Už jen necelé dva měsíce zbývají k útlumu Důlního závodu 3, dříve Dolu Paskov.

Už jen necelé dva měsíce zbývají k útlumu Důlního závodu 3, dříve Dolu Paskov. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Pro útlum Paskova vytvoří OKD zvláštní závod. Těžba uhlí zatím vzrostla

  • 3
Už jen měsíc a půl zbývá zaměstnancům Dolu Paskov, než definitivně ukončí těžbu uhlí. Poslední v moravské části revíru. Těžařská firma OKD kvůli tomu založí nový závod.

Manažeři společnosti OKD v současnosti finišují hned na několika frontách. Už pouze necelé dva měsíce mají nejen na plánované ukončení těžby na Dole Paskov, ale i na předložení reorganizačního plánu věřitelskému výboru, který na jeho základě rozhodne o dalším osudu firmy.

Od dubna navíc podle všeho zanikne nebo utlumí provoz Důlní závod 3, známější pod dřívějším názvem Důl Paskov.

„Věřitelskému výboru bylo zároveň představeno vytvoření Závodu Útlum - Jih, který vznikne k 1. dubnu 2017 a na který bude převeden veškerý majetek, práva, závazky a pohledávky účetně náležící ke zrušenému Důlnímu závodu 3 (Důl Paskov),“ napsal insolvenční správce Lee Louda v zápisu ze schůze věřitelského výboru.

Ten po vyhlášení insolvenčního řízení rozhoduje o všech podstatných krocích OKD, manažeři firmy musí věřitelskému výboru předkládat svá důležitá rozhodnutí ke schválení.

Další změny může přinést už 24. únor, kdy má vedení těžební firmy věřitelskému výboru předložit výsledky personálního auditu. Na jeho základě se bude rozhodovat i o možném propouštění v OKD.

O výši odstupného se vedou spory

Ze zápisu věřitelského výboru také vyplývá, že se odboráři a vedení OKD přou o to, jak má být vypočítána odpracovaná doba, podle níž bude horníkům vypláceno odstupné.

„Není to zase až tak velký problém, k takovým neshodám dochází několikrát do roka. Prostě využijeme zprostředkovatele a uvidí se, zda se dohodneme,“ komentoval rozpory odborový předák OKD Jaromír Pytlík.

Na samotném Dole Paskov se s blížícím se koncem těžby paradoxně zvyšuje množství vykopaného uhlí. Svůj podíl na tom má mimo jiné i samotný fakt, že se o konkrétním dni před nedávnem rozhodlo. Díky tomu se navíc i snížila ztráta, kterou závod při těžbě vytvářel.

„Po přijetí a schválení rozhodnutí o uzavření Dolu Paskov a souvisejících opatření došlo k uklidnění situace a nárůstu těžby, což vedlo ke zlepšení měsíčního hospodářského výsledku tohoto závodu,“ napsal ve zprávě insolvenční správce. „Konkrétně došlo v prosinci 2016 oproti listopadu 2016 ke snížení ztráty v měsíčním hospodaření tohoto závodu ze 45 milionů korun na dva miliony korun.“

Zvýšit se těžba měla i v lednu tohoto roku, OKD se snaží ve zbývajícím čase dostat z podzemí, co se dá. A ke zvýšeným výkonům motivuje i horníky, vše směřuje k dosahování maximální těžby.

Blížící se konec těžby už nic nezastaví

OKD už má zpracovány podklady pro odepsání uhelných zásob, firma vypracovala studii EIA pro samotnou likvidaci jednotlivých šachet a byla už také vybrána firma, jež zpracuje projekt likvidace Dolu Paskov.

Tou se stala společnost Geoengineering s tím, že projekt má být zpracován do konce března letošního roku. V souvislosti s útlumem těžby, který není plánován jen pro Důl Paskov, ale také pro další šachty v revíru, se horničtí odboráři obrátili na vládu. Chtějí, aby se samotného útlumu ujal stát.

„Z veškerých finančních analýz vyplývá, že likvidace dalších lokalit OKD bude do budoucna velmi nákladná (odhadem kolem sedmi miliard), a to ‚jen‘ za technickou likvidaci. Skutečná cena bude mnohem vyšší,“ napsali odboráři vládě.

„Celý proces by měl být, dle našeho názoru, pod kontrolou státu a jeho orgánů. Je zarážející, že ministerstvo financí chce vyčkat na nabídky investorů a až v případě, že žádný neprojeví zájem, se zapojí stát. To už může být opravdu pozdě.“