Josef Kleinwächter z Frýdku-Místku má ve sbírce postavy z betlémů malé, ale i ty velké, například figuru tiskaře. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Pro tiskaře z Frýdku-Místku jsou betlémy poselstvím. Proto je sbírá

  • 2
Z jeho povídání rychle poznáte, že jestli něco Josef Kleinwächter z Frýdku-Místku obdivuje, tak je to Betlém. Uctívá ho, stejně jako ctí Vánoce. A také proto betlémy sbírá. je to pro něj srdeční záležitost

Josef Kleinwächter patří k vyhlášeným frýdecko-místeckým tiskařům. Kromě toho je však vášnivým sběratelem betlémů. Ve své sbírce má betlémy z lipového dřeva, keramiky, sádry, papíru, skla, perníku nebo vypalované horkou jehlou.

„Nejdelší má tři metry a tvoří jej pětašedesát figurek. Nejmenší je naopak ve vlašském ořechu,“ popisuje majitel frýdecko-místecké tiskárny, který v ní své betlémy každoročně vystavuje v období Vánoc. Letos je ukáže 26. a 27. prosince. Má jich čtyřiaosmdesát...

Sbírat se dá cokoli. Proč jste si vybral zrovna betlémy?
Ano, sbírat se dá všechno, ale nic z toho s sebou nenese a nevyjadřuje takové poselství jako betlém. Letos budu vystavovat osmdesát čtyři betlémů, ale stejně bych je vystavoval, i kdybych měl třeba jen dva. Nepřišlo by asi tolik lidí, ale poselství Betléma bych stejně šířil. Betlém, to jsou Vánoce. Ať si každý říká, co chce, ať se vymýšlejí různé mýty... V Betlémě se zrodil život, narodil se tam Ježíš. Ten svým narozením vnesl do našeho života světlo. Kristus je symbolem Vánoc.

Co vás na betlémech nejvíce fascinuje?
To, co vyjadřují. Stačí se do nich podívat. Nevidíte tam žádný shon. Lidé jsou k sobě vlídní. Fascinuje mě nevšední vůně dřeva, purpury, nálada, zpěv koled. To všechno lidé vymysleli kvůli Betlému, kvůli Vánocům. Do Betléma jdou věřící i nevěřící. Vždyť jsou Vánoce. Kéž by byl v každém jednom dni následujícího roku alespoň střípek Vánoc. To bych rád popřál všem lidem.

Josef Kleinwächter z Frýdku-Místku s několika malými betlémy ze své sbírky.

Který ze svých betlémů považujete za nejvzácnější?
Určitě ten z olivového dřeva, dovezený přímo z Betléma. Dále paličkovaný betlém, který jsem dostal od otce biskupa Františka Václava Lobkowicze, jenž chodí výstavu zahajovat. Mezi unikáty patří také keramický betlém, jehož součástí je padesát figurek. Přitom každá je zvoneček. Nesmím opomenout ani nejstarší betlém z roku 1880 nebo pohyblivý, který tvoří 108 figurek, z nichž dvacet dva se pohybuje. Žádný ale není nejoblíbenější. Všech si vážím stejně.

Co na vaši zálibu říkají lidé ve vašem okolí?
Zpočátku nereagovali nijak. Na výstavy chodilo jen pár lidí, ale dnes jsou jich zástupy. I proto to nevnímám jako sbírání, ale jako poslání. Dělám to srdcem a lidé to asi vycítili. Jsou vděční, děkují a já jsem z toho naměkko.

Jsou i takoví, kteří vám betlémy nabízejí?
Ano. Darují je s vědomím, že se na ně mohou chodit dívat další léta s dětmi nebo vnoučaty. Některé betlémy kupuji. Pokud by někdo chtěl udělat radost sobě, návštěvníkům nebo mně, má betlém a nestaví ho, ať mi jej nabídne. Určitě se domluvíme.

Zmínil jste, že máte osmdesát čtyři betlémů. Vystavujete je ve vaší tiskárně. Nepotřeboval byste větší výstavní prostory?
Už jsem takovou nabídku dostal, ale nepřistoupil jsem na ni. Už by to totiž nebylo u Kleinwächtera. Tiskárna, pravda, neoplývá příliš volným prostorem, protože všude jsou stroje a palety s papírem. Loni přišlo na pět tisíc lidí a všichni se vešli. Přitom to bylo plynulé, klidné, pohodové, sváteční.

Takovou návštěvností by se mohly chlubit i galerie…
Loni nás navštívili nejen lidé z okolí Frýdku-Místku, ale také z Ostravy, Karviné, Opavy, Českého Těšína, Třince nebo Olomouce. Měli jsme tady ale i hosty ze zahraničí. A sice z Polska, Norska, Německa, Anglie, Holandska, Argentiny a Austrálie.

Josef Kleinwächter z Frýdku-Místku už má ve sbírce čtyřiaosmdesát betlémů.

Chystáte letos pro návštěvníky nějaké překvapení? Něco, co zpestří celou výstavu?
Za zmínku určitě stojí fakt, že letos se bude už třetím rokem při výstavě vyrábět obrovský betlém s metr vysokými postavami. Jeho výroba je rozvržena na sedm let. Nyní je udělaná svatá rodina, oslík, tiskař a jeden díl pozadí betléma, kterým je panorama Frýdku-Místku, nad kterým se bude tyčit Lysá hora. Na výrobě tohoto betléma se podílejí řezbáři Lupo Anetta, Jiří Rozehnal, Miroslav Křivák, Michaela Kolaříková a další.

Vánoce spousta lidí označuje za největší a nejkrásnější svátky rodiny. Patříte mezi ně i vy?
Jednoznačně. Vánoce mají v sobě tolik nádherného a pozitivního, že se pro jejich oslavu oplatí udělat něco pro lidi. Výstavy pořádám už dvanáct let. Přitom připravit prostory tiskárny pro výstavu není vůbec jednoduché. Vždycky nám to zabere přes dvě stě hodin. Naštěstí nemám nouzi o pomocníky z řad zaměstnanců. Říkají, že je to pro ně srdeční záležitost. S instalací betlémů a organizací výstavy mi každý rok pomáhají kamarádi Jirka Bílecký a Daniel Adámek. Bez jejich pomoci bych to nezvládl.