Počítačový systém

Počítačový systém | foto: Petr Topič, MAFRA

Ze snového projektu informační sítě v Ostravě se stala noční můra

  • 4
Vypadalo to jako projekt snů. Ostravský magistrát i obvodní radnice měly používat jednotné počítačové informační systémy. Jenže záměr nevyšel, změnil se v noční můru a s problémy se někteří úředníci potýkají dosud.

Ostrava chtěla sjednotit informační systémy užívané úředníky magistrátu i obvodů. Jako dodavatele jednotného systému po údajně důkladném posouzení experty zvolila firmu VERA, jíž za dodaný software zaplatila přes 15 milionů korun.

VERA do roku 2010, kdy projekt centralizace v Ostravě začal, patřila mezi několik firem, jež magistrátu a obvodům informační systémy dodávaly. Město ji slovy náměstka ostravského primátora Dalibora Madeje vybralo "poptávkovým řízením na rozšíření stávajícího systému".

Změna měla přinést milionové úspory. Nestalo se

Snaha o sjednocení systému měla dle náměstka, jenž má na starosti i IT služby, přinést mimo jiné úspory - díky tomu, že by město platilo místo několika jen jednomu dodavateli softwaru. 

"V prvním roce se mělo jednat o úsporu asi pěti milionů, postupně až deseti milionů ročně," řekl Dalibor Madej s tím, že plánovaný projekt centralizace byl v Česku přelomový. "Celá republika čekala na to, jak to v Ostravě dopadne," sdělil náměstek. Jenže snaha města nevyšla.

Podle náměstka Madeje i proto, že poté, co město v roce 2010 začalo agendy převádět na jednotný systém v režii Very (jenž ale dle některých úředníků fungoval hůř než dosavadní systémy), začal protitlak dosavadního dodavatele hlavně ekonomických agend, firmy Gordic, a nevole vzešla i z řad úředníků.

Firma vypověděla smlouvu těsně před uzávěrkami

Když v listopadu 2011 převod agend na jednotný systém vrcholil, vypověděl Gordic městu smlouvu. To se ocitlo v kritické situaci. Bylo před uzávěrkami a městu hrozilo, že nebude moci finalizovat účetnictví a dokončit rozpočet.

"V oblasti ekonomických agend se dodavatel informačního systému Radnice VERA a zaměstnanci úřadu dostali pod velký tlak z důvodu nutnosti provést komplexní změnu ekonomického systému těsně před koncem roku 2011," řekla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Aby se účetnictví stihlo uzavřít, musela Ostrava podepsat novou smlouvu s Gordicem. Byla méně výhodná než ta dřívější. Město se třeba zavázalo, že zůstane u systému firmy Gordic nejméně dalších pět let.

Centralizace se nezdařila. Už o řadu měsíců předtím ale kritizovali převod z dosavadních informačních systémů na systém Radnice VERA i úředníci některých obvodů.

Obvod navzdory magistrátu využívá starší systém

V obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pracovníci odboru stavebního řádu a přestupků sepsali kvůli nefunkčnosti nového systému dopis vedení obvodu. Žádali návrat k do té doby zavedenému a bezproblémovému systému VITA.

"Jaký je důvod nahradit zavedený program VITA něčím, co dosud nefunguje a nikdy fungovat nemůže?" zlobili se úředníci obvodu, jehož vedení rozhodlo, že navzdory městu uzavře smlouvu s Vitou. Usnadnilo tak práci úředníkům. Ti ale teď mají stejně kvůli tomu, že magistrát Vitu nezavedl do základních registrů, práci komplikovanější než dřív.

Úředníci musí hledat některé údaje jinde, v aplikacích firmy VERA a CzechPoint, což jim zabírá čas.

Potíže při převodu agend na systém firmy VERA potvrdili třeba i představitelé Poruby. "Zástupci obvodů několikrát připomínkovali vzniklé problémy s cílem zajistit doladění technických nedostatků a situaci konzultovali se zástupci magistrátu i dodavateli softwaru ve snaze najít řešení," řekla mluvčí Poruby Petra Špornová.

Projekt kritizuje anonymní dopis

Dodala, že poté, co některé nedostatky přetrvávaly, rozhodlo se město zčásti vrátit k původnímu softwaru. "Projekt (centralizace systémů, pozn. red.) byl ve své značné části zrealizován a uveden do produkčního provozu a je využíván i nadále," řekla Miroslava Vošoustová, ředitelka sekce Marketing a podpora obchodu firmy VERA.

Náměstek primátora Dalibor Madej trvá na tom, že projekt byl záslužný.

Otázka je, zda přes 15 milionů, jež Ostrava zaplatila firmě VERA, bylo účelně vynaloženo, či ne. "Nebyly to vhodně investované peníze," řekla zaměstnankyně centrálního obvodu pod podmínkou anonymity.

Podle mluvčí města Vojkovské investice zbytečná nebyla. "Jednalo se o úhradu části plnění, která byla ze strany dodavatele řádně předána a uvedena do rutinního provozu," sdělila.

Dalibor Madej (ODS) teď podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dopisu, jehož autor-anonym kritizuje projekt centralizace informačních systémů a "naváží" se do Madeje, jenž prý zajistil, že 20 milionů "letělo oknem".

Dopis dostali zastupitelé města. Náměstek to pokládá za snahu politických soupeřů o svou dehonestaci a politickou likvidaci (více zde). Trvá na tom, že projekt byl čistý a záslužný.