Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orlová se pře s firmou o kvalitu materiálu použitého na kanalizaci

  16:55aktualizováno  16:55
Radnice v Orlové na Karvinsku zjistila, že firma, která u nich loni začala stavět kanalizaci, zřejmě nepoužívá materiál, který slíbila. Obyvatelé místní částí Zimný Důl, jichž se stavba přímo dotýká, si na těžkosti se stavbou spojené přitom stěžují stále častěji.
Obyvatele Orlové se zlobí. Kvůli stavbě kanalizace pozorují praskliny na svých domech i zvýšenou prašnost v ulicích. (Ilustrační snímek)

Obyvatele Orlové se zlobí. Kvůli stavbě kanalizace pozorují praskliny na svých domech i zvýšenou prašnost v ulicích. (Ilustrační snímek)

Kvůli průjezdům těžké techniky nám praskají domy. Cesty jsou zničené. Práší se, s takovými i dalšími stížnostmi nyní Orlovští chodí na radnici.

Teď k stížnostem mnoha místních přibyl další problém. Zástupci radnice totiž nedávno zjistili, že materiál užitý na jednu z vrstev při zasypávání kanálů neodpovídá tomu, jejž zhotovitel slíbil použít. Potíž je to o to větší, že užití materiálu deklarovaného dodavatelem stavby je podmínkou k tomu, aby město mohlo získat slíbenou vysokou dotaci.

"Na základě výsledků zkoušek a odborného posudku jsme zjistili, že dodaný zásypový materiál není v souladu s doloženými certifikáty a v jednom případě ani se smlouvou o dílo," tlumočila výsledky březnové kontroly mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Zjištění je chybné, materiál je v pořádku, brání se firma

Zástupci města podle ní ihned vyzvali zhotovitele - firmu Subterra, ať situaci napraví, a zastavili proplácení užitého materiálu.

Stavba kanalizace v Orlové

Podle původního harmonogramu by zásadní část stavebních prací měla skončit zhruba do začátku letošního léta. Od prvního května by měly v ulicích, kde se staví, častěji než dosud projíždět kropicí vozy.

Petr Kajer, ředitel Divize 2 firmy Subterra, ale situaci vidí jinak. Je přesvědčený o tom, že město ke zjištění, že je užitý materiál "nepravý", došlo omylem - nevhodným odběrem vzorků.

"Pro vyloučení všech pochybností jsme ihned za účasti zástupců města a výrobce materiálu nechali odebrat nové vzorky pro laboratorní zkoušky provedené akreditovanou zkušební laboratoří. Jejich výsledky byly zcela v pořádku a potvrdily, že dodávaný materiál je v souladu s požadovanými dokumenty," sdělil Petr Kajer.

Nyní je to tedy jeden posudek versus druhý. Vedení Orlové přitom v těchto dnech rozhodlo, že konečné slovo padne do třetice.

"Vybereme odborný institut, který požádáme o znalecký posudek, jenž by měl s definitivní platností určit, zda je dodávaný materiál v souladu s projektovou dokumentací," řekl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Může být problém s penězi na materiál

Město má na stavbu kanalizace, která se buduje ve třech okrajových částech a stojí 200 milionů, slíbenou dotaci asi 106 milionů korun.

V souvislosti s problémy týkajícími se materiálu užitého na zasypání kanálů by podle Nataši Cibulkové zřejmě nebyla ohrožena celá dotace. "Mohly by ale nastat problémy s proplácením dotací na předmětný materiál," podotkla mluvčí.

Při pomyšlení na to, že užitý materiál by mohl být "nepravý", některým lidem třeba ze Zimného Dolu už teď tanou na mysli hrůzostrašné představy.

"Kdyby cesty znovu rozkopali a užitý materiál měnili, byla by to hrůza. Už teď je přitom průběh stavby tristní. Kdybyste třeba viděla, jak se tu práší," uvedl předseda sdružení Orlovák Radim Lapšanský, který v Zimném Dole bydlí.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Najdete na iDNES.cz