Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme rukojmí stavební firmy, zlobí se obyvatelé Orlové kvůli kanálům

  8:35aktualizováno  8:35
Z "idyly" do kruté reality. Poté, co se na konci června obměnilo vedení Orlové, vychází najevo jedna potíž za druhou. Nejprve audit zjistil mnohamilionové finanční ztráty v městské firmě SMO a nedávno vyšly na světlo i trable při stavbě kanálů za dvě stě milionů.
Problémy v průběhu stavby kanalizace štvou obyvatele okrajových částí Orlové. Firma kanály rozestavěla, ale zatím neopravila silnice. Lidi tak sužuje prach a výmoly. Ilustrační snímek

Problémy v průběhu stavby kanalizace štvou obyvatele okrajových částí Orlové. Firma kanály rozestavěla, ale zatím neopravila silnice. Lidi tak sužuje prach a výmoly. Ilustrační snímek

Jako by nestačilo, že tady v topné sezoně lidi dusí smog. Sotva tudy projede auto, ve vzduchu jsou rázem kvanta prachu. Lidé ze Zimného dolu, ale i dalších okrajových částí Orlové jsou zoufalí. Důvod? Problémová stavba kanalizace.

Rekordní miliony

Stavba kanalizace o délce téměř 25 kilometrů ve třech okrajových oblastech Orlové je pro město za poslední roky rekordní investicí. Vyjde podle předpokladů na zhruba 200 milionů, z toho zhruba polovinu by měla pokrýt dotace. Ústřední část stavby, vybudování hlavního řádu, měla být původně hotová do letošního května až června, kompletně hotová pak stavba podle původních plánů měla být v polovině roku 2014.

Tou se představitelé města zpočátku chlubili a poukazovali na to, že se jedná o obří investici za zhruba dvě stě milionů, z nichž by více než polovinu měla pokrýt dotace. V době, kdy začínala stavba, již vyhrála firma Subterra, ale zřejmě netušili, jaké problémy to přinese.

Nejenže si lidé například ze Zimného dolu, kde se kanalizace staví, už řadu měsíců stěžují na rozkopané cesty, velké množství vířícího se prachu, nebo naopak bahna, ale nedávno Subterra - ve chvíli, kdy jsou silnice stále ještě neopravené a kanalizace nedostavěná - všem zastupitelům zaslala dopis, v němž informovala o tom, že stavbu přerušuje. A to do doby, než město rozhodne o změně technického postupu a přísunu dalších peněz, což by firmě prý umožnilo dokončit stavbu v souladu s normami.

V případě, že to město neudělá, podá na něj Subterra trestní oznámení kvůli obecnému ohrožení.

"V tuto chvíli reálně hrozí propady komunikací, tedy ohrožení na zdraví, majetku a životě obyvatel. Na to město upozorňujeme už od března," uvedl mluvčí Subterry Vladislav Beneš s tím, že po vzájemném jednání, které se odehrálo před pár dny, firma radnici navrhla dvě technické varianty dosažení legislativou požadovaných hodnot odolnosti cest.

"Bohužel vzhledem k vícenákladům s tímto spojeným byly obě varianty zástupci Orlové opětovně zamítnuty," sdělil Vladislav Beneš.

Byla oprava cest ve smlouvě? Názory firmy a města se rozcházejí

Zatímco přitom firma Subterra tvrdí, že stav silnic byl špatný už před zahájením stavby kanalizace a že opravy cest, kvůli nimž teď stavba stojí, nebyly součástí smlouvy o dílo, vedení Orlové má opačný názor. Oprava silnic podle nich ve smlouvě byla. A jak navíc poukázal třeba předseda osadního výboru v Zimném dole, Dušan Otaševič, podloží silnic utrpělo pod koly techniky, která po zdejších cestách při stavbě projížděla.

"Chování Subterry vnímám jako vydírání. Práce přerušili a řekli, že pokud nedáme další peníze, nebudou pokračovat," zlobí se třeba orlovský radní Miroslav Chlubna (Nezávislí). Jak řekl, ani kdyby chtěla, nemůže Orlová dát dodavateli víc než dvacet procent rozpočtu, tedy 27 milionů. Jinak by porušila legislativu.

Kvůli rozkopaným cestám jsou rozzlobení hlavně obyvatelé částí, kde se kanalizace staví. "Jsou tu kvanta prachu. Na některých místech vyfrézovali drážku na kanalizaci, pak kanalizaci položili a na celou šíři vozovky nasypali deset až patnáct centimetrů vápence. Ten když se rozjezdí, je všude prachu! Když tu jdou lidi na hřbitov v černém, odcházejí šedí jako prasata," líčí potíže Dušan Otaševič.

Lidé věřili, že v červnu bude hlavní část prací hotová. Teď ale neví, kdy se dočkají zlepšení. "Kdyby město vyměnilo dodavatele, byl bych rád. Konečně by to někdo dostavěl," říká Otaševič a dodává, že jeden z náměstků vedení firmy Subterra, jehož místní pozvali na veřejnou schůzi, sice přijel, ale před začátkem odjel. Mluvčí Subterry ovšem tvrdí, že na schůzi byl jiný zástupce firmy.

Zástupci Subterry v pondělí předali městu dopis o dalším postupu při stavbě. "Nazvali ho 'narovnáním', s čímž nesouhlasím, neboť narovnání se týká nesrovnalostí z obou stran a my jen trváme na dodržení platné smlouvy," míní starosta Jaromír Kuča (ČSSD).

Město do pátku zpracuje stanovisko, jež má umožnit pokračování prací. "Věřím, že Subterra přijme konstruktivní řešení a nebude si brát obyvatele za rukojmí," říká starosta. Zástupci Subterry oponují, že nikoho za rukojmí neberou, jen žádají, ať město spolupracuje při hledání vhodného technického řešení.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Jobs Contact
Java vývoj z domu, SW pro bezpečnostní složky (35.000 - 65.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz