Dům sváru. Ubytovna na Čujkovově ulici 40 v Ostravě-Zábřehu.

Dům sváru. Ubytovna na Čujkovově ulici 40 v Ostravě-Zábřehu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Politici neví, jak zakročit proti problematickým ubytovnám

  • 12
Nejen kvůli celkově špatným podmínkám, v nichž bydlí obyvatelé ubytoven, ale třeba i kvůli zvýšené kriminalitě představitelé Ostravy-Jihu uvažují o tom, že by v blízkosti ubytovny v Čujkovově ulici mohlo vzniknout nové kontaktní místo strážníků.

"Je to v jednání," potvrdil ředitel ostravské městské policie Zdeněk Harazim. Jak upřesnil, ve zvažovaných nových prostorech, které by mohly vzniknout v sídle G-Centra, by fungovaly úřední hodiny, během nichž by se lidé mohli na strážníky obracet se svými stížnostmi a požadavky.

Návrh na vytvoření prostor využívaných městskou policií před časem vzešel i od zástupců Hotelového domu Hlubina v Ostravě-Hrabůvce. Z toho ale sešlo.

"Podobné místo není zrovna to, co by policie v dané lokalitě potřebovala. Přednostní je pro ni práce v terénu," sdělil místostarosta Radim Miklas.

Atmosféra ubytoven v Ostravě bývá značně ponurá.

Hotelový dům Hlubina je nicméně očima strážníků momentálně nejproblémovější ubytovnou ve městě.

Nebo alespoň donedávna byl. Zhruba před měsícem změnil majitele a ten avizuje, že chce kvalitu bydlení v Hlubině, jakož i jeho pověst výrazně zlepšit.

"Rádi bychom, aby se hotelový dům zařadil mezi nejlepší ubytovny ve městě," řekl Zdeněk Tesařík, jednatel firmy ZM Servis Bydlení, která Hlubinu koupila od RPG RE Commercial.

Nový majitel už do hotelového domu nasadil novou bezpečnostní agenturu, která nonstop hlídá vnitřní prostory i okolí, vyhodil narkomany, kteří v ubytovně byli načerno, a plánuje i další investice: od výměny oken přes nákup nábytku po novou fasádu.

"Podobný přístup majitelů vítáme. Je to ale jen léčení symptomů. K řešení problematiky ubytoven jsou potřeba systémové změny," myslí si náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek.

Na ostravském magistrátu se schází pracovní skupina, která problematiku ubytoven a bydlení pro sociálně slabé řeší.

Z jejích dosavadních šetření mimo jiné vyplynulo, že městu v tuto chvíli chybí účinná páka vůči majitelům problémových ubytoven.

"Samozřejmě můžeme nechat udělat kontroly stavebním nebo živnostenským úřadem, nicméně většinu nedostatků, které se takto zjistí, majitelé rychle odstraní, neboť se jim to kvůli velké výnosnosti ubytovny vyplatí," vysvětluje náměstek primátora.

"Skutečná páka k tomu, aby se ubytovna dala například zrušit, ale dnes neexistuje," přiznává Martin Štěpánek a připomněl i další potíž: úřady na ubytovny, respektive do tamních neveřejných prostor, nemohou na kontrolu bez předchozího ohlášení.

Potřebné jsou podle něj legislativní změny.

"Bylo by potřeba například výrazně 'sáhnout' na doplatek na bydlení. A pokud jej vůbec udělovat, tak ty peníze přesměrovat třeba do oblasti certifikovaného sociálního bydlení," zamyslel se Martin Štěpánek.

také na toto téma se chtějí členové pracovní skupiny v blízké době bavit s ministryní práce Michaelou Marksovou-Tominovou.