Obavy ze ztráty práce mají horníci z OKD už řadu let, v roce 2013 kvůli tomu...

Obavy ze ztráty práce mají horníci z OKD už řadu let, v roce 2013 kvůli tomu protestovali v ulicích Ostravy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pro propuštěné horníky na Karvinsku moc míst není. Firmy se bojí o práci

  • 14
Kdo uteče dříve, vyhraje. Tak podle všeho vypadá současná situace horníků, kteří by chtěli po případném krachu těžařské firmy OKD najít nové místo. Těch totiž na Karvinsku moc není.

Horníky společnosti OKD, pokud by firma začala ve velkém propouštět, čekají velké problémy. Nabídka volných pracovních míst hlavně na Karvinsku, kde se většina šachet společnosti nachází, totiž není nijak oslnivá.

Oficiálně bylo ke konci listopadu podle údajů úřadů práce jen v okrese Karviná 1242 volných míst, bez práce ale bylo ve stejný den téměř devatenáct a půl tisíce lidí.

A oslovení podnikatelé mnoho nových pracovních míst neslibují. Naopak. Sami mají obavy, zda budou mít jejich firmy dost práce, zda nebudou muset propouštět.

„Pokud by šachty začaly propouštět, horníky bych přijímat nemohl. Spíše bych měl sám problém přežít, hlavně v zimním období pracuje moje firma převážně pro společnost OKD,“ vysvětluje Tadeáš Cechel, ředitel karvinské společnosti Cestroj.

„A další věcí je, že začínám mít obavy, a nejsem to jen já, právě z případného krachu OKD. Firma sice zatím zakázky dává a také za ně platí, ale pokud by se dostala do konkurzu, mohl by být problém. A mít někde dva tři miliony, o kterých nevíte, zda vám někdo zaplatí, je velký risk.“

Vedle případného propouštění ze společnosti OKD tak je problémem Karvinska i fakt, že těžební firma dominantním způsobem opanovala zdejší ekonomiku a spousta místních firem je navázaná právě na těžbu.

A pokud by skončila těžba, přišly by podle Pavla Vlka ze společnosti MOV Karviná problémy i pro subdodavatele.

„Se zaměstnáváním bývalých horníků nemáme problém, otázkou ale je, nejen jak na tom bude trh práce, ale i kolik by vůbec bylo zakázek. Spousta firem totiž dodává právě OKD, a pokud by neměly komu dodávat, nepotřebovaly by ani zaměstnance.“

OKD chybí peníze i důvěra

Až sto milionů eur by mohlo stát plánované uzavření dolů Paskov a Lazy.

„Očekáváme náklady na uzavření dolů a restrukturalizaci zaměstnanců v souvislosti s uzavřením dolů Paskov a Lazy,“ poznamenal Radek Němeček, tiskový mluvčí NWR, vlastnící OKD. „Tyto kroky je za současných tržních podmínek a bez podpory dalších zainteresovaných stran nutno považovat za nevyhnutelné.“

To v praxi znamená, že pokud společnost OKD nedostane finanční injekci, obě šachty budou muset ukončit činnost.

A výraznou finanční injekci pro NWR, potažmo OKD, očekávat nelze. Investoři se při současných nízkých cenách uhlí do rizikového obchodu nepohrnou a česká vláda dopředu deklarovala, že se na podobných krocích podílet nehodlá.

OKD navíc brzy mohou dojít peníze. A to přes fakt, že výrazně snížila náklady na těžbu. „Přesto, že se podařilo snížit provozní a režijní náklady o 42 procent, je cash flow negativní a za uvedených podmínek by mohl zůstat negativní po dobu několika let,“ přiblížil situaci ve firmě Němeček s tím, že situaci chce NWR řešit refinancováním úvěru.

Pokud se nepodaří případné investory přesvědčit, může se stát, že společnost OKD zamíří do konkurzu už v roce 2016.

Právě tento fakt by mohl vést k předčasnému propouštění a dalším problémům nejen na Karvinsku, ale i jinde v Moravskoslezském kraji.

Zda zaměstnávat bývalé horníky, nebo ne, není pro podnikatele otázka. Zevšeobecňovat a vytvářet z horníků jednu celistvou skupinu se stejnými vlastnostmi se podle nich nedá.

„Se zaměstnáváním bývalých horníků problém nemám, ve firmě jich pracuje hned několik, ale rozšiřovat počet zaměstnanců v současnosti nehodlám,“ vysvětluje Marek Duraj, ředitel společnosti Durst. „Ale není to ani tak, že bych automaticky přijímal horníky. Chvilku trvalo, než jsem našel ty pravé zaměstnance, pár jich taky muselo z různých příčin odejít.“

Nejvíc šanci mají lidé s dokončeným vzděláním a praxí

Na jednom se podnikatelé z okresu Karviná shodují. Největší šanci na získání nové práce budou mít horníci s dokončeným technickým vzděláním a praxí.

„Hned bych přijal dva až čtyři lidi. A je mi jedno odkud. Jediné, co potřebuji, aby uměli obsluhovat CNC stroje. A to horníci bohužel moc neumí,“ vysvětluje Miroslav Liboska, jednatel společnosti Lift Servis.

„Ale to není nic proti horníkům, obdobně bych zvažoval třeba přijetí běžného zámečníka. Je to nabídka spíše pro mladé kluky, kteří se na podobné pozice lépe zaučují. Pár bývalých horníků zaměstnáváme, ale na jiných pozicích.“

Jednou z firem hledajících zaměstnance na stránkách karvinského úřadu práce je společnost Sejong. Ta shání například údržbáře. „Pokud by splňovali podmínky vzdělání a praxe, určitě by postoupili do užšího výběru a pak by se vidělo,“ vysvětluje Pavel Němec, personalista společnosti Sejong Czech. „S bývalými horníky je to stejné jako s jinými profesemi. Máme tady chlapy, co pracovali dvacet let na šachtě a jsou výborní i u nás, byli ale i takoví, co si nezvykli a odešli.“