Dotace nezneužil, řekly úřady. Přesto podnikatel trčí v cizině

  8:01aktualizováno  8:01
Policie viní podnikatele Radomíra Pruse z dotačních podvodů za 315 milionů. Úřady nic neodhalily a dotace od něj vrátit nechtějí. Žalobce přesto odmítá zrušit zatykač, který muže drží na Seychelách.

Podnikateli Radomíru Prusovi se na útěku na Seychelách narodila dcera. | foto: archiv R. Pruse

Zahraniční dovolená se podnikateli Radomíru Prusovi z Karvinska neplánovaně protáhla. Už sedmnáct měsíců žije s partnerkou na seychelském ostrově Mahé. V květnu se jim tam narodila dcera. Prus ale nejásá. Rád by se vrátil domů, jenže tvrdí, že nemůže. Kdyby totiž sedl na letadlo a přestupoval v Dubaji nebo na některém z afrických letišť, okamžitě by ho zatkla policie a vsadila do místní vazby. A to riskovat nechce.

V Česku je totiž na něj vydán mezinárodní zatykač kvůli obvinění z obřích podvodů.

„Jsem uvězněný na ostrově jako Robinson. Chci se vrátit do Česka, ale naše policie mi v tom brání. Asi nestojí o to, abych se mohl hájit osobně,“ říká Radomír Prus, kterého policie loni obvinila z podvodů s evropskými dotacemi a stíhá jej jako uprchlého.

„To je nesmysl. Do téhle situace se obviněný dostal vlastní vinou. Nevrátil se z ciziny a k pobytu si účelově zvolil místo, kde je nedosažitelný,“ oponuje Karel Kalda, státní zástupce, který dohlíží na vyšetřování největšího dotačního podvodu v Moravskoslezském kraji.

„Jel jsem na Seychely, protože tu mám od roku 2011 domek, což už policii potvrdily místní úřady. Neměl jsem v plánu tu zůstat,“ zlobí se Prus.

O co v kauze jde

Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a svou nevinu chce

Radomír Prus, většinový vlastník bohumínské společnosti Exelsior Group i dalších firem, je obviněný z podvodu při získávání dotací. Měl poškodit Evropskou unii o 268 a republiku o 47 milionů korun tím, že uváděl nepravdivé údaje do žádostí o dotace.

Společně s Prusem jsou obvinění další tři lidé, kteří strávili čtvrt roku ve vazbě: spolumajitel firmy, její jednatel a bývalý finanční ředitel. Všichni tvrdí, že obvinění je vykonstruované. Jsou přesvědčení, že závistivci či konkurenti tak chtějí zničit úspěšného podnikatele.

Proč se tedy nevrátil už dávno? Chtěl se prý hájit na svobodě. Policisté v kuklách totiž vtrhli loni v dubnu do bohumínské firmy Exelsior Group na výrobu PET lahví, kterou ze 75 procent vlastní, i do dalších jeho firem.

Zadrželi tři manažery, obvinili je z dotačních podvodů a soud je poslal na tři měsíce do vazby. Pruse chtěli také zatknout, ale nezastihli ho. Pár dní předtím odletěl na plánovanou dovolenou na Seychely, kde od té doby žije a jeho novorozená dcera má tamní občanství.

„Evropské unii způsobil škodu za 268 milionů a České republice za 47 milionů, celkem tedy za 315 milionů korun,“ řekl tehdy státní zástupce Karel Kalda.

„Chtějí převzít moje firmy“

Prus obvinění od začátku odmítá. „Jde o spiknutí, jehož cílem bylo zničit a převzít moje firmy. Byli jsme jedničkou ve zpracování plastového odpadu na českém trhu a patřili k evropské špičce. Sice mě úplně nezničili, ale podnikání jsem musel omezit a řadu lidí propustit,“ líčí Prus s tím, že už jednou se stal obětí takzvaného Toflova gangu. „Ustál jsem to tehdy a nevzdám to ani teď,“ říká.

MF DNES už dříve zjišťovala stanoviska úřadů, které poskytovaly Prusovým firmám dotace a kontrolovaly jeho projekty. Nikdo o žádných podvodech nemluvil. Naopak. Když lidé z finančního úřadu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže prověřili okolnosti pořízení recyklační linky PET lahví, na kterou Prus dostal dotaci 50 milionů korun, shodli se, že vše bylo v pořádku.

Žalobce Kalda kontroval tím, že úřady neměly k dispozici tolik informací, jako má policie, například bankovní výpisy, které dokazují finanční toky mezi spřízněnými firmami. Nicméně ani úředníci ministerstev, které policie loni vyslechla, nevypovídali o žádných podvodech a shodně uvedli, že nevědí o problémech, kvůli kterým by firma musela vracet dotace.

„Nikdy jsme nemuseli vracet ani korunu,“ tvrdí Prus. Jeho slova potvrdil MF DNES například Pavel Maňák ze Státního fondu životního prostředí, který dohlížel na projekt firmy dotovaný 100 miliony korun.

Policie podezírala Pruse, že místo nového nakoupil za dotace starší výrobní zařízení a nadsadil jeho cenu. Prus to odmítal a znalecké posudky mu daly za pravdu.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně.

Kalda souhlasí, že se nepodařilo prokázat podvod s nákupem zařízení, ale dodává, že důvody obvinění jsou jiné. Podle něj spočívá podvod v tom, že Prusovy společnosti v žádostech o dotace uváděly nepravdivé informace o finanční spoluúčasti a přelévaly si peníze.

Prus patřil donedávna nejen k úspěšným podnikatelům, ale i k rekordmanům v získávání dotací mezi menšími firmami. A trvá na tom, že policie se plete. „My jsme vždy koupili zařízení za své peníze, uvedli je do provozu a teprve po kontrole dostali dotace. Byly to pak už naše peníze a mohli jsme je použít k jakýmkoli účelům,“ vysvětluje.

Policejní vyšetřování v minulých dnech skončilo, ale Kalda odhaduje, že o podání obžaloby nebo zproštění obvinění rozhodne nejdříve koncem roku.

„Naši právníci dostali od policie obrovský přehled všech našich finančních toků za posledních deset let v objemu kolem deseti miliard korun, ale nikdo není schopen říci, které z nich mají být závadné. Kdyby to řekli, dokážeme, že vše bylo legální,“ je přesvědčen Prus.

Kalda trvá na tom, že výsledky vyšetřování potvrzují důvodnost stíhání. Konkrétní však být nechce.

Prus se cítí v pasti a zvažuje, že se obrátí o pomoc na ombudsmanku. Státní zástupce Kalda Prusovy návrhy na zrušení zatykače, aby se mohl vrátit do země, odmítá s tím, že české zákony neumožňují obviněným klást si podmínky. „Nejdřív se musí vrátit,“ říká. Prusovo tvrzení, že obvinění je vykonstruované, vyšetřování nic nezákonného neprokázalo a zatykač poškozuje jeho lidská práva, komentuje stručně: „To je jeho subjektivní přesvědčení.“Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Student vyrábí hudební nástroje podle mistrů. Umí i dřevěné motýlky a peněženky

Koníčkem 25letého studenta restaurátorství nábytku Miroslava Puczoka z Havířova...

Svoje první housle vyrobil pětadvacetiletý student Miroslav Puczok z Havířova přítelkyni před šesti lety. „Stále hrají...

Náměstek ministra složí zastupitelský mandát, je ve střetu se zákonem

Jiří Vzientek.

Po svém jmenování do funkce náměstka ministra kultury se Jiří Vzientek z ČSSD dostal do rozporu se zákonem. Do té doby...

Někdejší Nová huť začíná s chystaným prodejem přicházet o zakázky

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Sliby vedení ArcelorMittal Ostrava o bezproblémovém rozdělení hutní skupiny nejsou podle odborářů přesné. Ostravská...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / přípravář výroby - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz