Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přituhuje i v alternativních školkách, rodiče bojují o místa pro děti

  14:10aktualizováno  14:10
Jsou tak trochu jiné. Učitelé v nich až tak nekladou důraz na disciplínu, jako spíš na rozvoj kreativity dětí nebo jejich vztahu k přírodě. Alternativní mateřské školy táhnou. A už i mezi nimi se bojuje o místa.

Děti jsou v přírodě spokojené, lesních školek proto zřejmě bude dále přibývat. (ilustrační foto) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Jana Slavíčková už to pomalu vzdává. Stojí za vznikem takzvané lesní školky s poetickým názvem Heřmánkov, která letos v lednu zahájila provoz v Ostravě-Heřmanicích.

"Podstatou lesní školky je být s dětmi co nejvíc venku v přírodě. Výchova je založená na ekologické výchově, dbáme také například na zdravou stravu," přibližuje filozofii školky její zakladatelka.

Heřmánkov, Kořínek a ti druzí. Kolik stojí?

Pár tisíc korun měsíčně si připravte, pokud chcete dítě umístit do soukromé alternativní školky. Třeba v Heřmánkově měsíčně rodiče platí 3,5 tisíce korun plus asi tisíc korun za stravu, v Kořínku, jenž zahájí provoz v září ve Fryčovicích, bude plné měsíční školné 4 400 korun.

V nové Mateřské škole Monte, která bude uplatňovat Montessori pedagogiku, rodiče za každodenní měsíční školné dají 3 999 až 5 990 korun. Výuka ve waldorfské školce v Moravské Ostravě je bezplatná.

Jak přitom připomíná, školka vznikla mimo jiné i v reakci na zrušení jiného alternativního předškolního zařízení - waldorfské mateřské školy, která řadu let fungovala v Ostravě-Mariánských Horách. Na přelomu loňského a letošního roku však ukončila provoz a mnohé děti přešly do Heřmánkova.

Waldorfská škola odlákala děti

Ten je však dnes v těžké situaci. "Ještě v červnu jsme se domnívali, že v září rozjedeme nový školní rok. Počítali jsme s alespoň deseti dětmi, těsně před prázdninami mi ale několik rodičů řeklo, že děti zapsali do nové waldorfské mateřské školy, která je součástí waldorfské základní školy v ulici Generála Píky. Nám tak zůstalo jen šest dětí a jedno na poloviční docházku. To je bohužel pro provoz málo," posteskla si Slavíčková.

Dodala, že pro rozjezd nového školního roku by školka potřebovala zapsat ještě alespoň tři děti. Pokud se nepřihlásí, školka přestane, i když možná jen dočasně, fungovat.

"Mrzí mě to. Pro našeho Mikuláše byla lesní školka naprosto ideální," lituje například Lucie Cimmrová z Ostravy, která teď řeší, do které školky syna v budoucnu umístí. Jak říká, neumí si představit, že by ho dala do standardní školky.

A podobný vztah k alternativním školkám má i řada dalších lidí.

"Zájem o alternativní školky určitě poroste. Mnozí rodiče, kteří už třeba mají zkušenost s moderními technologiemi, si uvědomují, že dítě je mnohem zdravější, když vyrůstá bez vlivu televize a počítačů," míní ředitelka Základní a mateřské waldorfské školy v ulici Generála Píky Lubica Havelková.

Jak přitom prozrazuje, u mateřinky, která teď nově pod školu spadá, poptávka převýšila nabídku. Přihlásilo se asi 37 dětí, kvůli omezené kapacitě však mohla školka vzít jen 22 z nich. Pokud to přitom zřizovatel - obvod - umožní, za rok by zde rádi otevřeli už dvě třídy.

Zájem rodičů o školky je značný

Nová waldorfská školka přitom není jedinou novinkou mezi mateřinkami v Moravskoslezském kraji. Druhého září zahájí provoz třeba i Montessori školka, již jako první na Ostravsku zřizuje Vysoká škola podnikání (VŠP).

Její dvě třídy vzniknou v opravené budově bývalé základní školy v Ostravě-Hulvákách. "Jednu třídu už máme naplněnou, ve druhé místa místa ještě zbývají," říká mluvčí VŠP Jana Dronská a zve zájemce na zápis, jenž bude 26. a 27. srpna.

Jak přitom uvažuje náměstkyně hejtmana Věra Palková, vznik alternativních mateřských škol souvisí mimo jiné i s vysokou poptávkou rodičů po místech ve standardních školkách.

"Souvisí to ale také se zájmem rodičů umístit do předškolních zařízení děti mladší tří let a zčásti i s možností zřizovatelů, třeba firem, čerpat dotace na zřízení školek," říká Věra Palková.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Místo Nového bytu Masaryk. Frýdek-Místek změnil názvy zastávek autobusů

Frýdecko-místecká MHD jezdí zdarma, zájem je veliký.

Rozporuplné ohlasy sklidil Frýdek-Místek za to, že změnil názvy dvanácti autobusových zastávek. Někteří diskutující na...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz