Dotace nezneužil, řekly úřady. Přesto podnikatel trčí v cizině

  8:01aktualizováno  8:01
Policie viní podnikatele Radomíra Pruse z dotačních podvodů za 315 milionů. Úřady nic neodhalily a dotace od něj vrátit nechtějí. Žalobce přesto odmítá zrušit zatykač, který muže drží na Seychelách.

Podnikateli Radomíru Prusovi se na útěku na Seychelách narodila dcera. | foto: archiv R. Pruse

Zahraniční dovolená se podnikateli Radomíru Prusovi z Karvinska neplánovaně protáhla. Už sedmnáct měsíců žije s partnerkou na seychelském ostrově Mahé. V květnu se jim tam narodila dcera. Prus ale nejásá. Rád by se vrátil domů, jenže tvrdí, že nemůže. Kdyby totiž sedl na letadlo a přestupoval v Dubaji nebo na některém z afrických letišť, okamžitě by ho zatkla policie a vsadila do místní vazby. A to riskovat nechce.

V Česku je totiž na něj vydán mezinárodní zatykač kvůli obvinění z obřích podvodů.

„Jsem uvězněný na ostrově jako Robinson. Chci se vrátit do Česka, ale naše policie mi v tom brání. Asi nestojí o to, abych se mohl hájit osobně,“ říká Radomír Prus, kterého policie loni obvinila z podvodů s evropskými dotacemi a stíhá jej jako uprchlého.

„To je nesmysl. Do téhle situace se obviněný dostal vlastní vinou. Nevrátil se z ciziny a k pobytu si účelově zvolil místo, kde je nedosažitelný,“ oponuje Karel Kalda, státní zástupce, který dohlíží na vyšetřování největšího dotačního podvodu v Moravskoslezském kraji.

„Jel jsem na Seychely, protože tu mám od roku 2011 domek, což už policii potvrdily místní úřady. Neměl jsem v plánu tu zůstat,“ zlobí se Prus.

O co v kauze jde

Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a svou nevinu chce

Radomír Prus, většinový vlastník bohumínské společnosti Exelsior Group i dalších firem, je obviněný z podvodu při získávání dotací. Měl poškodit Evropskou unii o 268 a republiku o 47 milionů korun tím, že uváděl nepravdivé údaje do žádostí o dotace.

Společně s Prusem jsou obvinění další tři lidé, kteří strávili čtvrt roku ve vazbě: spolumajitel firmy, její jednatel a bývalý finanční ředitel. Všichni tvrdí, že obvinění je vykonstruované. Jsou přesvědčení, že závistivci či konkurenti tak chtějí zničit úspěšného podnikatele.

Proč se tedy nevrátil už dávno? Chtěl se prý hájit na svobodě. Policisté v kuklách totiž vtrhli loni v dubnu do bohumínské firmy Exelsior Group na výrobu PET lahví, kterou ze 75 procent vlastní, i do dalších jeho firem.

Zadrželi tři manažery, obvinili je z dotačních podvodů a soud je poslal na tři měsíce do vazby. Pruse chtěli také zatknout, ale nezastihli ho. Pár dní předtím odletěl na plánovanou dovolenou na Seychely, kde od té doby žije a jeho novorozená dcera má tamní občanství.

„Evropské unii způsobil škodu za 268 milionů a České republice za 47 milionů, celkem tedy za 315 milionů korun,“ řekl tehdy státní zástupce Karel Kalda.

„Chtějí převzít moje firmy“

Prus obvinění od začátku odmítá. „Jde o spiknutí, jehož cílem bylo zničit a převzít moje firmy. Byli jsme jedničkou ve zpracování plastového odpadu na českém trhu a patřili k evropské špičce. Sice mě úplně nezničili, ale podnikání jsem musel omezit a řadu lidí propustit,“ líčí Prus s tím, že už jednou se stal obětí takzvaného Toflova gangu. „Ustál jsem to tehdy a nevzdám to ani teď,“ říká.

MF DNES už dříve zjišťovala stanoviska úřadů, které poskytovaly Prusovým firmám dotace a kontrolovaly jeho projekty. Nikdo o žádných podvodech nemluvil. Naopak. Když lidé z finančního úřadu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže prověřili okolnosti pořízení recyklační linky PET lahví, na kterou Prus dostal dotaci 50 milionů korun, shodli se, že vše bylo v pořádku.

Žalobce Kalda kontroval tím, že úřady neměly k dispozici tolik informací, jako má policie, například bankovní výpisy, které dokazují finanční toky mezi spřízněnými firmami. Nicméně ani úředníci ministerstev, které policie loni vyslechla, nevypovídali o žádných podvodech a shodně uvedli, že nevědí o problémech, kvůli kterým by firma musela vracet dotace.

„Nikdy jsme nemuseli vracet ani korunu,“ tvrdí Prus. Jeho slova potvrdil MF DNES například Pavel Maňák ze Státního fondu životního prostředí, který dohlížel na projekt firmy dotovaný 100 miliony korun.

Policie podezírala Pruse, že místo nového nakoupil za dotace starší výrobní zařízení a nadsadil jeho cenu. Prus to odmítal a znalecké posudky mu daly za pravdu.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně.

Kalda souhlasí, že se nepodařilo prokázat podvod s nákupem zařízení, ale dodává, že důvody obvinění jsou jiné. Podle něj spočívá podvod v tom, že Prusovy společnosti v žádostech o dotace uváděly nepravdivé informace o finanční spoluúčasti a přelévaly si peníze.

Prus patřil donedávna nejen k úspěšným podnikatelům, ale i k rekordmanům v získávání dotací mezi menšími firmami. A trvá na tom, že policie se plete. „My jsme vždy koupili zařízení za své peníze, uvedli je do provozu a teprve po kontrole dostali dotace. Byly to pak už naše peníze a mohli jsme je použít k jakýmkoli účelům,“ vysvětluje.

Policejní vyšetřování v minulých dnech skončilo, ale Kalda odhaduje, že o podání obžaloby nebo zproštění obvinění rozhodne nejdříve koncem roku.

„Naši právníci dostali od policie obrovský přehled všech našich finančních toků za posledních deset let v objemu kolem deseti miliard korun, ale nikdo není schopen říci, které z nich mají být závadné. Kdyby to řekli, dokážeme, že vše bylo legální,“ je přesvědčen Prus.

Kalda trvá na tom, že výsledky vyšetřování potvrzují důvodnost stíhání. Konkrétní však být nechce.

Prus se cítí v pasti a zvažuje, že se obrátí o pomoc na ombudsmanku. Státní zástupce Kalda Prusovy návrhy na zrušení zatykače, aby se mohl vrátit do země, odmítá s tím, že české zákony neumožňují obviněným klást si podmínky. „Nejdřív se musí vrátit,“ říká. Prusovo tvrzení, že obvinění je vykonstruované, vyšetřování nic nezákonného neprokázalo a zatykač poškozuje jeho lidská práva, komentuje stručně: „To je jeho subjektivní přesvědčení.“

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy...

Soud stále řeší Zátorského podnikání, nyní i jeho údajného pomocníka

Daneš Zátorský u Krajského soudu v Ostravě.

Patřil k nejúspěšnějším ostravským podnikatelům. Daneš Zátorský byl spojován například s opravnami letadel na...

Diamo měnilo šéfa ostravského závodu, laguny pohlídá nový ředitel

Kal z ostravských lagun nákládají do kontejnerů

Závod Odra společnosti Diamo, dohlížející mimo jiné na sanaci ostravských lagun, má nového ředitele. Po patnácti letech...

Najdete na iDNES.cz