Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přibývá zachráněných lidí s velkou mrtvicí, jejich počet je dvojnásobný

  17:55aktualizováno  17:55
Počet lidí s cévní mozkovou příhodou ošetřených na angiografických linkách ve Fakultní nemocnici Ostrava a ve Vítkovické nemocnici se během dvou let zdvojnásobil.

Otevření zrekonstruovaného iktového centra ve Vítkovické nemocnici. Na snímku intervenční sál a primář Daniel Václavík. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na první pohled to nezní jako dobrá zpráva, ale fakticky to znamená, že díky dvěma intervenčním centrům mají obyvatelé Moravskoslezského kraje velkou šanci přežít bez vážných následků i velkou mrtvici, kdy se ucpe velká mozková tepna.

„Zatímco v roce 2014 jsme na angiolince ošetřili 65 pacientů s mrtvicí, v roce 2015 jich bylo 99 a letos už 138. Máme tak největší počet těchto výkonů v regionu i v republice,“ řekl náměstek ředitele Fakultní nemocnice Ostrava pro vědu a výzkum a vedoucí angiolinky Václav Procházka.

„U nás jsme v roce 2014 ošetřili na angiolince kolem 20 pacientů s mrtvicí, minulý rok 30 a letos 40,“ počítá primář neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Daniel Václavík.

Pacientů s mrtvicí je v regionu mnohem víc, mnozí ale dál podstupují v některém z šesti iktových center léčbu trombolýzou.

„Když se ucpe menší tepna, krevní sraženinu – tromb – rozpustí léčivo podané do žíly. Pokud se ale ucpe velká tepna, metoda není tak účinná,“ vysvětlil Václavík.

Lékaři z terénu jsou školení tak, aby poznali i velkou mrtvici

Společně s Procházkou, tehdy ještě jako kolegové, už před deseti lety zkoušeli odstraňovat tromby z velkých cév mechanicky pomocí katetru a angiolinky. Byli úspěšní, ale dlouho byl takový zákrok jen možnou metodou volby, nikoli standardní léčbou. To se změnilo během roku 2014. I proto teď přibývá pacientů ošetřených na angiolince. Rekord ve fakultní nemocnici má ale víc důvodů.

„Souvisí to s velmi dobrou spoluprací s okolními nemocnicemi a záchrannou službou,“ řekl Procházka. Lékaři se shodují, že v Moravskoslezském kraji je v tomto směru skvělá organizace.

„Dřív záchranáři věděli, do které nejbližší nemocnice mají zavézt pacienta s mrtvicí. Teď se situace opět mění. Lékaři z terénu jsou školení tak, aby poznali i velkou mrtvici. A záchranáři budou mít už v lednu k dispozici v počítači rozpis spádovosti podle měst v kraji či ulic v Ostravě,“ sdělil Václavík.

„Pokud osádka sanitky naloží pacienta, který potřebuje angiologickou intervenci, bude vědět, zda ho má odvézt k nám, nebo do fakultky. My se staráme o Ostravu-Jih a malé okolní obvody plus Novojičínsko, tedy o 300 tisíc obyvatel. Ve spádové oblasti fakultní nemocnice žije 900 tisíc lidí,“ pokračoval.

„Cílem je, aby se lidé s rozsáhlými cévními příhodami dostali co nejrychleji do jedné ze dvou nemocnic s intervenčním centrem bez mezipřistání v iktovém centru,“ potvrdil ředitel záchranné služby Roman Gřegoř.

Postiženým lidem dává včasný a účinný zákrok větší šance na plné uzdravení. „Z pacientů, již od nás odcházejí po výkonu, je 55 % kompletně soběstačných,“ zdůraznil Procházka.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ředitelku ostravské základní školy čeká náprava chyb i soud

Základní škola Františka Formana stojí na sídlišti Dubina v ostravském městském...

Ředitelka Základní školy Františka Formana na sídlišti Dubina Ludmila Večerková má dva měsíce na nápravu chyb, které...

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz