Odstupující ministryně školství Kateřina Valachová.

Odstupující ministryně školství Kateřina Valachová. | foto: ČTK

Zvolte si nový senát, vyzvala ostravskou fakultu ministryně školství

  • 18
Pouze několik měsíců trval klid, který nastal po sporech o jmenování děkana Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity. Na školu se totiž obrátila odstupující ministryně školství Kateřina Valachová s tím, že fakulta nemá řádně zvolený akademický senát.

Problém spočívá ve skutečnosti, že fakulta sice měla od poloviny loňského roku řádně zvoleného děkana Jana Valíčka, ten však dlouho nebyl jmenován, a proto fakultu vedli pověření zástupci.

Jeden z nich, Jaroslav Dvořáček, vyhlásil volby do akademického senátu fakulty. A to podle ministryně školství zákon neumožňuje.

„Jaroslav Dvořáček, jako osoba pověřená vedením fakulty, vyhlásil volby do akademického senátu, k čemuž neměl ze zákona pravomoc,“ napsala Kateřina Valachová v dopise adresovaném vedení vysoké školy.

Nesprávně zvolený senát tak podle ministerstva nemůže rozhodovat o dalších krocích fakulty a neplatné je rovněž rozhodnutí o podmínkách přijímacího řízení na fakultu. To by však v krajním případě mohlo znamenat i nemožnost přijímat nové studenty.

Děkan: Problém s přijímáním studentů nehrozí

„V důsledku toho budeme nuceni odmítnout přihlášky ke studiu do prvního ročníku bakalářského studia, navazujícího magisterského studia a doktorského studia,“ napsal v reakci na dopis ministryně proděkan pro legislativu Hornicko-geologické fakulty Alexandr Király spolu se šesti dalšími kolegy z vedení i akademického senátu.

Děkan Jan Valíčkek ani pověřený rektor Petr Noskievič však s reakcí několika akademiků nesouhlasí. „Pan Király si z toho udělal svou politickou kampaň. Žádný problém s přijímáním studentů fakultě nehrozí,“ odmítá možné ohrožení děkan Valíček.

„To byla soukromá iniciativa pana Királyho. Postupujeme tak, aby nebyl proces přijímání studentů narušen,“ doplnil rektor Noskievič. „Všechno jsme projednali v kolegiu rektora, zařídíme se tak, aby vše bylo podle zákona.“

Podle děkana fakulty navíc nemá příliš velkou váhu ani fakt, že reakci na dopis ministryně školství podepsalo sedm lidí z vedení fakulty a senátu. „Dopis pro ministryni podepsali lidé, kteří senát dlouhodobě blokovali,“ vysvětlil děkan.

Podle Alexandra Királyho byl současný senát zvolen za účasti 96 procent akademických zaměstnanců fakulty.

Zajištění odstranění problémů Hornické-geologické fakulty má na starost rektorát vysoké školy. Ta má do 15. července tohoto roku ministerstvu ohlásit, jaké kroky k nápravě dřívějších problematických kroků učinila.

Vedle již zmiňovaných podmínek přijímacího řízení to je rovněž vyhlášení nových voleb do akademického senátu, zrušení rozhodnutí akademického senátu o konci některých studijních programů a nové projednání změn v obsazení Vědecké rady.

„Je to výzva k nápravě, není to verdikt, který by fakultu trvale poškodil,“ vysvětluje děkan Valíček. „V podstatě jde o poukázání na to, že kroky předchozího vedení fakulty nebyly podle zákona o vysokých školách. Jednotlivá opatření stihneme splnit v termínu,“ uklidňuje.