Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při kontrole kotle mohou úředníci prověřit i popel

  12:55aktualizováno  12:55
Od ledna budou úředníci kontrolovat, zda lidé netopí odpady. Za porušení zákona mohou udělit až padesátitisícovou pokutu. Někde už mají dlouhodobé hříšníky vytipované a zamíří k nim hned po svátcích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zazvonit u dveří po předchozím upozornění a s podezřením, že člověk topí, čím nemá, odebrat vzorek z kotle v domácnosti. Takové kontroly by od ledna příštího roku mohly být běžné.

„Rozeznáváme dva druhy kontrol kotlů v domácnosti. Jedná se o povinné revize kotlů příslušným technikem a o kontrolu, zda lidé nespalují odpady nebo jiná paliva, než jaká jsou určena výrobcem kotle,“ popsal vedoucí oddělení ochrany ovzduší odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje Marek Bruštík.

Sankce mohou být vysoké. „Pokud by člověk měl povinnost předložit jen revizní zprávu a tu by neměl, pokuta může být do výše 20 tisíc korun. Pokud by ale například spaloval odpady a úředník to prokázal, tak dotyčný může zaplatit až padesát tisíc korun,“ pokračoval Bruštík.

Kontroly mohou provádět úředníci z obcí s rozšířenou působností. Nejedná se ale o plošné monitorování, v důvodové zprávě novely zákona existuje schéma.

„Podmínkou je opakované důvodné podezření úřadu, že tepelný zdroj provozuje daná domácnost v rozporu se zákonem. V případě prvního podezření úřad provozovatele jen písemně upozorní; když dotyčný neuposlechne, přistoupí se ke kontrole,“ nastínila mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. Ministerstvo chce tímto systémem předejít tomu, aby se lidé museli podrobit kontrole jen na základě sousedského udání.

Kontrola může být ohlášená i neohlášená

Pravomoci úředníka při kontrole jsou pak jasně dány. „Kontrola může být ohlášená i neohlášená. Podléhá jí kotel, jeho příslušenství a palivo. Úředník může odebrat i vzorky popela k rozboru v laboratoři. Do dalších obytných částí domu pak úředník přístup mít nebude,“ doplnila Pospíšilová.

Úřední posily zatím města nabírat nebudou. „Uvažovat o navýšení můžeme až ve chvíli, kdy uvidíme, že zásahy přinášejí efekt. Pro Hlučín a okolní obce tak bude kontroly zatím provádět jedna úřednice. Už jsme domluvení na spolupráci s našimi strážníky, chceme se dohodnout i se starosty okolních obcí. Ale jsme rádi, že se nám dostává do rukou alespoň nějaký nástroj,“ zmínil starosta Hlučína Pavel Paschek.

To potvrdil i Daniel Havlík, starosta Ludgeřovic, jež pod Hlučín spadají. „Starostové většinou dobře znají své obyvatele, a proto mohou s obcemi s rozšířenou působností efektivně spolupracovat.“

Důležitá je podle starostů i osvěta. „Černý dým se z komínů valí hlavně při roztápění. Takže součástí upozornění bude i poučení, jak správně zatápět, což mnoho lidí neví,“ konstatoval Pavel Buzek, starosta Věřňovic na Karvinsku, kde jsou dlouhodobě překračovány imisní limity.

Někteří vidí problém v půlhodinovém videu černého kouře

Úředníci většinou už nyní vědí, kam se vydají. „Víme, kde jsou problémy a určitá podezření – a na ta místa se chceme zaměřit nejdříve. Kontroly nejsou novinkou, ale nyní jsou konečně možné postihy a účinné postupy,“ konstatovala karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Někteří ale mají o účinnosti kontrol pochybnosti. Problém vidí mnoho úředníků hlavně v půlhodinovém videu černého kouře, které mají doložit.

„I kdyby se podařilo na základě videa prokázat, že z komínu vychází nepřiměřeně černý kouř – a i to bude možné jen stěží zajistit, protože se většinou zatápí za tmy –, tak předem ohlášená kontrola těžko objeví něco nekalého,“ konstatoval místostarosta Klimkovic a náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

V Klimkovicích si navíc zatím neumí představit kontroly menších obcí v praxi. „Když dnes něco potřebujeme po odboru životního prostředí Magistrátu města Ostravy, lhůty jsou nekonečné. Takže nám vůbec není jasné, jak by mohly kontroly fungovat,“ zmínil starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

VIDEO: A pak že to nejde. Hasiči jeli k nehodě ukázkovou uličkou mezi auty

Řidiči na D1 vytvořili hasičům ukázkovou uličku

Vzorově vytvořenou uličkou projeli před několika dny hasiči mířící k dopravní nehodě na D1 u Velkých Albrechtic na...

Najdete na iDNES.cz