Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadávky a osočování. Mezi firmami při rekonstrukci Trojhalí vypukl boj

  7:33aktualizováno  7:57
Rekonstrukci Trojhalí, poslední budovy zbylé z bývalé Karoliny v centru Ostravy, provázejí spory stavebníků. Jádrem hádek jsou dluhy, které podle některých spolupráci firem provázejí.

Hana Jelínková stojí před rekonstruovaným Trojhalím v Ostravě. Pracuje ve firmě, která měla na starost nátěr ocelové konstrukce. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dlužné miliony, nevykonaná práce, nedodržování technologických postupů i krádeže. Mezi stavebníky létají tvrdá slova.

"Pracovali jsme tam několik měsíců a dodnes jsme nedostali za všechno zaplaceno," říká Hana Jelínková, mluvčí natěračské firmy, která na Karolině natírala v rámci renovace ocelové konstrukce. Obdobně hovoří i jiní podnikatelé. A ukazují na firmu Glajcha.

Ostravské Trojhalí před zahájením rekonstrukce.

Ostravské Trojhalí před zahájením rekonstrukce.

"Dluží nám majitel firmy Glajcha pan Petr Dopita," vysvětluje Jelínková. "Nějaké práce nám zaplatil, zhruba 135 tisíc, ale i tak nám dluží a odmítá zaplatit dalších 325 tisíc korun. Nejprve říkal, že mu neplatí firma, která celou stavbu zajišťuje, pak zase otočil a tvrdí, že jsme odvedli nekvalitní práci a nenatřeli tolik metrů, kolik jsme měli. Ten pán je prostě bájný lhář, vymýšlí si, jen aby nemusel platit. Už to došlo tak daleko, že jsme na něj podali trestní oznámení," dodala.

Firmě nedlužím ani korunu, říká Dopita

Petr Dopita veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že Hana Jelínková lže. "Že jí to věříte. Vždyť je to obyčejná uklízečka. S tou firmou nemá nic společného. Ta patří panu Sattlerovi. Ta ženská lže, té firmě nedlužím ani korunu. Ona mne obviňuje, kudy chodí, ale skutečnost je taková, že ta firma dokončila práce později, než měla, a chtěla si účtovat natřenou plochu, která tam není," hájí se Dopita.

"Já vím, že mi nadává do uklízeček, taky do dalších slov, která asi nejdou otisknout. Jsme malá firma, každý dělá to, co musí, takže když je potřeba, klidně i uklízím. David Sattler je můj partner, jsem mluvčí firmy a mám oprávnění za ni vystupovat," oponuje Jelínková.

Obdobné zkušenosti mají i jiné firmy. Například Martin Čáp ze společnosti Čáp CZ, která na Trojhalí otryskávala staré nátěry z kovových konstrukcí, na které pak právě firma Hany Jelínkové nanášela novou barvu. "Pan Dopita mé firmě nezaplatil téměř 550 tisíc korun a přes naše upozornění je odmítá poslat. Slyšíme jen výmluvy," tvrdí Čáp.

Hrozí zpoždění rekonstrukce Trojhalí?

"Pan Čáp je jen zmanipulovaný paní Jelínkovou, která jej přitáhla k té své hře," odmítá jakékoliv další závazky Dopita.

"Já nemohu za to, že jej podvedli vlastní dělníci, kteří si navymýšleli metry čtvereční navíc, které on pak fakturoval. Navíc máme ve smlouvě, že veškeré práce budou fakturovány podle měření investora, a já nebudu platit něco, co bych pak od něj nedostal zaplaceno," dodal Dopita.

"To jsou totální kecy," reagoval Čáp. "My máme podepsáno patnáct tisíc metrů čtverečních, po našem měření jsme zjistili, že jsme otryskávali ještě o tisíc metrů více. Vše bylo schváleno, podepsáno, po dvou měsících mi poslal pan Dopita mail, že je tam podle něj pouze dvanáct tisíc metrů. Ale jeho nápady mě nezajímají, já vím, kolik jsme toho udělali, chybí nám 550 tisíc. Navrhoval jsem mu, ať vše prověří nezávislý audit, ale odmítl."

Podle věřitelů se problémy s placením projevují i na samotné stavbě. "Pár firem už odtamtud odešlo, protože pan Dopita neplatil, jsou tam velké skluzy," poukazuje Čáp na fakt, že stavba za evropské peníze může mít kvůli penězům problém.

"Co vím já, tak tam jsou problémy třeba se sklenáři, firmy ví, kdo platí a kdo ne, a už má problém tam nějaké sehnat," dodává Jelínková.

"Těch problémů tam je ale víc. Mělo se tam natírat podle normy, která nařizuje, že se konstrukce otryská a hned se musí natírat. Na hale se ale otryskalo v prosinci, my jsme mohli natírat až v březnu. Což už požadovanou kvalitu, která samozřejmě v projektu stojí úplně jiné peníze než nátěr podle jiné normy, nezaručuje."

Investor opravy Trojhalí se pokusí zjednat nápravu

"Když necháte železo přes zimu stát a pak teprve natíráte, tak se nakonec barva sloupne, i kdybyste natírali barvou na ledoborce, to je prostě špatně," vysvětluje Čáp.

"To vůbec nevadí, že tomu tak bylo, máme na to potvrzení inženýrů," oponuje Petr Dopita.

Hlavním dodavatelem stavebních prací na Trojhalí je olomoucká společnost Gemo. Podle ředitele Trojhalí Petra Šnejdara jsou ale všechny peníze putující jak Gemu, tak placené Gemem dalším stavebníkům v pořádku.

"Vše, co mělo být zaplaceno, bylo Gemu zaplaceno a společnost Gemo zaplatila svým subdodavatelům. Co se s nimi dělo dál, ale bohužel nemůžeme ovlivnit, to jsou záležitosti smluvních vztahů mezi těmito firmami," dodal ředitel Trojhalí s tím, že je o sporech mezi stavebními firmami informován a snaží se zjednat nápravu.



Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...



Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Najdete na iDNES.cz