Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma VOKD podnikatele Zátorského má potíže, ze staveb utíkají dělníci

  7:33aktualizováno  7:33
Ostrava, Karviná, Ostravice... Všude tam staví nebo donedávna stavěla firma VOKD, jejímž spolumajitelem je ostravský podnikatel Daneš Zátorský. A všude je znát, že má finanční potíže. Neplatí subdodavatelům, neplní termíny. Někdo vyjednává a doufá, jiní s firmou ukončili smlouvu.

Areál bývalého Dolu Hlubina, který poněkud dýchavičně obnovuje stavební firma VOKD. Fotografie vznikla v roce 2012. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V kulturní památce Důl Hlubina i Dům kultury Akord v Ostravě má panovat čilý stavební ruch. Místo desítek řemeslníků z různých firem, kteří původně pracovali na opravách za desítky milionů korun, ale zůstalo na stavbách jen pár lidí. Jde o zaměstnance hlavního dodavatele - společnosti VOKD, která řeší finanční problémy. Ostatní zmizeli.

"Subdodavatelé si stěžovali, že jim VOKD neplatí. Pak odešli. Znervózněli jsme, protože my dodavateli platíme, a jestli nesplní termín, můžeme přijít o dotace," konstatuje Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Kdo je Daneš Zátorský

Podnikatel Daneš Zátorský při otevření lakovny na Mošnovském letišti
  • Pracoval do začátku devadesátých let jako vyšetřovatel hospodářské kriminálky.
  • Po složení makléřských zkoušek začal s podnikáním.
  • Jádro jeho firem tvoří Geofin. Provozoval záložnu Unibon, která zkrachovala. Působil i v letecké dopravě, provozoval i linku do Vídně.
  • V současnosti je vlajkovou lodí jeho firem stavební společnost VOKD.

Na rekonstrukci Dolu Hlubina mohlo sdružení získat dotaci až 192 milionů korun. Zakázku vyhrála společnost VOKD za 133 milionů. Přestavbu má zvládnout do poloviny roku 2014, ale práce stagnují.

"Jednáme o dodatku ke smlouvě, kde stanovíme průběžné termíny tak, aby společnost VOKD musela dodržet původní harmonogram. Směřujeme k dohodě. Pokud ale dodatek neuzavřeme a práce nebudou pokračovat, ukončíme smlouvu," říká Koudela.

"Jsme ochotní se dohodnout, termín dodržíme," ujišťuje Zátorský s tím, že ve čtvrtek začali na stavbu navážet materiál a práce pokračují.

Předávka suterénu se zpožďuje

V podobné situaci je však i kulturní dům v Ostravě-Zábřehu. Hlavní část stavby (první až páté podlaží) firma sice se zpožděním, ale přece jen, dokončila, nestihla však opravit suterén, kde se nachází klub Akord, salonek, šatna a sociální zařízení. To vše kulturnímu domu komplikuje pořádání vánočních akcí i nadcházející plesovou sezonu.

"Přicházíme o tržby. Suterén nám totiž měla firma předat nejpozději 3. listopadu, ale zatím je hotovo sotva 25 procent," říká ředitelka Akordu Darina Daňková. Víc se ale k potížím vyjadřovat nechce. "Jednáme s firmou o vyřešení situace a nechceme jednání ohrozit," vysvětlila.

"Prodlení na stavbě není z naší strany. Zastavili jsme ji kvůli nedostatkům v projektové dokumentaci," oponuje Zátorský. "Ale směřujeme k dohodě a stavbu dokončíme," dodal.

Zdrženliví jsou i další lidé, kteří doplácejí na problémy VOKD: zaměstnanci, subdodavatelé i investoři. Všichni doufají, že se dočkají splnění slibů.

"Dluží mi už půl roku, ale nechci o tom mluvit. Nemám sice žádné záruky, ale stále doufám, že mi zaplatí," říká jeden z postižených živnostníků, který nedostal zaplaceno za práci.

Přechodné potíže? Kéž by, doufá zaměstnanec VOKD

"Všichni potřebujeme peníze na Vánoce. Čekáme, že nám v polovině prosince dají výplatu za listopad a doplatí zbytek mzdy za říjen, zatím jsme dostali na účet jen zálohu 11 tisíc korun," říká jeden ze zaměstnanců VOKD. Dodal, že strach ve firmě roste, protože lidé jsou už druhý měsíc bez stravenek a třetí měsíc jim firma nepřispívá na pojištění. "Ujišťují nás, že je to jen přechodná situace. Kéž by," dodal muž.

"Ano, situace je taková, jak říká zaměstnanec. Ale ne proto, že bychom měli problémy se zakázkami nebo byli ve ztrátě. Problém nastal, když nám bankovní ústav v září jednostranně pozastavil kontokorentní úvěr. Byl to následek mediálního boomu kolem Dolu Paskov. Firmy navázané na OKD vyhodnotily banky jako rizikové. Nejsme v tom sami. Upozorňovali jsme banku, že tím ohrozí až sedm tisíc lidí. My zaměstnáváme na stavbách 3,5 tisíce, další zaměstnává našich 750 subdodavatelů," líčí Zátorský.

Dodal, že firma dělá vše, aby situaci ustála a mohla v prosinci doplatit svým zaměstnancům zbytek mzdy za říjen a minimálně část za listopad.

Na sliby už ale nechce dál spoléhat společnost Hotel Freud, pro kterou firma VOKD od února opravovala stejnojmenný hotel v obci Ostravice na Frýdecko-Místecku. Před pár dny se s ní definitivně rozloučila.

S VOKD končíme, rozhodli se majitelé beskydského hotelu

Vlastníci hotelu o problémech moc mluvit nechtějí. Na rekonstrukci však získali evropské dotace ve výši až 30,4 milionu korun a mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek popsal situaci jasně.

"Příjemce dotace nás požádal o prodloužení termínu realizace o rok, tedy do května 2015. Dodavatel neplnil smlouvu, proto s ním vlastník hotelu ukončil smlouvu. Změnu termínu projedná výbor regionální rady na nejbližším zasedání," uvedl Sobek.

To nakonec i potvrdil poté i spoluvlastník Hotelu Freud Roman Horváth. "Minulý týden jsme odstoupili od smlouvy s firmou VOKD. Přes zimu bychom rádi vybrali nového dodavatele a na jaře obnovili stavební práce," dodal.

"Je to tak a my nechceme dělat potíže," řekl k tomu Zátorský. Problém byl v tom, že podmínky smlouvy byly příliš tvrdé, prostavěli jsme tam už téměř 30 milionů korun, ale první peníze jsme dostali po osmi měsících. Za této situace nejsme schopni stavbu dál financovat," vysvětlil.

Potíže ale způsobila firma VOKD i jinde v moravskoslezském regionu, například při přestavbě bývalé banky pro magistrát Karviné. "Do nových prostor v centru města jsme chtěli už v září stěhovat úředníky ze tří odlehlejších budov. Dvě z nich patří státu, takže tam platíme nájem. I když jsme z důvodů víceprací prodloužili termín do konce října, firma nám nakonec předala budovu ještě o měsíc později, což pro nás znamená odsun stěhování až na leden a zbytečné výlohy za nájem," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

"Stavbu jsme dokončili a předali v dobré kvalitě. Uznávám, že prodloužení stavby je pro město nemilé. Pokud bude žádat pokutu vyplývající ze smlouvy, budeme o ní jednat," říká Zátorský.

Bance už nedlužíme ani korunu, říká Daneš Zátorský

I když podnikatel netají, že krok banky, která společnosti VOKD pozastavila kontokorent ve výši 60 milionů korun a žádala splacení úvěru ve výši 50 milionů, byl pro společnost těžkým zásahem, odmítá informace o tom, že VOKD se potápí.

"V této chvíli je celých 110 milionů splacených, takže bance nedlužíme ani korunu. Dokončíme rozdělané stavby a zaměříme se na další, které jsme vyhráli. Jedeme dál," tvrdí předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský.

A souhlasí s ním i místopředseda představenstva Jan Březina. Děláme pro to všechno," říká. Řešíme nejen své vnitřní náklady, ale současně jednáme s dodavateli, investory i finančními ústavy."
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

K výročí republiky vyroste v česko-polském pohraničí síť rozhleden

Rozhlednu ve Stěbořicích navrhl projektant Lumír Moučka na míru místu, kde...

Rozhlednu v podobě betonového bunkru postaví ke 100. výročí vzniku Československa Stěbořice na Opavsku. Železobetonová...

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Jobs Contact
Technický referent zakázek s AJ/NJ (35.000 - 45.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz