtyřicet tisíc...Trenér Petržela čelí obžalobě z posílání vulgárních výhrůžných textovek

Vlastimil Petržela sleduje trénink ostravských fotbalistů.

Okresní soud v Opavě se ve středu začal zabývat zasláním dvou SMS zpráv, ve kterých loni někdo vulgárně vyhrožoval...

Osmistovka: Poklidné hornické sídliště se postupně změnilo v ostudu Karviné

Milan Sivák by se z Osmistovky stěhoval hned. Stěhují se zde prý problémoví...

Lokalita Karviné, nazývaná místními „Osmistovka“, má mezi lidmi natolik špatnou reputaci, že ceny nemovitostí v jejím...

Ostravané zatím marně vyhlížejí v ulicích nové tramvaje od Stadlera

Do Ostravy v druhé polovině dubna dorazil první vůz nového typu tramvaje. V...

Fanoušci dopravy se těšili, že začátkem května uvidí na kolejích prototyp tramvaje vyrobené polským závodem švýcarské...

Další z rubriky

Muž z Brna jezdil tři roky krást na Stodolní, bral to jako vedlejšák

Noční Stodolní ulice v Ostravě.

Více než padesát krádeží v barech na Stodolní ulici přičítají policisté osmatřicetiletému muži z Brna. Do Ostravy...

Stavba obchvatu Třince může pokračovat. Jednání s majiteli pozemků finišují

První část obchvatu Třince otevřeli v říjnu minulého roku. Jako první mohli...

Už v červnu by se mohli stavbaři pustit do pokračování obchvatu Třince ve směru na Hnojník a Třanovice. Změnila se...

Meteorologický ústav v Ostravě slaví padesátiny. Měření se výrazně změnilo

Meteorologická stanice v Holešově (7. srpna 2015).

Od kapalinových teploměrů, vlasových vlhkoměrů a přístrojů s hodinovým strojem k superpočítači, satelitům i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz