Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orlová se pře s firmou o kvalitu materiálu použitého na kanalizaci

  16:55aktualizováno  16:55
Radnice v Orlové na Karvinsku zjistila, že firma, která u nich loni začala stavět kanalizaci, zřejmě nepoužívá materiál, který slíbila. Obyvatelé místní částí Zimný Důl, jichž se stavba přímo dotýká, si na těžkosti se stavbou spojené přitom stěžují stále častěji.
Obyvatele Orlové se zlobí. Kvůli stavbě kanalizace pozorují praskliny na svých domech i zvýšenou prašnost v ulicích. (Ilustrační snímek)

Obyvatele Orlové se zlobí. Kvůli stavbě kanalizace pozorují praskliny na svých domech i zvýšenou prašnost v ulicích. (Ilustrační snímek)

Kvůli průjezdům těžké techniky nám praskají domy. Cesty jsou zničené. Práší se, s takovými i dalšími stížnostmi nyní Orlovští chodí na radnici.

Teď k stížnostem mnoha místních přibyl další problém. Zástupci radnice totiž nedávno zjistili, že materiál užitý na jednu z vrstev při zasypávání kanálů neodpovídá tomu, jejž zhotovitel slíbil použít. Potíž je to o to větší, že užití materiálu deklarovaného dodavatelem stavby je podmínkou k tomu, aby město mohlo získat slíbenou vysokou dotaci.

"Na základě výsledků zkoušek a odborného posudku jsme zjistili, že dodaný zásypový materiál není v souladu s doloženými certifikáty a v jednom případě ani se smlouvou o dílo," tlumočila výsledky březnové kontroly mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Zjištění je chybné, materiál je v pořádku, brání se firma

Zástupci města podle ní ihned vyzvali zhotovitele - firmu Subterra, ať situaci napraví, a zastavili proplácení užitého materiálu.

Stavba kanalizace v Orlové

Podle původního harmonogramu by zásadní část stavebních prací měla skončit zhruba do začátku letošního léta. Od prvního května by měly v ulicích, kde se staví, častěji než dosud projíždět kropicí vozy.

Petr Kajer, ředitel Divize 2 firmy Subterra, ale situaci vidí jinak. Je přesvědčený o tom, že město ke zjištění, že je užitý materiál "nepravý", došlo omylem - nevhodným odběrem vzorků.

"Pro vyloučení všech pochybností jsme ihned za účasti zástupců města a výrobce materiálu nechali odebrat nové vzorky pro laboratorní zkoušky provedené akreditovanou zkušební laboratoří. Jejich výsledky byly zcela v pořádku a potvrdily, že dodávaný materiál je v souladu s požadovanými dokumenty," sdělil Petr Kajer.

Nyní je to tedy jeden posudek versus druhý. Vedení Orlové přitom v těchto dnech rozhodlo, že konečné slovo padne do třetice.

"Vybereme odborný institut, který požádáme o znalecký posudek, jenž by měl s definitivní platností určit, zda je dodávaný materiál v souladu s projektovou dokumentací," řekl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Může být problém s penězi na materiál

Město má na stavbu kanalizace, která se buduje ve třech okrajových částech a stojí 200 milionů, slíbenou dotaci asi 106 milionů korun.

V souvislosti s problémy týkajícími se materiálu užitého na zasypání kanálů by podle Nataši Cibulkové zřejmě nebyla ohrožena celá dotace. "Mohly by ale nastat problémy s proplácením dotací na předmětný materiál," podotkla mluvčí.

Při pomyšlení na to, že užitý materiál by mohl být "nepravý", některým lidem třeba ze Zimného Dolu už teď tanou na mysli hrůzostrašné představy.

"Kdyby cesty znovu rozkopali a užitý materiál měnili, byla by to hrůza. Už teď je přitom průběh stavby tristní. Kdybyste třeba viděla, jak se tu práší," uvedl předseda sdružení Orlovák Radim Lapšanský, který v Zimném Dole bydlí.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Citibank prohrála další ústavní stížnost o hlasovací práva k OKD

Důl Darkov (ilustrační snímek)

Proti nepřiznání hlasovacích práv, schválení reorganizačního plánu OKD a zamítnutí odvolání proti témuž podala...

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

Najdete na iDNES.cz