Premiér podpořil ČSSD ve Frýdku-Místku i v Karviné, spory ale sílí

  19:10aktualizováno  19:10
V organizacích ČSSD v Karviné či třeba Frýdku-Místku se rozevírají nůžky mezi těmi, kteří vévodí kandidátkám, a kriticky smýšlejícími straníky, kteří na kandidátky nepronikli či o to kvůli zklamání z poměrů ani nestáli. Situaci uklidňoval i Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka oficiálně přijel do Frýdku-Místku na předvolební mítink. Příliš lidí tam na něj ale nečekalo. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

V roce 1989 spoluzakládal karvinskou ČSSD. „Byla to tehdy euforie po revoluci. Spolu se mnou organizaci tvořili lidé, kteří chtěli působit v opravdu demokratické straně. Dnes už se ale demokracie ze strany vytratila,“ vypráví Lubomír Kuznik, který byl prvním polistopadovým primátorem Karviné.

Nedávno stranu po čtvrtstoletí opustil. Nad tím, zda to udělat, předtím váhal déle než rok.

Primátor Karviné Tomáš Hanzel chce uklidit místní ghetto

Primátor Karviné Tomáš Hanzel.

„Důvodem je, že činnost v místní organizaci Karviná a nečinnost takzvané mlčící většiny v naší organizaci mi velmi připomínají praktiky totalitního režimu před revolucí,“ uvedl v prohlášení, které poslal výboru a členům karvinské ČSSD.

Kritika směřující k vlivným členům strany, kteří údajně nepřipouštějí odlišný názor a mají hlavní slovo v sestavování kandidátek, zní v poslední době nejen z Karviné, ale i z dalších míst.

Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka, který v pondělí v rámci kampaně přijel do Karviné, Orlové a Frýdku-Místku, ji ale považuje za běžnou součást vnitrostranického dění.

„V každé politické straně probíhá diskuze, lidé mohou mít různé názory. Jsme demokratická strana, což koneckonců ukázalo i vnitrostranické referendum, kterého se zúčastnila většina členů ČSSD a které ukázalo, že půjdeme dál v upevnění vnitřních demokratických mechanismů,“ sdělil včera Sobotka v Karviné v reakci na kritiku, s níž se potýká vedení zdejší organizace.

Nutno podotknout, že zatímco podle stranických šéfů jsou aktuální spory běžné, kritici poměrů, jichž je například podle šéfa karvinské ČSSD Tomáše Hanzela ve zdejší organizaci naprostá menšina, vidí situaci opačně.

Kauzy, které tíží stranu

  • Několik členů ČSSD z čela frýdecko-místecké kandidátky, přesněji těch, kteří byli či jsou v radě města, čelí obvinění z ovlivnění šesti veřejných zakázek. 
  • Čtyřka frýdecko-místecké kandidátky Jaroslav Chýlek je nepravomocně odsouzený kvůli porušení pravidel hospodářské soutěže. 
  • Karvinskou ČSSD dělí třeba pohled na dění v organizaci Sociální služby Karviná, jejíž dnešní vedení čelí kritice exmanažerů. 
  • Někteří ostravští straníci jsou kritizováni kvůli vazbám s lobbistou Martinem Dědicem.

„Stále běžnějšími se stávají nedemokratické praktiky,“ míní Lubomír Kuznik.

Tomáš Hanzel v reakci na kritiku řekl: „Nemáme čas na žabomyší války.“

Nespokojenost některých straníků spojil s tím, že se tito lidé nedostali na demokraticky sestavené kandidátky. Třeba Lubomír Kuznik ale podotkl, že na kandidátce ani být nechtěl.

„Pak už vůbec nerozumím jejich pohnutkám, protože já jsem přesvědčený, že ČSSD je demokratická strana,“ reagoval Hanzel.

Zatímco v karvinské ČSSD je strana rozdělená třeba i v pohledu na nynější vedení příspěvkové organizace Sociální služby Karviná, ve Frýdku-Místku se spory týkají například přítomnosti stíhaných osob na špičce kandidátky.

Na čelních postech kandidátky jsou totiž mimo jiné i sociálnědemokratičtí členové rady města, které - stejně jako další radní - policie viní z ovlivnění šesti veřejných zakázek.

Někteří figurují i v dalších kauzách.

„Mám pocit, že ta obvinění jsou nějaká podivná. Žijeme v demokratické zemi, kde existují nezávislé soudy, ty by měly dostat volný prostor pro posouzení daných záležitostí,“ okomentoval stíhání některých členů frýdecko-místecké ČSSD Bohuslav Sobotka, který v pondělí vystoupil na mítinku ČSSD na frýdecko-místeckém náměstí Svobody.

Lidé ho dotazy nešetřili. Ptali se na důchody, nájemné, ale třeba i na již zmíněné stíhané kandidáty ČSSD.

„Schopné lidi stačila strana potopit,“ řekl například jeden z přítomných obyvatel Jiří Ocelka.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz