Angažujte se, vybízí hnutí. Zve i na rockový koncert pro Přednádraží

  14:26aktualizováno  14:26
ProAlt, Alternativa zdola. To jsou některé z iniciativ, které chtějí zvýšit zájem lidí o dění kolem sebe. Dělají to prostřednictvím besed, ale třeba i koncertů. V Opavě třeba prosazují, aby lidé mohli spolurozhodovat o rozdělování veřejných peněz.
Občanská sdružení chtějí pomoci nemnoho lidem, kteří zůstali bydlet v lokalitě Přednádraží v Ostravě.

Občanská sdružení chtějí pomoci nemnoho lidem, kteří zůstali bydlet v lokalitě Přednádraží v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Snažíme se pomáhat lidem v sociálně vyloučených lokalitách, jako je Přednádraží," říká Ondřej Marek. Zastupuje ostravskou pobočku iniciativy ProAlt, která o sobě dala hlasitěji vědět třeba loni 17. listopadu, když na Václavském náměstí v Praze uspořádala velkou protivládní demonstraci.

Od ProAltu k Alternativě

  • V Ostravě a Opavě fungují pobočky iniciativy ProAlt. Jejich členové organizují například besedy, koncerty, ale vytvářejí třeba i petice.
  • Podobné myšlenky se v Moravskoslezském kraji snaží rozvíjet například i Hnutí za přímou demokracii.
  • Mezi celorepublikové organizace, které svou činnost zaměřují na kritiku stávajících společenských poměrů, pak patří například Alternativa zdola. Ta zatím pobočku v regionu nemá.

Na co se ProAlt soustředí v Moravskoslezském kraji? Stěžejní práce podle čtyřiačtyřicetiletého Ondřeje Marka, který pracuje jako programátor, spočívá v už zmíněné pomoci lidem ze sociálně vyloučených území.

"Spojujeme to s kritikou systému, který umožňuje kšeftovat s lidskou bídou," podotýká Marek.

Třeba lidem z Přednádraží, kteří přes příkaz úřadů k odchodu stále ještě žijí v jednom ze zpustlých domů, ProAlt pomáhal s placením dodávek vody, kterou v minulosti distributor odpojil.

Lidé jsou vděční za jakoukoliv pomoc

"Lidem z Přednádraží se snažíme poskytovat pomoc přímo na místě. Jsou vděční, když za nimi přijde kdokoli z vnějšího světa," líčí Ondřej Marek a dodává, že na pomoci pro Přednádraží ProAlt spolupracuje i s jejím hlavním poskytovatelem, sdružením Vzájemné soužití.

"Na podporu Přednádraží chystáme i benefiční rockový koncert. Proběhne 2. března v klubu Plan B," zmiňuje Marek.

Doplňuje i další z aktivit, jež ostravský ProAlt chystá: od jara se chce zaměřit na pomoc lidem postiženým exekucí a vytvořit pro ně v Ostravě nové kontaktní centrum.

Ať veřejné peníze dělí i občané

To ProAlt působící v Opavě se snaží například prosadit, aby obyvatelé města mohli spolurozhodovat o rozdělování veřejných peněz.

"Jde nám o zavedení takzvaného participativního rozpočtu, tedy fenoménu, který je rozšířený po celém světě. Lidé jeho prostřednictvím přímo a demokraticky rozhodují o určení části financí z veřejného rozpočtu," vysvětluje zástupce opavského ProAltu Jiří Karen, podle něhož údajně zavedení participativního rozpočtu podporuje i vedení opavského magistrátu.

Jak tento typ rozpočtu funguje? "Skupina lidí si třeba řekne, že by chtěla v místě svého bydliště vytvořit hřiště. Zástupce těchto obyvatel vytvoří projekt, pak se o něm debatuje a zásadní hlas při jeho schvalování mají lidé," říká Jiří Karen, který studuje dramaturgii na Slezské univerzitě.

Vstup do politiky by byl nebezpečný

ProAlt, jenž má v Moravskoslezském kraji zatím jen několik desítek členů, není jedinou iniciativou, která se snaží přimět lidi k větší angažovanosti. Funguje zde například i Hnutí za přímou demokracii, celorepublikovou organizací, která zatím nemá pobočku v kraji, pak je kupříkladu Alternativa zdola.

Třeba zástupci krajských organizací ProAltu přitom tvrdí, že zatím nemají ambice stát se stranou či jiným politickým uskupením. V případě, že by to udělali, existovalo by podle politologa Tomáše Jarmary reálné riziko, že nynější kritici vlády splynou se zaběhaným politickým systémem.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz