Šéf moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura při sledování volebního výsledku strany. Byl tristní, zvolen byl je on coby lídr kandidátky.

Šéf moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura při sledování volebního výsledku strany. Byl tristní, zvolen byl je on coby lídr kandidátky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zvedneme se, věří šéf ODS na Ostravsku. Stranu ale tíží nevyřízené účty

  • 13
Je po volbách. Spory, jež v moravskoslezské ODS vznikly dlouho před nimi, ale doutnají dál. Na rozuzlení čekají třeba bývalí straníci z Frýdecko-Místecka, kteří kritizovali přijetí členů, již posílili vliv místního stranického šéfa, nebo lidé z ostravské "Topolánkovy buňky".

"Uvědomujeme si, že jsme utrpěli těžkou porážku (v předčasných sněmovních volbách ODS v Moravskoslezském kraji získala jen 5,45 procenta hlasů, pozn. red.) a debaty teď směřují k tomu, co musíme změnit, abychom šli zase nahoru," říká moravskoslezský šéf ODS Zbyněk Stanjura, který nově povede dalších patnáct poslanců ODS (podrobněji zde).

Stranu čeká lednový kongres, z něhož vzejde nové celostátní vedení. A vnitrostranické volby se zřejmě chystají i v regionu, schyluje se k nim třeba na Frýdecko-Místecku. ODS má ale přitom stále i nevyřízené "účty" z dřívějšku. A týkají se právě i Frýdecko-Místecka.

Mnoho stížností, ale výsledek nula

Tam to od jara vřelo hned na několika místech. A podle nespokojených straníků se všechny spory týkaly boje o moc, již se snažil získat zejména šéf frýdecko-místeckého oblastního sdružení ODS Igor Svoják. Jak měl svůj vliv posílit? Podle kritiků tak, že inicioval přijetí zhruba dvacítky svých přívrženců mezi členy strany, a to nestandardní cestou. On sám ale jakékoli nestandardní praktiky popírá. "Přijetí nových členů bylo v souladu s pravidly," míní Svoják.

Jiný pohled má ale například dnes už bývalý šéf frýdecko-místeckého místního sdružení ODS Petr Konůpka. Už dřív žádal, ať přijetí členů, jež bylo podle něj v rozporu se stanovami, příslušné orgány zruší. Rozhodnuto ale stále není.

"Podali jsme mnoho podnětů a urgencí, obrátili jsme se na republikový smírčí výbor, republikovou kontrolní a revizní komisi i na výkonnou radu a výsledek? Nula. Pořád nevíme, zda byl náš podnět oprávněný, nebo ne," popisuje Konůpka, jenž byl mezitím ze strany vyloučen.

Snad smírčí výbor rozhodne do konce roku

Jak míní, kdyby mu stranické orgány daly za pravdu a jím kritizované přijetí členů zneplatnily, bylo by třeba přehodnotit i výsledky sněmů, jichž se tito lidé účastnili.

"A nebudou náhodou zmanipulované i výsledky blížícího se oblastního, asi volebního sněmu, pokud sporně přijatí členové budou mezi delegáty?" ptá se Konůpka.

Zbyněk Stanjura ale říká, že sněm bude platný. Situace by se změnila, pokud by smírčí výbor, jenž ve věci rozhoduje, dal Konůpkovi za pravdu.

Stanjura by proto byl rád, kdyby smírčí výbor v podnětu Petra Konůpky rozhodl do konce roku.

Celostátní smírčí výbor přitom už dřív vynesl jeden verdikt, z něhož Petr Konůpka usoudil, že přijetí nových členů bylo neplatné. "Ale to byl jiný příběh. V meritu věci, již napadá pan Konůpka, smírčí výbor ještě nerozhodl," říká Zbyněk Stanjura.

Smírčí výbor mlčí i ve sporu Hukvald

Na odpověď od celostátního smírčího výboru čekají například i občanští demokraté z Hukvald. Ti si letos za předsedu původně nezvolili "Svojákova" muže a šéfové oblastní organizace jim ve stejnou dobu neuznali platnost schůze, kvůli čemuž Hukvaldští nemohli na frýdecko-místecký oblastní sněm. Ten byl volební, post staronového šéfa obhájil Igor Svoják.

"Kvůli zneplatnění našeho místního sněmu jsme dali podnět smírčímu výboru. Je tristní, že nám ještě neodpověděl," vysvětluje Petr Sobotík z hukvaldské ODS. On ani další straníci vesměs nechtějí úplně zahazovat šance ODS k obrodě, zároveň jsou ale k vyhlídkám skeptičtí.

"Topolánkově buňce" dále hrozí zrušení

Podobně to vidí i František Šmehlík, šéf sdružení Ostrava-centrum, jehož členem je i expremiér Mirek Topolánek. Sdružení už řadu měsíců hrozí zrušení. Důvod? Podle šéfa ostravské ODS Martina Štěpánka v jednom obvodu nemohou fungovat dvě místní sdružení, jak se to děje v centrální Ostravě (více zde).

Ani o budoucnosti "Topolánkovy buňky" zatím rozhodnuto není. "Rozhodnutí výkonné rady zřejmě padne až po lednovém volebním kongresu," přibližuje postup Stanjura.

František Šmehlík nevidí důvody pro zrušení své organizace, neboť více sdružení v jednom místě podle něj v Česku funguje i jinde. ODS má teď podle něj asi poslední šanci, jak posílit pozici. To když dá možnost vyjadřovat se široké členské základně.