Ostravský primátor Petr Kajnar říká, že město nemůže řešit problémy za nezodpovědné majitele.

Ostravský primátor Petr Kajnar říká, že město nemůže řešit problémy za nezodpovědné majitele. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Za situaci v Přednádraží může majitel domů, míní ostravský primátor

  • 137
Obyvatelé ghetta v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze žijí už druhý týden bez vody a ve strachu z násilného vystěhování. Domy jsou totiž v havarijním stavu. Lidé si přejí jejich záchranu. Zda se to podaří, není zatím jasné. Problém je totiž i v nefunkční veřejné kanalizaci. Primátor Ostravy je přesvědčen, že hlavním viníkem situace je vlastník domů.

Zatímco současný majitel domů v Přednádraží, které dříve patřily Českým drahám, tvrdí, že prvotní příčinou jejich špatného stavu je nefunkční veřejná kanalizace, která patří městu, primátor Ostravy Petr Kajnar to odmítá.

Co se podle vás bude dít s obyvateli a domy v ulici Přednádraží?
Stále platí usnesení stavebního úřadu, tedy státní správy, které říká, že domy jsou v havarijním stavu a mají být vyklizeny. Lidé, kteří se v nich zdržují, tak činí na zodpovědnost svou a majitele domů.

Majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil.

Přesto, může město zoufalým obyvatelům jakkoli pomoci?
Domy jsou soukromé. Město nemůže opravovat domy majitelům, kteří je zanedbali nebo si je nečinným přihlížením nechali zdevastovat. Nepostupujeme tak u žádného z tři sta tisíc obyvatel Ostravy, nevidím důvod, proč dělat v Přívoze výjimku. Naši pracovníci se s obyvateli sešli a řekli jim, jaké možnosti tady jsou. Jde například o vybudování dočasných odpadních jímek, což mohl majitel udělat už dávno.

Proč ale město neopraví kanalizaci? Patří mu ze zákona jako nalezená věc. Potvrzuje to i dokument vydaný magistrátem. Nebo máte doklad o jiném vlastníkovi?
Kanalizace byla historicky zřejmě předávána při převodech vlastnického práva domů a pozemků. Dohledávání dokumentace včetně jejího přesného vytyčení bylo velmi složité. Listiny, které byly vyvěšeny na úřední desce, byly zpracovány dle tehdy dostupných podkladů. Kanalizace v nich byla vytyčena jen odhadem dle povrchových znaků. Po šesti měsících měla kanalizace skutečně připadnout městu. Ale ukázalo se, že dokumentace ani vytyčení neodpovídá skutečným poměrům v lokalitě. Nepovažujeme ji tedy za majetek města.

Vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc oznamuje obyvatelům domů v Přednádraží, že se musejí vystěhovat. (3. srpna 2012)

Ale jde o veřejnou kanalizaci, tedy o veřejnou službu, za kterou ručí město. V té lokalitě už byla epidemie žloutenky. Opraví ji někdo, než se vyjasní vlastnictví?
Není to tak, že by se město zbavovalo zodpovědnosti za kanalizaci, ale nemůže investovat desítky milionů do majetku, o kterém si není jisto, že je jeho. Nelze řešit problémy nezodpovědných majitelů tím, že je přehodíme na město.

Podle mínění zástupkyně ombudsmana či vládní zmocněnkyně pro lidská práva selhalo město, když kanalizaci neopravilo, i státní orgány, když tu opravy nenařídily. Připouštíte pochybení?
Ne. Paní Jitka Seitlová i Monika Šimůnková vycházejí, podle mého názoru, z nedostatku informací. Město začalo před dvěma lety pracovat na projektu Sociální inkluze, systémového začleňování sociálně vyloučených. Má pomoci s jejich zařazením tak, aby se tito lidé uměli postarat sami o sebe a břímě nákladů nemusela nést společnost. Místo návštěv a slovní podpory bychom přivítali podporu finanční. Náklady na projekt neseme sami.

Považujete za pomoc města nahánění lidí z Přednádraží na předražené ubytovny? Ani rodiny bez dluhů neuspěly na radnici obvodu se žádostí o obecní byt.
Domy jsou v havarijním stavu vinou majitele. On je tedy ze zákona povinen najít obyvatelům náhradní bydlení. Obvod to dělat nemusí, nikoho nenahání, jen se snaží řešit neutěšenou životní situaci sociálně vyloučených.

Většině lidí už vypršely nájemní smlouvy, takže nárok na náhradní byt od podnikatele nemají. Ale jsou to pořád obyvatelé města, mnozí tam žijí dvacet až čtyřicet let.
Snažím se, aby radnice přistupovala ke všem obyvatelům města stejně. Nemyslím, že bychom měli podporovat někoho více proto, že křičí hlasitěji než ostatní. Pro sociálně vyloučené existuje rozsáhlá pomocná síť, která jistě není dokonalá. Právě proto jsme zahájili program Sociální inkluze, který pomoc řeší systematicky, to znamená, že uchazeči o pomoc musí také pracovat. Pořád existují stovky volných pracovních míst.

Nevadí vám, že splašky z nefunkční kanalizace prosakují do země a poškozují životní prostředí?
Za situaci je odpovědný majitel domů. Je to jeho vina.

Má město zájem vybudovat místo domů průmyslovou zónu?
Město nemá s tímto územím žádné záměry.